Site icon CIO Update

Ethernet kablosu kullanarak telefon veya tableti internete nasıl bağlarım?

Ethernet kablosu kullanarak telefon veya tableti internete bağlamak

Ethernet kablosu kullanarak telefon veya tableti internete bağlamak

Mobil cihazınızı zayıf Wi-Fi’ye bağlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Ethernet kablosu ve adaptörünüz varsa, muhtemelen daha hızlı ve güvenilir internet erişimi birkaç dokunuş uzağınızda. Nasıl mı? Gelin yazımızın devamından hep birlikte öğrenelim.

Telefon veya tableti internete ethernet kablosu ile bağlamak

Eğer Wi-Fi’niz çok yavaşsa ve hücresel veri bağlantısı kararsızsa, bir alternatif bulunmaktadır. Doğru adaptörle birlikte bir Ethernet kablosu kullanarak telefonunuzu veya tabletinizi yönlendiricinizdeki bir Ethernet bağlantı noktasına bağlayarak hızlı ve güvenilir bir bağlantı elde edebilirsiniz.

Mobil cihazınızı Ethernet üzerinden bağlamanın tuhaf olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü Wi-Fi entegrelidir ve kolayca erişilebilirdir. Ancak bazen mantıklı olduğu durumlar vardır. Ev ağınız özellikle uç odalarda genellikle zayıftır. Ancak Ethernet bağlantınız güçlüdür. Bir otelde kalıyorsanız ve Wi-Fi güvenilmez veya pahalıysa Ethernet bağlantı noktasına ihtiyaç duymanız çok doğal. Veya çevrimiçi mobil oyunlar için daha iyi bir bağlantıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ana sınırlama, cihazınızı yönlendiricinizdeki Ethernet bağlantı noktasına bağlı olarak kullanmanız gerektiğidir, bu yüzden cihazınızla fazla uzaklaşamazsınız. Ethernet kablosunun uzunluğunu uzatarak (90 metre kadar uzayabilir) menzili artırabilirsiniz, ancak kabloya takılmaktan ve diğer potansiyel sorunlardan kaçınmak için kendinizi 15 metre ile sınırlayabilirsiniz.

Doğru adaptörü seçimi önemli

İlk olarak, telefonunuz veya tabletiniz için doğru adaptörü seçmeniz gerekecek. Çoğu Android cihazı ve yeni iPad modelleri için bir USB-C-to-Ethernet adaptöre ihtiyaç duyulurken, eski Android telefonları ve tabletleri bir mikro USB-to-Ethernet adaptöre ihtiyaç duyar. Eğer bir iPhone veya eski bir iPad’iniz varsa, bir Lightning-to-Ethernet adaptörüne ihtiyaç duyacaksınız.

USB-C to Ethernet adaptörleri üçlü içinde daha yaygındır, bu yüzden bazı fiziksel mağazalarda ve çevrimiçi platformlarda bulabilirsiniz. Bu adaptörlerin çoğu genellikle 300 ila 600 TL arasında fiyatlanmıştır.

Micro USB to Ethernet adaptörleri de çevrimiçi mağazalardan erişilebilir. Fiyatları genellikle 220 ila 600 TL arasında değişir. Lightning to Ethernet adaptörlerinin daha az yaygın olduğunu belirtelim. Dolayısıyla bulmanız biraz daha zor. Fiyatlar genellikle 400 ila 600 TL arasında değişmektedir.

Bazı tanınabilir markalar bu adaptörleri üretirken, çoğu tanımadığınız şirketler tarafından üretilmiştir. Kimden aldığınız önemli olmamalıdır, ancak en iyi seçenek diğer müşterilerin neler söylediğini görmek için yorumları okumaktır. Tüm adaptörler her cihazla uyumlu değil. Bu nedenle bir satın alım yapmadan önce araştırma yapmak önemlidir.

Eğer zaten bir Ethernet kablonuz yoksa, kolayca çevrimiçi ya da fiziksel mağazalarda bulabilirsiniz. Ethernet kabloları, daha yüksek sayılar daha fazla bant genişliği sunan kablo kategorilerine göre sınıflandırılır.

Fiyatlar kablonun uzunluğuna ve kalitesine bağlı olarak değişir, bu yüzden burada çok fazla harcamanız gerekmez.

Bir Android cihazını bağlayın

Android cihazınızın Android 6.0 Marshmallow veya daha yüksek bir sürümü çalıştırması gerekiyor. Ayrıca Ethernet üzerinden bağlanmak için Wi-Fi ve hücresel hizmetten ayrılması gerekmekte. Her ikisi de ekranın üstünden aşağı kaydırarak ve ilgili simgeleri dokunarak açılıp kapatılabilir.

Alternatif olarak, Ayarlar > Ağ ve İnternet (veya Bağlantılar) bölümüne gidin ve Wi-Fi için anahtarı kapalı konuma getirin. Mobil Ağ‘a gidin ve mobil veri ile dolaşım anahtarlarını kapalı konuma getirin. Ayrıca sadece Uçak Modu anahtarını açabilirsiniz. Bu da cihazınız için Wi-Fi ve hücresel bağlantıları otomatik olarak devre dışı bırakır.

Şimdi tarayıcınızı açın ve internete erişemediğinden emin olun. Cihazınız hatta bağlanamadığına dair bir uyarı alabilirsiniz. Ethernet kablosunun bir ucunu yönlendiricinize takın. Ardından Ethernet adaptörünü kabloya bağlayarak ve adaptörü telefonunuzu veya tabletinizi bağlayabilirsiniz.

Eğer adaptörde gösterge ışıkları varsa, bağlantının gösterge ışıklarının yanıp sönmesi gerektiğini görmelisiniz. Tarayıcınızdaki mevcut sayfayı yenileyin. Artık web’de gezinme zamanı! E-posta ve mesajlaşma kullanarak, uygulamaları açabilirsiniz. Dilerseniz internet bağlantısı gerektiren diğer görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Exit mobile version