Nasıl yapılır?

PS5 veya PS5 Dijital Sürümünün Kurulumunu Nasıl Yapabilirsiniz?

Yeni bir PS5 mi aldınız? Peki, nasıl kurulacağını biliyor musunuz? İşte bu yazımızda sizlere PS5’in nasıl kurulacağını anlatıyoruz.

Kendinize bir PS5 ya da PS5 Dijital Sürüm aldıysanız, yeni PlayStation kurulumunu mümkün olan en kısa sürede nasıl yapacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz.

              PlayStation kurulumu aslında son derece kolay bir olay. Xbox Series X ile yapabileceğiniz gibi bir uygulamayı kullanarak ayarlayamasanız da bütün süreç oldukça basit ve kolay. Hatta konsol kurulumu yaparken size bazı oyunları veya uygulamaları da yükleme fırsatı sunuyor.

              Peki, yeni nesil PlayStation’da sıkışıp kalmaya hazır mısınız? PS5 veya PS5 Dijital Sürümünüzü nasıl kuracağınızla ilgili adım adım bilgilendirmelerimizi okuyabilirsiniz.

PS5 Standını Kurun

              PS5’inizi yatay veya dikey yerleştirebilirsiniz. Konsolunuzu istediğiniz yere yerleştirmeden önce PS5 standı kurmalısınız. Bir PS5 olsa bile mutlaka bir dayanağa ihtiyacı var çünkü burada olmasını isteyeceğimiz en son şey, PlayStation’ın devrilmesi. Konsol stabil olmayabilir.

              PS5 standı kurmak biraz acı verici olabilir ama yine de basit. Öncelikle standınızı yani kutudaki siyah, yuvarlak plastik tabanı çıkarın ve ters çevirin. Bir tıklama sesi duyana kadar standın üst ve alt kısmını zıt yönlerde döndürmelisiniz. İçinde vida bulunan küçük bir bölme görünene kadar bunu devam ettirin. Ardından vidayı çıkarın ve güvenli bir yere koyun.

              PS5’i konsolun arka tarafı yukarı bakacak şekilde düz bir yüzeye koyun. Ayrıca bağlantı noktaları yukarı döndürülmeli. Daha sonra konsolun altından vida deliği kapağını çıkarın. Kaldırmak için tırnaklarınızı veya ince bir şeyi kullanırsanız bu başlık kolayca çıkacaktır. Ardından vidayı, aldığınız tabanda bulunan kapak şeklindeki deliğe geri yerleştirin.

              Eğer konsolu dikey olarak yerleştirmek istiyorsanız, tabanı konsolun arkasındaki güç bağlantı noktasının hemen altına kayacak şekilde takmanız gerekiyor. Kanca yükseltilmiş plastik parçaya paralel olacak şekilde standı orijinal konumuna döndürdüğünüzden emin olmalısınız. Konsolun alt kısmı tabana rahatça oturmalı.

              Eğer konsolu yatay olarak yerleştiriyorsanız da, kaideyi yükseltişmiş plastik kısım kancanın biraz sağına gelene kadar döndürmelisiniz. Daha sonra standı, dikey olarak duruyorsa konsolun sol arka tarafında bulunan PlayStation sembollerini gösteren bölüme girecek şekilde, gövdedeki işaretli alanla hizalamalısınız.

              Stant rahat bir şekilde hızlandığı zaman vidayı tabana yerleştirin ve sıkıcı sabitleyin. Bu işlem düz başlı bir tornavidayla veya sahip olduğunuz ucu uygun bir şeyle yapılabilir.

              PS5 kutunuzun içinden çıkan PS5 Hızlı Başlangıç Kılavuzu, ayrıca standın diyagramlarla birlikte nasıl takılacağı konusunda size rehberlik sunuyor.

Konsolunuzu Bağlayın

              Yeni PlayStation kurulumunuzu kurmanın bir sonraki adımı ise konsolunuzu prize takmak. İlk olarak PS5’inizi yerleştirmek istediğiniz yeri bulun. Ama yer ararken, havalandırma için yerde, yakınlarda bir priz ya da uzatma kablosu olduğundan emin olun.

              Daha sonra güç kablosunu PS5 kutunuzdan alarak takın. Kabloyu konsolun arkasına ve güç kaynağınıza ya da uzatma kablonuza takmalısınız. Güç kablosunu ucuna bir fiş takılı olduğu için ayırt etmeniz kolay olacak. Konsolunuzun arkasındaki ilgili bağlantı noktasına yapıştırın.

              Güç bağlantısı yaptıktan sonra konsolunuzu TV’ye bağlamak için PS5 veya PS5 Dijital Sürümünüzle birlikte gelen HDMI kablosunu kullanın. TV’nizin arkasında bir yerlerde etiketinde HDMI yazan bir bağlantı noktası olmalı, PS5 HDMI bağlantı noktası da güç bağlantı noktasının yanında olmalı.

              PS5 ya da PS5 Dijital Sürümünde 120 Hz’de 4K görsellere izin vermek için konsolunuzla birlikte gelen HDMI kablosunu ya da başka bir HDMI 2.1 kablosunu kullanmalısınız ve cihazınızdaki uyumlu bir HDMI bağlantı noktasına bağlamanız gerekiyor.

              Bütün TV’ler HDMI 2.1 uyumlu değil fakat HDMI bağlantı noktasına sahip herhangi bir 4K TV, 30 Hz kare hızında 4K için HDMI 2.0’ı destekleyebilir. Kutuda bulunan HDMI kablosu hem normal bir HDMI 2.0 bağlantı noktası hem de bir HDMI 2.1 bağlantı noktasıyla çalışır böylece ekranda 4K çözünürlük elde edebilmek için her iki şekilde kullanabilirsiniz.

              Bunun yanı sıra, eski bir HDMI 2.0 kablonuz varsa, bu kablo HDMI 2.1 bağlantı noktasına bile 120 Hz’de 4K taşıyamaz. Bazı TV’ler 50- 60 Hz’de maksimum çıkış yaptığı için 120 Hz ekrana sahip olduğunuzdan da emin olmalısınız. 4K çözünürlük elde edebilmek için ise bir 4K TV’ye ihtiyacınız var.

              TV’nizi, PS5’inizi taktığınız HDMI’yi görüntüleyecek şekilde ayarlayın. Buna da genelde TV uzaktan kumandanızda bulunan “kaynak” düğmesiyle erişebilirsiniz.

              Eğer kablolu bir internet bağlantısı kullanıyorsanız, PS5’inizi bir Ethernet kablosu yardımıyla yönlendiricinize bağlayın. Bunu yaparken erişilebilecek kadar uzun olduğundan emin olun.

              Son olarak, konsolun ön yüzündeki güç düğmesine basarak PS5’inizi açın. Güç göstergesi mavi renkte yanıp sönecek ve ardından beyaza dönecek şekilde konsolu açılmalı. Eğer bunlar olmuyorsa yukarıda yazdığımız adımları tekrar kontrol etmelisiniz ve doğru uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Denetleyicinizi Bağlayın

              Şimdi de sizlere denetleyiciyi nasıl bağlayacağınızı anlatacağız. Öncelikle, kutuyla birlikte gelen USB kablosunu kullanarak DualSense PS5 denetleyicinizi konsola bağlayın. USB’nin daha kalın olan ucunu konsolun USB bağlantı noktalarından birine ve daha ince olan ucunu da oyun kumandanızın üstüne takın. Ardından ışık yanana kadar oyun kumandanızdaki PlayStation düğmesine basılı tutun.

PS5’inizin Kurulumunu Tamamlayın

              Bütün bunları adım adım yaptıktan sonra PS5 veya PS5 Dijital Sürümünüzü kurmak için ekrandaki talimatları izlemeniz yeterli. Ayarlarınızı özelleştirebilir, konsolu PSN ID’nize bağlayabilirsiniz ve hatta bazı PS5 oyunlarını ve uygulamalarını indirmeye başlayabilirsiniz.

              Konsolu kurma talimatlarını izledikten ve ayarlarınızı kurmayı bitirdikten sonra, bir “PlayStation 5’e Hoşgeldiniz” ekranı ile karşılaşmanız gerekiyor. Oradan da doğrudan PlayStation’ın derin dünyasına dalabilirsiniz. İyi eğlenceler!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish