Otomatik pilot arabalar gerçek oluyor

NVIDIA’nın CES’de tanıttığı çözüm Otomatik pilot arabaları gerçeğe dönüştürecek.
Etraflarındaki dünyayı gören ve algılayan otomatik pilot arabaları adım adım gerçeğe yaklaştıran NVIDIA, bilgisayar görüşü, derin öğrenme ve gelişmiş kokpit görselleştirme yetenekleri ile donatılan NVIDIA DRIVE otomotiv bilgisayarlarını tanıttı.
NVIDIA iki araç bilgisayarı sunacak: Otomatik pilot yeteneği geliştirmeyi mümkün kılan NVIDIA DRIVE PX ve en gelişmiş dijital kokpit sistemlerinin oluşturulmasını sağlayan NVIDIA DRIVE CX. Bu otomotiv sınıfı araç içi bilgisayarlar, günümüzün en güçlü süper bilgisayarlarında kullanılanlarla aynı mimariye dayanıyorlar.
“Mobil süper bilgisayarlar geleceğin arabasının kalbinde yer alacak” diyen NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jen-Hsun Huang sözlerine şöyle devam etti: “Çeşitli kameralar ve ekranlar aracılığıyla geleceğin arabaları etraflarını görebilecek ve giderek daha iyi anlayacak. Geleceğin arabaları, park edildikleri yerden gelerek sizi bulmak ve kazalardan kaçınmak için durumsal farkındalıktan yararlanmak gibi birçok muhteşem ve zekice özelliğe sahip olacak. Bilgisayar görüşü, derin öğrenme ve grafik teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde bu hayal artık gerçek olmaya çok yakın.
“NVIDIA DRIVE, süper bilgisayarların sahip oldukları görsel bilişim yeteneğini sürücülerin hizmetine sunarak akıllı araba devrimini hızlandıracak.”

NVIDIA DRIVE PX

Otomatik pilot geliştirme platformu NVIDIA DRIVE PX, arabalar için bilgisayar görüşü ve derin öğrenme alanındaki son gelişmelerden büyük oranda yararlanan tamamen yeni özelliklere sahip bir teknik altyapı sunuyor.
DRIVE PX, NVIDIA’nın yeni Maxwell GPU mimarisini temel alan ve bir teraflop işlem gücünü aşan NVIDIA Tegra® X1 süper mobil yonga ile 15 yıl önce dünyanın en hızlı süper bilgisayarının sahip olduğundan daha fazla işlem gücü sunuyor. İki Tegra X1 süper yonga ile donatılan DRIVE PX, 12 adede kadar yüksek çözünürlüklü kamera girişine sahip ve saniyede 1,3 giga piksel görüntü işleyebiliyor.
Bilgisayar görüşü yeteneği sayesinde Otomatik Vale özelliği ile arabanın insan yardımı olmadan park yeri bularak kendi kendine park edebilmesini sağlıyor. Mevcut sistemler belirli bir noktada paralel park yardımı sunarken, NVIDIA DRIVE PX ile araba kalabalık bir otoparktaki boş alanları keşfederek kendi kendine park edebiliyor ve akıllı telefon ile çağrıldığında sürücüsünü almaya gelebiliyor.
DRIVE PX’in derin öğrenme yeteneği ise arabanın farklı türlerdeki araçları ayırt etmeyi öğrenmesini sağlıyor. Örneğin, bir ambulansı kargo aracından, polis arabasını aynı modelde normal bir arabadan veya park etmiş bir arabayı trafiğe çıkmak üzere olan bir arabadan ayırt edebiliyor. Sonuç olarak kendi kendini süren araba küçük ayrıntıları algılayarak insan sürücü gibi her duruma farklı tepki verebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu