Twitter’daki IŞİD destekçilerinin sayısı kaç?  

Açıklanan yeni bir araştırma, Twitter’daki IŞİD destekçileri tarafından yönetilen hesapların sayısını ortaya koyuyor. Washington merkezli düşünce kuruluşu Brookings Institution tarafından yayınlanan araştırma geçtiğimiz yıl en az 46 bin hesabın aşırı İslamcı grup olan IŞİD’in destekçileri tarafından yönetildiğini ortaya koyuyor. Bu hesaplar aşırı İslamcı grubun propagandasını desteklemek ve daha fazla destekçi toplamak için kullanılıyor.
Araştırma Eylül-Aralık ayları arasında kullanılan Twitter hesaplarına göre yapıldı ve araştırmada, aktif durumda olmayan hesaplar da dikkate alındı. Araştırmada hesap sayısının 70 bine kadar yüksek olabileceği de belirtiliyor. Araştırmaya Google’ın Ideas birimi de destek verdi.
Araştırma IŞİD’in sadece sosyal medyada mevcudiyetini ortaya koymakla kalmıyor, aynı zamanda grup ve onun metotları hakkında demografik bir görüntü de sunuyor.
Araştırmaya göre Twitter’da 500 ilâ 2 bin arasında hesap oldukça aktif bir şekilde paylaşımda bulunuyor ve IŞİD adına tweet’ler gönderiyor. Sadece destekçi görünümünde olan kullanıcı sayısı ise 1000 düzeyinde ve bunlar da çoğunlukla genel Twitter kullanıcılarından oluşuyor.
Twitter, IŞİD’in platformundaki etkinliğini engellemek için de adımlar atıyor. Araştırmanın söylediğine göre 2014 yılında 1000 kadar hesap IŞİD’i destekleyen paylaşımlarından dolayı askıya alındı. Geçtiğimiz günlerde ABD News’in haberlerinde ise Twitter’ın, sadece son bir hafta içinde 2 bin hesabı IŞİD taraftarı paylaşımlarından dolayı askıya aldığı açıklanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu