Windows XP gitti, peki şimdi ne olacak?

Microsoft, 8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP işletim sistemi için başta güncellemeler olmak üzere tüm desteğini durdurdu. Ancak hala dünyadaki bilgisayarların üçte birinin XP ile çalıştığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla desteği kesilse de XP fiilen yaşamaya devam ediyor.

ESET Kuzey Amerika’dan Kıdemli Uzman Araştırmacı David Harley, güvenli kullanım için genel olarak en iyi yöntemin XP’yi mümkün olan en kısa sürede daha üst bir versiyona geçirmek olduğunu belirtiyor. Ancak Harley, hemen geçiş yapamayanlara yönelik Windows XP’li bilgisayarların korunması için 5 öneride bulunuyor.

1. Önce yedek alın! Yapılması gereken ilk şey; bilgisayarınızda bulunan dosyaların düzenli olarak yedeğini aldığınıza emin olun ve bu yedekleri periyodik olarak tercihen başka bir bilgisayar üzerinde test edin. Yedeklerinizin çalışır durumda olması size her hangi bir felaket anında bilgisayarınızdaki bilgilere ulaşma imkanı sağlayacaktır.
2. Windows XP’niz en güncelinden olsun! Bir sonraki adımınız Windows XP kopyalarınızın güncel olduğuna emin olmaktır. 8 Nisan 2014 tarihinden sonra Microsoft Windows XP için her hangi bir güncelleme çıkarmamasına rağmen, bu zamana kadar olan güncellemeler bulunmaktadır ve uygulanmış olmalıdır. Ayrıca cihaz sürücü yazılımı da güncel olmalıdır. Bu güncellemeleri bilgisayar üreticinizden ya da Microsoft Windows Update internet sitesinden alabilirsiniz.
3. Uygulama yazılımları da güncel olmalı! İşletim sistemi ve sürücülere ek olarak, bilgisayarınızdaki uygulama yazılımının da son versiyon ve güncel olduğuna emin olun. Adobe Flash, Adobe Reader ve Java gibi programlar sıklıkla siber suçluların hedefi haline gelmektedir. O yüzden, bu programların da güncellemelerinin yapılmış olması en az işletim sistemi kadar önemlidir. Microsoft Office, web tarayıcısı gibi kullanmakta olduğunuz diğer yazılımların da güncel olması ve yamalarının uygulanmış olması gerekmektedir.
4. İnternete bağlanmak zorunda değilseniz, bağlantılarınızı kapatın! Eğer bilgisayarınızı internete bağlamak zorunda değilseniz, bağlantılarını kapatın, böylelikle bilgisayarınız sadece internet bağlantısı olmayan bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde olacaktır. Microsoft kendi web sitesinde de bu öneride bulunuyor. Bu şekilde, XP bilgisayarınız internetten gelen direk saldırılara maruz kalmayacaktır.
5. Güvenlik yazılımınız güncel olsun! Windows XP için uyumlu pek çok güvenlik yazılımı bulunmaktadır. Güvenlik yazılımları imza tabanlı olarak sezgisel algılama yapabilmeli, güvenlik duvarı içermeli ve bazı saldırı koruma sistemine sahip olmalıdır. Güvenlik açığı korunması ve istismar önleyici özelliklerinin bulunması da faydalı olabilir. Windows XP için güncellemeler artık geçerli olmayacağı için bu özellikler yararlı olacaktır. Örneğin ESET, Nisan 2017’ye kadar ve büyük ihtimalle sonrasında da destek vermeye devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu