Mail Drop nedir ve nasıl kullanılır?

Bu özellik, 5GB'a kadar dosya paylaşımına olanak tanıyor ve bunun için ekstra bir iCloud+ aboneliği satın almanıza gerek yok.

Apple kullanıcıları için hayatı kolaylaştıran bir özellik olan Mail Drop, büyük dosyaların e-posta yoluyla rahatça paylaşılmasını sağlıyor. Mail Drop, iPhone, iPad ve Mac cihazlarında kullanılabilen, daha az bilinen bir iCloud özelliğidir. Bu özellik, 5GB’a kadar dosya paylaşımına olanak tanıyor ve bunun için ekstra bir iCloud+ aboneliği satın almanıza gerek yok.

Mail Drop nasıl çalışır?

Mail Drop, dosyanızı e-postaya sıkıştırıp eklemek yerine, iCloud’a orijinal formunda yükler. Böylece kalite veya veri kaybı olmaz. Alıcı, dosyanın bir iCloud linkini alır ve herhangi bir web tarayıcısı kullanarak (Apple ID’si olmasa bile) dosyayı indirebilir. Mail Drop’un 5GB’lık ek boyut sınırı, iCloud depolama alanınızda yer kaplamaz. Bu nedenle, ücretsiz 5GB iCloud depolama alanınız dolmuş olsa bile Mail Drop’u kullanabilirsiniz. Gönderdiğiniz ek, 30 gün boyunca indirilebilir durumda kalır ve sonra süresi dolup silinir. Mail Drop’un toplam depolama sınırı 1TB’dir.

Mail Drop Nedir ve Nasıl Kullanılır
Mail Drop Nedir ve Nasıl Kullanılır

iPhone’unuzda Mail Drop kullanarak nasıl ek gönderilir?

Mail Drop özelliğini açmak veya ayarlamak için özel bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Mail uygulaması, büyük bir dosya paylaştığınızı algıladığında otomatik olarak Mail Drop kullanmayı teklif eder. İşte adımlar:

  1. Mail uygulamasını açın.
  2. Ekranın sağ alt köşesindeki Oluştur düğmesine dokunun.
  3. Alıcı, konu ve e-posta gövdesini ekleyin. Birden fazla e-posta hesabınız varsa, e-postayı hangi hesaptan göndermek istediğinizi seçin.
  4. Klavyenin üzerindeki ek simgesine dokunun ve gerekli dosyaları seçin.
  5. Şimdi, ekranın sağ üst köşesindeki Gönder düğmesine (mavi ok) dokunun. Uygulama, ek boyutu çok büyükse otomatik olarak Mail Drop’u kullanır.
  6. Cihazınız Mail Drop aracılığıyla ek gönderip göndermeyeceğinizi sorarsa, “Mail Drop Kullan” seçeneğini seçin.

İnternet hızınıza ve ek boyutuna bağlı olarak, e-posta dosyayı yüklerken bir süre Giden Kutusunda kalabilir. Benzer şekilde, Mail Drop’u iPad veya Mac’inizde de kullanabilirsiniz. Alıcı, ekin indirme bağlantısını ve son kullanma tarihini içeren e-postanızı alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu