iPhone gizli bilgilerinizi mi topluyor?

Devletler düzeyinde pek çok sızıntının yayılmasına sebep olan ünlü isim Edward Snowden, kullanıcılar hakkında uzaktan veri toplandığı endişesi ile Apple iPhone’ları kullanmayı reddediyor.

Ünlü mühendisin avukatının Rus medyasına yaptığı açıklamada, Snowden’in Apple telefonların uzaktan kontrol etme ve takip etme yazılımları taşıdığına ve bu yazılımların güvenliğini azaltabileceğine inandığı belirtti.  Avukat Anatoly Kucherena’nın İngilizce Sputnik News’e yaptığı konuşmada şunları söyledi: “iPhone özel bir yazılıma sahip ve bu yazılım, (telefonun) sahibinin bir tuşa basmasını gerektirmeden kendini çalıştırarak onun hakkında bilgi toplayabiliyor, bu yüzden de (Snowden) güvenlik sebebiyle bu telefonu reddediyor.”

Avukat, bu takip yazılımının ne olduğunu açıklamaktan ve güvenlik uzmanlarının bundan haberdar olup olmadığını söylemekten kaçınırken, toplanan bu verilere kimlerin ulaşım hakkı olduğunu da söylemedi.  Rusya otoritelerinin ise, son zamanlarda iPhone’un güvenliği konusunu özellikle soruşturdukları söyleniyor. Apple’ın iCloud platformu, Kremlin’in tepkisini üzerine çekti ve internet üzerindeki verilerin, Rusya içerisindeki sunucularda depolanmasını gerektiren yeni bir kanun yürürlüğe konuldu.
Apple ürün satışını durdurmuştu
Öte yandan Apple, geçtiğimiz ay bir hafta boyunca Rusya’da ürün satışını durdurmuştu ancak bu durumun sebebi, Rus hükümetinin aldığı karardan ziyade, para değerinin düşüşü ile oluşan sıkıntılar olarak belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu