Nedir?

POC nedir? – Proof of Concept

Profesyonel dünyada çok sık karşılaştığımız POC’nin ne olduğu sizler için araştırdık. Proof Of Concept (POC) nedir? POC’nin tarihçesi, POC’nin amacı, faydaları nedir? POC süreci… 

POC kısaca, “Proof of Concept” yani ‘Kavram Kanıtı’ olarak tanımlanmaktadır. Detaylı olarak açıklarsak da gerçekleştirilmesi planlanan bir projede verilen yazılım ve donanımların istenilen işi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinin anlaşılması için sistemin, kullanacak kişi ya da kurum tarafından denenmesinin sağlanması diyebiliriz.

POC satış öncesi olan bir eylemdir ve müşteri lokasyonunda gerçekleştirilmektedir. Kavram ve teorinin, pratikte uygulanabilir olup olmadığı bu sunum ile belirlenmektedir. POC sunumu eksiksiz olabilir, eksik de olabilir. Aslında bir tür demo ortamı da denilebilir.

Terim 1967 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bilim ve Uzay Bilimleri Komitesi, İleri Araştırma ve Teknoloji Alt Komitesi tarafından 1969 tarihinde kavram kanıtı olarak da bilinen POC şöyle tanımlanmıştır: Yeni bir kavramın fizibilitesini araştırmak ve göstermek için deneysel donanımın inşa edildiği ve test edildiği bir geliştirme aşaması.

Güç kaynağı tasarımcısı ve Araştırmacı Bruce Carsten tarafından da POC’nin 1989 yılında bir tanımı yapılmıştır. Carsten POC’i, mühendislik prototipine benzer çizgiler boyunca inşa edilmiş, ancak niyetin yalnızca yeni bir sistemin fizibilitesini göstermek olduğu bir devre olarak tanımlamaktadır.

POC geliştirmek neden önemlidir? 

Bir POC geliştirmek genellikle zaman ya da destekleyici teknolojiler veya tamamlanması gereken fiziksel bileşenler gibi diğer kaynaklara yatırım yapılmasını gerektirir. Bununla birlikte, bu süreçten geçmek, şirketlerin üretim seviyesi kaynaklarını test edilmemiş bir fikrin arkasına koymadan önce bir fikrin uygulanabilirliğini belirlemesini sağlar.

POC süreci

POC, birkaç farklı süreçten oluşur:

*Açıkça tanımlanmış başarı kriterleri

*POC’nin nasıl yürütüleceğine dair belgeler

*POC’nin başarılı olduğu kanıtlanırsa, nasıl ilerleneceğine dair bir öneri…

Böyle bir plan geliştirmek, öngörülen bir ürünün veya hizmetin en az sayıda kusuru olan kullanıcılara nasıl sunulacağını belirlemede önemli bir adımdır.

POC’nin faydaları neler?

*Bir POC oluşturmak, yeni bir müşteriye birkaç detayı belirtmek için hizmetin tamamını sunmaktan daha verimli olabilir.

*Her durumda, POC, ihtiyaç duyulabilecek farklı teknolojileri, sistem konfigürasyonlarını tespit etmek için iyi bir yoldur.

*Teknik bir konseptin POC’si ürünün ticari yönüne odaklanmasa da, kullanılabilecek uygun maliyetli teknolojilerin ayrıntılarını sunmaktadır.

*Şirket içinde anında dahili geri bildirim üreteceği için faydalıdır.

*İç yöneticiler ve amirler tarafından onaylandıktan sonra, bunu paydaşlara ve alıcılara satmak için başarılı bir fikir olarak da ayrıca kullanılabilir.

POC’nin kullanıldığı alanlar

POC, pek çok sektörde birçok farklı kanıt için kullanılmaktadır. Biz daha çok teknoloji alanındaki eylemleri biliyor olmamıza rağmen, film sektöründe dahi uygulama alanları bulunmaktadır.

İş geliştirme ve satış 

İş geliştirme ve satış alanında çok fazla kullanılan bir yöntemdir. Bir pazarlama ürünü, potansiyel müşterinin ürünü denemesine izin verir ki, POC’nin bu şekilde kullanılması uygulanabilirliğin bilinmesine, teknik sorunların görülerek iyileştirilmesine yaramaktadır. Aynı zamanda bütçeleme ve diğer iç karar alma süreçleri için geri bildirim sağlanmasına da yardımcı olur. Bu durumlarda POC, satıcının mümkün olan en iyi çabayı göstermesi için uzman satış mühendislerinin kullanılması anlamına gelebilir.

Mühendislik ve teknoloji 

Mühendislik ve teknolojide, yeni bir fikrin kaba bir prototipi genellikle bir ‘POC’ olarak inşa edilmektedir. Örneğin, otomotiv endüstrisinde bir aracın çalışma konsepti POC ile test edilebilir. Ya da elektrikli bir cihazın çalışma konsepti bir breadboard kullanılarak yapılabilir.

Bunun yanında; patent başvurusu genellikle dosyalanmadan önce işlevsellik gösterilmesini gerektirir. Bazı üniversiteler, ‘üniversite yeniliklerinin ticarileştirilmesini hızlandırmak’ için konsept merkezlerinin kanıtına gerek duyarlar.

Güvenlik

Hem bilgisayar güvenliğinde hem de şifrelemede, POC, prensip olarak, bu amaç için tam bir çalışan araç inşa etmeye gerek kalmadan, bir sistemin nasıl korunabileceğini veya tehlikeye atılabileceğini gösteren bir sunumu ifade etmektedir.

Film endüstrisi

Pixar animasyon yapım şirketi, bazen zor veya test edilmemiş bir teknik kullanan kısa animasyon filmler oluşturmaktadır. Şirket; Kayıp Balık Nemo’nun hazırlığında, su hareketi ya da yavaşça ortaya çıkan bir balina için POC olarak birkaç kısa film yaratmıştır.

Hatta Sky Captain and the World of Tomorrow ile Sin City’nin hemen hemen tüm arka planları, yeşil bir ekranın önünde, bilgisayar tarafından oluşturulan sahne ile çekilmiştir. Her ikisi de POC kısa filmleri kullanmıştır.

POC yöntemi, ekip içi bilgileri paylaşmayı, yeni teknolojileri keşfetmeyi ve müşteriye ürünleri için bir kavram kanıtı sunmayı sağlaması nedeniyle son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish