Windows PC’nizde SD kart nasıl formatlanır?

Windows dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda SD kartı kolayca biçimlendirmenin yolu, Windows’ta SD kartı biçimlendirmekten geçer.

Çoğu akıllı telefonun genişletilebilir depolama seçeneğini bırakmasına rağmen, mikroSD kart kadar küçük bir form faktöründe 1 TB’a kadar depolama yoğunluğuna ulaşıyoruz. Bu bellek kartlarının mobil pazardaki kullanımı önemli ölçüde düşmüş olsa da, çoğu DSLR ve aynasız kamera hala SD kartların altın standardına güveniyor. (Taşınabilirlik, uygun fiyat, kullanım kolaylığı ve geniş uyumluluk sayesinde)

Ancak, işler çok kolay bir şekilde karışabilir ve bazen her şeyi silip yeniden başlamak istersiniz. Tüm dosyalarınızı elle silmek bir seçenek olsa da, bir tıklamayla bir kartı biçimlendirmek sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda performansı yavaşlatan tüm dosyaların yok edildiğinden emin olarak performansı da artırır. İster çok sayıda dosyayla uğraşıyor olun, ister eski bir bellek kartını yeniden kullanmak istiyor olun, işte Windows dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda SD kartı kolayca biçimlendirmenin yolu, Windows’ta SD kartı biçimlendirmekten geçer.

Windows PC'nizde SD Kart Nasıl Formatlanır?
Windows PC’nizde SD Kart Nasıl Formatlanır?

Windows dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda SD kartı hızlıca biçimlendirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

İlgili Makaleler

1- SD kartınızı dizüstü bilgisayarınızın kart yuvasına takın. Alternatif olarak, SD kart yuvası olmayan bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, harici bir bellek kartı okuyucusu veya donanım kilidi kullanın.
2- Windows Gezgini’ni başlatın ve “Bu PC”ye gidin.
3- Sürücüler listesinde SD kartınızı ve ne kadar depolama alanı bulunduğunu bulmalısınız. Hangi sürücünün biçimlendirmek istediğiniz kartı temsil ettiğinden emin değilseniz, kullanılabilir sürücüler listesinde ne gibi değişiklikler olduğunu görmek için kartı çıkarıp yeniden takın.
4- SD kart sürücünüze sağ tıklayın ve “Biçimlendir” seçeneğine tıklayın.
5- Kartınızı biçimlendirmek için birkaç seçeneğin görüntülendiği bir pencere açılmalıdır. SD kartınızın toplam kapasitesini onaylayın.
6- Açılır menüyü kullanarak uygun dosya sistemini seçin. Doğru seçeneğin zaten varsayılan olarak seçilmiş olması gerekir. 
7- Tahsis birimi boyutu bölümünün altında “Varsayılan tahsis boyutu”nu seçin. 
8- Biçimlendirmeye başlamak için “Başlat”a ve ardından işlemi onaylamak için “Tamam”a basın.

MicroSD/SD kartınız artık biçimlendirilmiş, herhangi bir veriden arındırılmış ve kullanıma hazır olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu