Telekom Austria Grup, Turkcell Superonline altyapısını kullanacak

Turkcell Superonline ve Telekom Austria Grup, İstanbul’da konumlanan MPLS POP noktası için el sıkıştı. Telekom Austria’nın MPLS POP’unun Turkcell Superonline veri merkezinde barındırılmasını öngören anlaşma, yerel ve küresel şirketlerin erişim ihtiyaçlarına yeni bir seçenek sunuyor.
İşbirliği kapsamında Telekom Austria Grup, Turkcell Superonline altyapısını kullanarak İstanbul’daki MPLS POP noktasını devreye aldı. İmzalanan anlaşmaya göre Turkcell Superonline, Telecom Austria’nın uluslararası kapasiteye sahip MPLS POP’unu ve sunucularını veri merkezinde barındıracak. Bu POP noktası ve sunucular dünyaya, Telecom Austria ile Turkcell Superonline arasında halihazırda bulunan, 100 Gbps teknolojili, toplamda 8 Tbps kapasiteyi destekleyebilecek ara bağlantı yapısı üzerinden bağlanacak.
Bu şekilde bir yandan Telekom Austria’nın küresel müşterilerinin Türkiye’deki ofislerine daha hızlı erişimi sağlanırken, diğer yandan Turkcell Superonline’ın kurumsal müşterileri Telekom Austria’nın dünya çapında yaygın altyapı ağı üzerinden yurtdışındaki bürolarına ya da şubelerine doğrudan erişim olanağına sahip olacak.

“Amacımız Türkiye pazarında erişim çeşitliliği yaratmak”

Küresel oyuncuların Türkiye’ye yatırım yapmasının önemini vurgulayan Turkcell Superonline Operatör İlişkileri ve Toptan Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdem, fiber yatırımlarına başladıkları ilk günden bu yana ısrarla üzerinde durdukları İstanbul’u internetin başkentlerinden biri yapma hedeflerine de katkıda bulunacak bu işbirliğiyle yapılan yatırımlara bir yenisinin eklendiğini kaydetti.
Gerek Türkiye’deki şirketlerin yurtdışına çıkışlarını, gerekse küresel oyuncuların ülkemize erişimlerini sağlamak için farklı seçenekler yaratmayı amaçladıklarını dile getiren Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Küresel oyuncuların pazara girmesi, müşterilerin çok sayıda seçeneğin bulunduğu bir ortamda hizmet almasını sağlıyor. Bu da Türkiye pazarını geliştiriyor. Bu nedenle şimdiye kadar Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen pek çok küresel oyuncuyla el sıkıştık. Telekom Austria Grup ile gerçekleştirdiğimiz MPLS POP işbirliği, bu anlamda bizim için çok önemli bir adım. Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen operatörlerinden Telekom Austria Grup ile bu adımı atmaktan çok mutluyuz. Bu iki taraf için de avantajlar sunan bir anlaşma oldu. Küresel operatör yerel pazarda ulaşılabilir hale gelirken, ülkemiz de Telekom Austria’nın dünya çapındaki güçlü ağına dahil oldu.”
 

“Rotamız müşterilerimiz için küresel bağlantılar sunmak yönünde”

Telekom Austria Grup Toptan Satış Direktörü Sefan Amon ise işbirliğiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Telekom Austria Grup Toptan Satış geçtiğimiz yıllarda geçirdiği dönüşümle, grubumuzu tüm Avrupa ülkelerine hizmet sunan bir operatör haline getirdi. Yeni bir iş yılının başındayken bu işbirliğiyle hizmet sunduğumuz ülkelere bir yenisini eklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. İstanbul’daki yeni PoP noktası ile rotamızı uluslararası müşterilerimiz için küresel bağlantılara çevirmiş bulunuyoruz.”
 
Telekom Austria Group, faaliyet gösterdiği pazarlarda yaklaşık 23 milyon müşterisiyle Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen iletişim sağlayıcısı konumunda. Grup, Avusturya (A1), Bulgaristan (Mobiltel), Belarus (Velcom), Hırvatistan (Vipnet), Slovenya (Si.mobil), Sırbistan Cumhuriyeti (Vip Mobile), Makedonya Cumhuriyeti (Vip Operatör) ve Lihtenştayn (Telekom Liechtenstein) olmak üzere sekiz ülkede faaliyet gösteriyor. Sekiz ülkenin toplam pazarı, yaklaşık 41 milyon kişiyi kapsamaktadır. Grup’ta, 30 Eylül 2014 itibariyle Telekom Austria Group’un; ses (telefon), genişbant internet, multimedya hizmetleri, veri ve BT çözümleri, toptan satış ve de mobil ödeme çözümleri ürün ve hizmetleri sunuyor.
 

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu