Y kuşağı araştırması: Mobil bir hayat

Unify’ın Y kuşağı için yaptırdığı bir araştırmaya göre; Y kuşağının %60’ı işyerinde kendi cihazlarını veya kişisel uygulamalarını kullanıyor.

Elde edilen sonuçlar, mobil hayat tarzını benimseyen Y kuşağının %89’u 09:00-17:00 zamanlı bir iş yerinden çok, daha esnek çalışma saatleri sunan firmalarda çalışmayı tercih edeceğini gösteriyor. Araştırmaya katılanların %89’u, mobil çalışma planlaması yapabilecekleri iş yerlerinde daha mutlu olacaklarını belirtiyor.

Teknolojinin ve bu alandaki yeni eğilimlerin iş süreçleri ile yoğun bir entegrasyon içinde olduğu günümüzde, ölçek ve sektör bağımsız her şirket, teknolojinin sağladığı avantajları kullanıyor. Yeni gelişmelere ayak uyduramayan şirketlerin yoğun rekabet ortamında geride kalmaları kaçınılmaz bir durum. Başta verimlilik, maliyet, zaman tasarrufu, doğanın korunması ve kaynakların en verimli şekilde kullanılması gibi önemli yararlar sağlayan teknoloji ile bütünleşen altyapıların öne çıktığı bir konjonktürde, şirketlerin farklılaşan ihtiyaçları, bilişim altyapılarındaki dönüşümü de tetikliyor.

İlgili Makaleler

Y kuşağının %96’sı internete girmek için akıllı telefonlarını kullanıyor

Unify’ın Y kuşağı için yaptırdığı bir araştırmaya göre*; Y kuşağı, çalışma şeklinin bugüne kadar hiç olmadığı kadar mobil olacağı bir kuşak olacak. Araştırma sonuçlarına göre, Y kuşağının %96’sı günlük olarak akıllı telefonlarını kullanıyor, %50’si internete bilgisayarlarından ziyade akıllı telefonlar üzerinden bağlanıyor ve %18’i sadece mobil cihazlar üzerinden internete giriyor. Araştırmaya katılanların %83’ünin akıllı telefonlarını uyurken bile baş uçlarında tuttuklarını dile getirmeleri ise dikkat çeken diğer bir sonuç.
Masaüstü telefonlarının iş yerinde kullanım ömrü bitti!
Mobil çalışma alanlarına bakıldığında; Y kuşağının %60’ının işyerinde kendi cihazlarını veya kişisel uygulamalarını kullandıklarını, %70’inin kullandığı uygulamaların kurumsal IT politikaları tarafından desteklenmediğini, %74’ünün masaüstü telefonların iş yerinde kullanım ömrünün bittiğini, %31’inin her yerden dokümanlarına ulaşabilecekleri Dropbox gibi uygulamaları kullandıkları ve %22’sinin de mobil erişim için Google Drive kullandığı görülüyor.

09:00-17:00 mazide kaldı, esnek çalışma dönemi başlıyor
Mobil hayat tarzını benimseyen Y kuşağının %89’u 09:00-17:00 zamanlı bir iş yerinden çok daha esnek çalışma saatleri sunan firmaları tercih edeceğini söylüyor ve %89’u mobil çalışma planlaması yapacağı iş yerlerinde daha mutlu olacağını belirtiyor. İletişim yazılımı ve servisleri alanlarının öncü firması Unify, zengin ürün portföyü ile yeni çalışma modeli ihtiyaçlarını karşılayarak tüm iletişim gereksinimlerini katma değerli uygulamalar, çözüm ve hizmetlerle kolaylaştırıyor.
Teknolojideki yeni eğilimler, şirketlerin iş yapış modellerini değiştiriyor
Son yıllarda internet erişimine sahip cihaz sayısının artmasıyla birlikte mobilitenin hâkim olduğu bir çağa girdiğimizi belirten Unify Türkiye Ülke Müdürü Erda Tütüncüoğlu, “Mobilite ile sadece şirketler değil, kullanıcılar da bir dönüşüm yaşıyor, iş süreçleri ve iş yapış şekilleri köklü bir şekilde değişiyor. Önümüzdeki yıllarda mobilitenin daha fazla ağırlık kazanacağını ve bu eğilimin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Çalışanların kendilerine ait cihazları şirket içerisinde kullanabilmelerini sağlayan BYOD (Kendi Cihazını Getir) kavramı, şirketlerin IT kaynaklarını daha iyi yönetmelerini ve şirket içi politikalarını gözden geçirmelerini zorunlu kıldı. Çalışanların kendi cihazlarını kullanabilmelerini sağlamanın çalışan verimliliğini artırdığına inanıyoruz. Siemens’in mühendislik genlerini taşıyan, Global 500 listesinde yer alan şirketlerin %75’ine ürün dayanıklılığı, yenilikçilik, açık standartlar ve güvenlik temelli tümleşik iletişim çözümleri sağlayan Unify olarak, sektördeki gelişmeleri yakından izliyor ve değişen dinamiklere göre sürekli kendimizi geliştiriyoruz.”
*Araştırma ile ilgili daha fazla bilgi için http://blog.unify.com/2014/09/infographic-millennials-workplace/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu