Telefonum kaç yaşında? Nasıl öğrenirim?

Bazı telefon markaları, cihazın ayarlar menüsünde üretim tarihini gösterir.

Telefonunuzun ilk günkü gibi çalışmadığını mı düşünüyorsunuz? Belki de onun yaşını öğrenme zamanı gelmiştir. İşte, cihazınızın ne kadar “tecrübeli” olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bazı yöntemler.

IMEI numarası ile yaşını bulma

Her cep telefonunun kendine özgü bir IMEI numarası vardır. Bu numara, cihazınızın kimliği gibidir ve genellikle 15 hanelidir. IMEI numaranızı öğrenmek için telefonunuzun arama ekranına *#06# yazabilirsiniz. Bu kod, cihazınızın IMEI numarasını ekranda gösterecektir. IMEI numarasını internet üzerinden sorgulayarak telefonunuzun üretim tarihini ve dolayısıyla yaşını öğrenebilirsiniz.

Satın alma faturası ve garanti belgesi

Telefonunuzun yaşını öğrenmenin en kesin yolu, satın alma faturasına veya garanti belgesine bakmaktır. Bu belgelerde genellikle cihazın satın alındığı tarih yer alır. Eğer bu belgeleri sakladıysanız, telefonunuzun kaç yaşında olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

Telefonum Kaç Yaşında
Telefonum Kaç Yaşında

Ayarlar menüsünden bilgi almak

Bazı telefon markaları, cihazın ayarlar menüsünde üretim tarihini gösterir. Genellikle “Hakkında” veya “Telefon Hakkında” bölümünde bulunan bu bilgi, telefonunuzun ne zaman üretildiğini öğrenmenize olanak tanır.

Telefonunuzun yaşını öğrenmek, onunla ilgili kararlar almanıza yardımcı olabilir. Eğer telefonunuz birkaç yaşında ise, yavaşlamasının nedeni eski donanım olabilir. Bu bilgi, bir yükseltme yapmanın zamanı geldiğini gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu