Gönderilen mesajlar bu uygulama ile geri alınabilir

Yazdıktan sonra pişman olup silmek istediğiniz mesajlar için yeni bir uygulama bulundu. 
Merkezi ABD’de bulunan Strings firması “İstediğiniz şeyi, istediğinizle paylaşın, istediğiniz anda sözünüzü geri alın” sloganıyla bir ‘anında mesaj’ uygulaması çıkardı. Strings firmasının Genel Müdürü Edward Balasanyan, bu ücretsiz uygulamanın gönderilmiş mesaj, fotoğraf ve videoları sadece kendi telefonunuzdan değil, gönderdiğiniz kişinin telefonundan da sildiğini belirtti.
 

Mesaj silme uygulamasının karşılıklı kullanılması gerekiyor

Uygulama, izniniz olmadan karşı tarafın mesajı indirmesini, paylaşmasını, hatta ekrandan görüntü almasını bile önlüyor. Ancak bunun için karşı tarafın da aynı uygulamayı kullanıyor olması gerek.

Kendini imha eden mesajlar

Strings, türünün ilk örneği değil. Ancak beta versiyonunu çıkardığı 31 Aralık’tan bu yana popüleritesi fırladı. Balasanyan bin kullanıcısı olan uygulamanın, şu ana kadar 40 bin kişi tarafından indirildiğini belirtiyor. Invisible Text ve Ansa gibi uygulamalar, mesajların belirlenen bir süreden sonra ‘kendini imha etmesini’ sağlıyor. On Second Thought uygulaması ise, karşı taraf almadan önce kullanıcının mesaja bir kez daha bakmasına olanak tanıyor, istenirse mesaja ‘ambargo koyarak’, ertesi sabah görülmesini sağlayabiliyor.

İlgili Makaleler

Silinen mesajlar bir yerlerde iz bırakıyor olabilir

Gözlemciler, bu tür uygulamaların piyasada kalıcı olup olmayacağını görmek için beklemek gerektiğine dikkat çekiyor. IDC Asia-Pacific şirketi yetkililerinden Shiv Putcha ise, geçtiğimiz günlerde Snapchat örneğinde yaşandığı gibi, silinen mesajların yine de bir yerlerde iz bırakabildiğini söylüyor. Üç yıllık bir uygulama olan Snapchat, paylaşılan mesaj ve görüntüleri üç saniye sonra otomatik olarak siliyor. Ancak şirket geçen yıl ‘hack’lenerek üçüncü bir tarafın gönderilen fotoğrafları saklayabildiğini kabul etti.
Putcha, özellikle Paris saldırıları ardından hükümetlerin mesaj içeriklerine erişim talebinin arttığına dikkat çekiyor. Putcha, “Mesaj uygulamalarında tam gizliliğin garantisi yok” diyor. (BBC)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu