Tatil.com 2014 yılının tatil ve seyahat profilini çıkardı

MetGlobal bünyesinde faaliyet gösteren tur operatörü Tatil.com, müşterilerinin tercihleri doğrultusunda 2014’ün tatil ve seyahat profilini ortaya çıkardı. Tüm yılın verilerini baz alan çalışma, yurt içi ve yurt dışında en çok tercih edilen bölgelerden tatilcilerin demografik özelliklerine kadar Türkiye’nin 2014 yılındaki tatil eğilimleri hakkında fikir veriyor.
Tatil.com’un derlediği verilere göre, 2014 yılı boyunca Türkiye’de 342 bin 265 kişi Tatil.com ile tatile çıktı. Bu süre içinde 8 bin 508 tur satın alındı, 102 bin 753 otel rezervasyonu yapıldı.
Yurt dışında tatilciler Amsterdam, Dubai ve Roma’yı tercih ederken, yurt içinde tatilcilerin gözde tatil destinasyonları Alanya, Kemer ve Side oldu. 2014’ün en cazip keşfi ise Göcek olarak kayıtlara geçti.
Tatilcilerin en çok yaz aylarında aktif olduğunu belirleyen ortaya koyan çalışma, en fazla tatil satışının da 15 Temmuz 2014 tarihinde saat 13.00 – 14.00 arası yapıldığını gösteriyor. Tatil için soğuk havaları bekleyen tatilcilerin gözdesi ise, kış ayları boyunca uluslararası standartlardaki kayak merkezleri ve keyifli otelleriyle tanınan Uludağ ve Kartalkaya oldu.
Marmaris, Palandöken ve Manavgat yıl boyu yükselişteyken, Ayvalık, Pamukkale ve Sarıgerme de düşüşe geçen bölgeler arasındaydı.
Tatil.com üzerinden en çok tur satın alan tatilciler, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerden çıkarken, tatilcilerin yaş ortalamaları da 38 olarak belirlendi. Demografik verilere göre, tatil alışverişi yapanların yüzde 51.34’ü erkek, 48.66’sı ise kadın.
İnfografiği üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.
TATILCOM INFOGRAFIK2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu