Medikal görüntülemeye özel grafik işleme ünitesi

AMD gömülü Readeon HD 7850 grafik işleme ünitesi, yüksek uygulama performansı sağlamak üzere ultrason cihazı üreticisi Analogic‘in yeni ürünü BK Ultrasound’da kullanıldı. Sağlık hizmetleri teknolojisi alanında dünya lideri olan Analogic ile yapılan işbirliği kapsamında, kullanılan gömülü grafik işleme ünitesi ultrason cihazlarına daha hızlı işlem performansı sağlayarak hızlı ve duyarlı görüntüleme gerçekleştirmelerine yardım edecek.
Konu hakkında konuşan AMD Türkiye Ülke Müdürü Ömer Çelebioğlu:” AMD Gömülü Radeon HD 7850 grafik işleme ünitesi ve OpenCL birlikteliği verimli ve güçlü bir performansa imza atıyor. Bu ürün AMD’nin sağlık hizmeti sektörüne, teknolojisi ile hizmet etme anlayışının bir kanıtıdır. Yeni teknolojimiz keskin, detaylı medikal görüntüleme ve diğer ileri grafik işleme özellikleri sayesinde doktorların hastalarına daha gelişmiş bir hizmet sunabilmelerini sağlayacak” dedi.
Analogic, OpenCL standardını kullanarak GPGPU adı verilen genel amaç hesaplamaları için GPU’ya ulaşarak çapraz platform taşınılabilirliği sayesinde sistem ve geliştirme maliyetlilerini azaltırken ve önemli bir performans seviyesi de sağlıyor. AMD GPU teknolojisinin kullanılmasıyla, Analogic her bir ultrason görüntüsünde üç kat fazla bilgi kaydederken, yakalama ve görüntüleme arasındaki zamanı kısaltmayı başardı. Geleneksel FPGA’lar ve DSP’ler gibi özel yazılım ve donanım gerektiren sabit ve esnek olmayan bir yöntem kullanmak yerine OpenCL kullanan yazılım temelli bir çözümler, geliştirme maliyetinin azalmasında önemli bir rol oynuyorlar. Bu aynı zamanda yazılımın değişen donanımlara uyarlanabilirliği sayesinde önemli bir uzun vadeli katma değer yaratılması açısından da çok önemli bir gelişme.
AMD’nin ödüllü Graphics Core Next (GCN) mimarisi üzerine geliştirilen AMD Gömülü Radeon HD 7850, bu sayede, görsel büyüme ve paralel işlem kapasitesini yükselterek gömülü uygulamalarda üstün performans sağlıyor. Ultrasona ek olarak en karmaşık paralel uygulamalar arasında görülen arazi ve hava durumu haritalama, mimik ve hareket tanıma, biyometrik ve DNA analizleri gibi uygulamalar da GPGPU işlemleri arasında bulunuyor.
Yeni Analogic bk3000 ultrason sistemi, üroloji, ameliyat, genel görüntüleme ve prosedür rehber uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirildi ve ticari olarak dünyanın önemli pazarlarına sunuldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu