OKSİJEN, 37 patent başvurusu yaptı

Vodafone Grubu’nun ortaklıkları ile birlikte 30’u aşkın ülkedeki 400 milyonu aşkın Vodafone abonesi için teknoloji üreten ve Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden OKSİJEN, 2014 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne 37 patent başvurusu gerçekleştirdiğini açıkladı.

Daha önceki yıllarda  toplam 11 patent başvurusunda bulunan OKSİJEN, 2014 yılında bu sayıyı yaklaşık 4 katına çıkararak kendi rekorunu kırmış oldu. Bu sonuç, aynı zamanda, birinci yılını dolduran Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında hız verilen teknoloji geliştirme çalışmalarında ulaşılan başarıyı göstermesi açısından da önem taşıyor. 2014 yılı patent başvuruları Lokasyon Bazlı Servisler, Mesajlaşma, Makinelerarası İletişim, Mobil Finansal Servisler, Bireysel ve Kurumsal Mobil Uygulama ve Servisler kategorilerinde yapıldı. OKSİJEN’in halihazırda Lokasyon Bazlı Servisler, Mesajlaşma ve Mobil Ödeme Sistemleri alanlarında alınmış 5 patenti ve son başvuruları ile beraber değerlendirme süreci devam eden toplam 39 başvurusu bulunuyor.

Murat Ekşioğlu: “Bilgi varlıklarımızı tespit ediyor ve koruyoruz”

Vodafone Türkiye için bilgi niteliğindeki fikrin önemli bir şirket varlığı olduğuna dikkat çeken OKSİJEN Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, şunları söyledi:
“Şirket olarak, bu varlığımızdan elde ettiğimiz getirileri artırmak amacıyla bilgi ve birikimlerimizi daha iyi bir şekilde değerlendirmenin yollarını arıyoruz. Bu kapsamda, Vodafone’un Fikir Hakları Stratejisi doğrultusunda, buluşların tespit edilmesi ve uygun bulunması durumunda patent başvurusunda bulunulması gibi çeşitli yollarla önemli bilgi varlıklarımızı tespit ediyor ve koruyoruz. Fikir hakkının şirketimize sağladığı değere ve katkıya verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak, yeni buluşların yaratılmasını destekliyor ve Vodafone Türkiye’nin Global İnovasyon Merkezi OKSİJEN’e ait patent başvuruları yaparak bu değerli fikirlerin korunmasını sağlıyoruz. 32 çalışanımızın buluşlarıyla 2014 yılında 37 patent başvurusunda bulunarak kendi rekorumuzu kırmanın ve şirketimizin dijital dönüşüm vizyonuna katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’yi mobil ve sabit iletişimde dünya ligine çıkarma yolunda ilan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi ile son teknolojiyi tüketicilerimizin hizmetine sunmayı sürdürürken, ülkemizin bir teknoloji üretim merkezi olması yolunda çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

İlgili Makaleler

Türkiye’den dünyaya teknoloji ihraç ediyor

Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Global İnovasyon Merkezi” seçilen OKSİJEN, Vodafone Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olarak, bir yandan Türkiye’de mobil ve sabit iletişim sektörünün ufkunu genişleten çalışmalara imza atarken bir yandan da uluslararası inovasyon standartlarının belirlenmesine katkıda bulunuyor. OKSİJEN, ağırlıklı olarak Lokasyon Bazlı Servisler, Kurumsal ve Bireysel Çözümler, Akıllı İletişim Çözümleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Bu kapsamda, iç ve dış mekân konumlandırma teknolojilerinden makinelerarası iletişime, mobil ticaretten yakınsamaya kadar geniş bir yelpazede teknoloji çözümleri geliştiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu