Windows 10 Haziran'da geliyor

Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 10 Haziran ayı gibi kullanıcılara sunuluyor.
Microsoft, yaz aylarında Windows 10’u kullanıma açık hale getirmeyi planlıyor. Kesin bir tarih verilmemiş olsa da Windows’un başında bulunan Terry Myerson, Haziran ayında Windows 10’un kullanıcıların hizmetine sunulacağını belirtti. Myerson, “Bugün 190 ülkede 111 dilde kullanılacak olan Windows 10’u geliştirmeye devam ederek, önümüzdeki yaz satışa sunacağız” dedi. Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları, işletim sistemlerini Windows 10’a ücretsiz olarak yükselterek bir yıl boyunca kullanabilecekler.

Windows 10 her cihazda çalışacak

Yeni Windows tablet, telefon, televizyon, bilgisayar ve hatta phablet dahil birçok farklı cihazın çalıştırabileceği bir işletim sistemi olacak. Bu cihazlar için tek bir uygulama mağazası olacak ve bilgisayarınızda indirdiğiniz uygulamayı aynı şekilde telefonunuza da yükleyebileceksiniz. Geliştiricilerin uygulamaları televizyon, tablet gibi farklı platformlar altında da çalışabilecek ve böylece yazılımcı çok daha geniş kitlelere kısa sürede ulaşabilecek.

Cihaza özel arayüz

Klavye ve farenin bulunduğu bir bilgisayarı kullanıyorken, Windows 10 size klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Ancak eğer tablet kullanıyorsanız, işletim sistemi tablet moduna geçerek klavyeyi devre dışı bırakacak ve tamamen dokunmatik arayüze odaklı bir görünüme geçecek. Windows 10’un arabiriminde dikkat çeken en önemli özellik klasik masaüstü görünümünün korunmuş olması. Ayrıca, “Başlat menüsünün” yine sol alt bölmede kendine yer bulması da dikkat çeken bir başka özellik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu