CIO’ların proje başarısındaki sırları

IT projelerinin hedeflerinden sapmadan ilerlemesi ve vaatlerini yerine getirebilmesi için geleneksel ve sıra dışı yaklaşımlar nasıl dengelenmeli?

 

3 CIO IT projelerinin hedeflerinden sapmadan ilerlemesi ve vaatlerini yerine getirebilmesi için geleneksel ve sıra dışı yöntemleri nasıl dengelediklerini tartışıyor.

 

Marc A. Hammer, Global CIO, The Babcock and Wilcox Co.

 Değeri ve sahipliğini belirleyin

Birçok proje zayıf planlamalar ve belirsiz değer ve sahiplik olguları yüzünden raydan çıkmış hale geliyor.  Uygun planlama öncelikle kaynakların değerlemesinin yapılmasını gerektirir. Bu yönde değer ve sahipliğin önemine işaret eden değerlendirme komiteleri oluşturduk. Projeye başlamadan önce ve tamamlandıktan sonra hedefimize ulaşıp ulaşamadığımızı görmek için yatırımın geri dönüş oranını ölçeriz. Bütün projeler değer ve geri dönüş oranına bağlı kalarak önceliklendirilir ve finanse edilir. Ve her bir projenin iş çevresinden ve IT sektöründen sahibi vardır.

Projeleri rayda tutmak için ve hatta rayda çıkmak üzere olan projelere müdahale etmek için IT’i bir iş olarak değerlendirmek ve uyarı sinyallerini değerlendirecek bir sistem kurmak gerekiyor.  Öncelik toplantıları süresince hem proje öncelikleri, bütçe ve takvim üzerinde duruyor hem de yapılacaklar listesinde bir sonraki adımın ne olacağını planlıyoruz. Her proje bir ortaklıktır. Şirketin bilançosunu etkileyen projeler üzerinde çalışırken bunu etkili bir şekilde yapabilmek için IT servisinizin maliyetini kavrayabilen bir lidere ihtiyaç duyarsınız. Sağladığınız tüm servislerin, bunlara yapılan masrafların ve servis sözleşmesi anlaşmalarının bir noktada buluşması gerektiğini biliyor musunuz? IT lideriniz yatırımın geri dönüş oranını hesaplamayı ve uygulama tamamlandığında tekrar ölçmeyi biliyor mu? Daha başarılı projeler için bu iki soruyu cevaplandırmanız gerekiyor.

Ravinder Pal Singh, Global CIO, Air Works India

Gerçek problemleri çözün

Projenin kötü gitme şansını ortadan kaldıracak bir liderlik pozisyonu oluşturdum. Öncelikle, teknoloji yol haritamızın  bizim 3 stratejik anahtar unsurumuz  ile aynı doğrultuya gelmesini sağladı; büyüme, kalite ve müşteri. Şimdi CEO’ya rapor veriyorum ve yürüyen projelerde sıradışı yaklaşımları almaya yetkiliyim.  Örneğin, yol haritamızı tamamlanma süresi 90 gün olan birbirinden bağımsız parçalara ayırdım. Ayrıca kendimizi adım adım ilerleme metoduyla sınırlamıyoruz. Bunun yerine; fikir üreten, problem çözen ve kendi başarı ve başarısızlıklarını sahiplenen sürdürülebilir ve ikna edici topluluklar  yarattık. Bu sayede projeler “gerçek” problemleri çözme olarak tanımlandı.

Bu unsurları birleştirdikten sonra sonra yönetim, performans ve güvenlik gereksinimlerimizi tatmin eden basit ve çevik teknolojiyi seçiyoruz. Bulut teknolojisi ve nesnelerin internetini yoğun olarak kullanıyoruz.

Bu yaklaşım bize 270 günden daha kısa bir sürede 45 ayrı yere ERP uygulamamız, 50 gün içinde %95 envanter doğruluğuna ulaşmamız, 90 günden az bir sürede müşterilerimiz için %100 operasyon şeffaflığı temin etmemiz ve 90 günden az bir sürede bütün depo ve ofislerimizi bağlanılabilir hale gelmesi gibi ulaşılması imkansız gibi gözüken hedeflere ulaşmamızı sağladı.

Bonnie Smith, SVP of IT & Industrial Sector CIO, Eaton

Günlük diyalogları ilerletin

Büyük bir kısmı mühendislik bölümlerinde eğitim gören IT liderlerinin çoğu gibi bazen en iyi yönetim uygulamalarının insan olarak adlandırılan bir joker tarafından sürdürüldüğünü unutuyoruz. Sıklıkla bize rapor veren insanlar fazlaca iyi niyetli olarak temelde oluşan ve dönüm noktasının sessizce geçiyor olduğunu gizleyen sarsıntıları iletmeyi saklayacaktır. Bu noktada  gereken çoğu zaman patronu hayal kırıklığına uğratma korkusuyla gizlenen dürüst bir diyalogdur.

CIO olarak, gerçeği dile getiren kişisel ilişkiler kurmak kesinlikle sağlamanız gereken kritik bir gerçektir.   Size anlatılanın aslında gerçekleşen olay olmadığını söyleyebilecek insanları tanımlamak zorundasınız.  Bu sağduyuyu sağlamanın en yaygın yolu bir başkasının sıradan bir diyalogda doğaçlama yorumlarından geçer. Alt düzey çalışanlar resmi toplantılar sırasında bir başkasının ayağına basmaktan endişe duyabilir.

Bu iletişim kanalı temin edildiğinde dikkatlice geliştirin,  özenle dinleyin ve cevabınızı sağduyulu olarak verin. Bu konuşmalardan sorunlu noktalarınıza yönelmek ya da teslime hazır birkaç emtiadan fazlası için basınç testine imkan sunmasına dair göstergeler edinebilirsiniz.  Bu süreçleri değiştirerek, daha fazla kontrol ekleyerek ya da kaynakları yeniden düzenlemek olsun, uyarlamak istediğiniz şeyi bilmek kesinlikle çok önemlidir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu