Filmler ne kadar veri yaratıyor?

Veri depolama ve veri yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi NetApp, gişe rekorları kıran filmlerin yarattığı veri miktarı ile ilgili bir araştırma yaptı. 2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.
Gişe rekorları kıran filmler, artan talep ve beklentiler karşısında gittikçe daha fazla veri yaratıyor. İncelikle hazırlanan bilgisayarda oluşturulmuş görüntü (CGI) efektleri, 3D sinema teknolojileri, lokalize edilmiş versiyonlar ve 3D, 4K ve IMAX gibi bitmiş ürünün boyutları, prodüksiyon ve post-prodüksiyon sürecinde oluşturulan veri miktarını şaşırtıcı rakamlara ulaştırıyor. Sinema dünyasının yıldızı verinin, film yapım sürecindeki her aşamada nasıl rol oynadığına gelin birlikte bakalım.
2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu rakam verinin, 5 yıl içinde 4 kat büyüme kaydedeceğini gösteriyor.

Pazar Araştırması

Film stüdyoları, yapım sürecine başlamadan önce, bir filmin piyasada nasıl performans göstereceğini öngörmek için ayrıntılı analizler gerçekleştiriyor. Bu analiz modellerinden biri 12 değişkenden oluşuyor (2):

 1. Toplam ve haftalık sinema doluluk oranları
 2. Tür
 3. Filmi yapan ülke
 4. Yaş sınıflaması
 5. Rakipler
 6. Yönetmen
 7. Oyuncular
 8. Reklam harcaması
 9. Piyasaya çıkarken üretilecek kopya sayısı
 10. Eleştiriler
 11. Devam filmi olup olmadığı
 12. Piyasaya çıkma tarihi veya mevsimsellik

Prodüksiyonda

Görsel efekt ve 3D animasyon stüdyoları, filmlerdeki sahneleri işlemek için artık on binlerce bilgisayar çekirdeği kullanıyor.
Toplamda saniyede 288 MB veri içerisinde, (HD’ye benzer) sıkıştırılmamış her bir 2K film karesi 12 MB tutuyor. (Ultra HD’ye benzer) sıkıştırılmamış her bir 4K film karesi ise yaklaşık 40 MB tutuyor. Bu da saniyede yaklaşık 1 GB’ye eşit. İki saatlik ortalama bir film, 20 saatlik içerik anlamına geliyor. Bu da 50 TB’lik ek veri demek (7).
4.096 piksel
Her bir kare = 8.8 milyon piksel
2.160 piksel

İlgili Makaleler

Sinema Salonlarında

Hasılat rekorları kırabilecek filmler artık sinema salonlarına film bobini şeklinde değil, sabit disk sürücüler içinde ya da uydu aracılığıyla ulaştırılıyor.
Film stüdyoları bir filmin IMAX ve 3D dahil olmak üzere birden çok versiyonunu eşzamanlı olarak salonlara dağıtıyor. Bazı sahneler, farklı ülkelerdeki izleyici profiline göre yeniden düzenleniyor. Hatta bazı durumlarda tüm sahneler yeniden tasarlanabiliyor.
3D filmler, 2D filmlerden 2 kat daha fazla veri tüketiyor çünkü temelde tek bir film için iki kopya oluşturuluyor – her bir göz için birer adet.

Evlerde

Bundan 30 yıl önce filmleri evimizdeki salonlara taşımak için yalnızca bir VHS, bir de TV versiyonu hazırlamak yetiyordu. Bugün evde film izlemek için birden fazla hizmet ve platformdan faydalanabiliyor, filmleri yüzlerce farklı şekilde edinebiliyoruz. Günümüzde bir film dosyası, cep telefonlarında görüntülenmek üzere 150 MB ila 3d HD Blu-ray versiyonlar olarak 54 GB arasında değişiyor.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu