Veri analitikleri gayrimenkul sektörünü nasıl dönüştürüyor

Veri içgörüleri müşteri değeri sunmak için birer anahtardır. İlk adımlar ise bir inovasyon kültürü yaratmak ve iş stratejisti olan bir CIO bulmak.


Colliers International, gayrimenkul kullanıcıları, geliştiricileri ve yatırımcılarına yerel, ülkesel ve uluslararası bazda tam kapsamlı hizmetler sunan bir ticari gayrimenkul hizmetler şirketi. Colliers International’ın küresel başkanı ve CEO’su Doug Frye’e göre, veri içgörülerinin müşteri değeri sunmak için birer anahtar görevi oluşturduğunu söylüyor. Bunun için atılacak adımlar ise bir inovasyon kültürü yaratmak ve iş stratejisti olan bir CIO bulmak.

Veri kullanımı ticari gayrimenkul sektörünü nasıl etkiliyor?

Erişebilirliliği ve herkes için geçerli olması bakımından geleneksel mülkiyet verisi her geçen daha metalaştırılıyor. Müşterilerimize sağladığımız değer; onların özel sektörünü, işlerini ve çalışanlarını canlandırabilecek gerçek içgörülerini ulaştırıyoruz.

Müşterilerimize kestirimci analitikler ve içgörüler sağlamak için yapılandırılmış ve yapılandırılmamış kaynaklardan gelen verileri bir araya topluyoruz. Bu pazar içgörüleri gayrimenkul kullanımlarda müşterilerimiz için artık sınırlı değil, onların tüm işlerini içerisine alıyor. Veri üreten cihaz sayısı gerçeğini de hesaba katın ve bir de onların veri kaynaklarını da. Bunlar hızlı şekilde büyüdü. Algoritmalar ve bulut tabanlı veri mash-up’larını kullanarak, inanılmaz derecede eksiksiz ve görsel açıdan çarpıcı içgörüler oluşturabiliyoruz.

Müşterilerinize yardımcı olmak için veriyi nasıl kullandığınızla ilgili bir örnek verir misiniz?

Yakın zamanda, ofis alanını taşıma kararı vermeye çalışan bir avukatlık bürosu ile birlikte çalıştık. Onlara hemen gayrimenkul tavsiye etmek yerine, onlara iş zorlukları, imkanlar ve marka hakkında sorular sorduk. Sonrasında onların en önemli sorunlarından birinin; en yeteneklisi işe almak ve elinde tutmaya çalışmak olduğu ortaya çıktı. Bizde onlara “Çalışan Bağlılık Girişimi” çalışmasını sunduk. Çalışanlar konum duyarlı cihazları kullanarak, gün boyu hareketlerini takip etmeye gönüllü oldular. Daha sonrasında bu cihazlardan değerli veriler aldık ve gerçek zamanlı işe gidiş dönüş analizi içeren bazı konumsal haritalamalar gerçekleştirdik. Çalışan hareketleri ve tercihleriyle ilgili  öğrendiklerimizi kullanarak, müşteriniz için üstün yeteneği çekmek ve elinizde tutmanıza imkan sunan çalışma yeri çözümü tasarlamayı başardık. Daha da iyisi daha da pahalı olan çok katlı yüksek bir yerden taşınarak maliyetlerini de azaltmış oldular.

Veriyi kullanmada yeni yollar geliştirerek müşterilere yardımcı olmak için yenilikçi düşünceye ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda siz nasıl bir yenilikçi kültürü inşa ediyorsunuz?

Colliers’te biz herkese “üstün olmak için özgürlük” veriyoruz ve işleri aksatan yenilik hakkında uzun uzun düşünebilen ve daha sonra inovatif olmaları için onlara cesaret verebilecek insanları işe alarak başladık. Çözüm yolu ise; İşbirliği. İnsanlarla iletişim sağlamak için sosyal platformları, masaüstü videoları, dijital yazı tahtalarını ve bulut tabanlı teknolojiyi kullanıyoruz. Ayrıca artan ilerlemeyi ve kültür devamını geliştirmeye yönelik te belli bir zaman ayırıyoruz. İnovasyonun her zaman yeni bir şey icat etmekle bir ilgili yoktur. İnovasyon öncekinden daha hızlı, daha akıllı ya da daha verimli yapmayı içerir.

CIO’nuz Veresh Sita, sizinle geliştirdiği ilişkiden dolayı gurur duyduğunu söyledi. Sizce CIO’lar kendi CEO’ları ile güvenilirliği nasıl inşa etmelidir?

Teknolojiyi iş problemlerini çözmek için kullanıyoruz. Bu yüzden tam iş bağlamı içerisinde anlamak ve çalışmak CIO’lar için çok önemlidir. CIO’lar teknoloji çözümlerinin tam bir yaşam döngüsü olduğunu benimseyerek kendi CEO’ları ile güvenilirliği inşa edebilir. Dijital teknoloji stratejisi ve iş stratejisinin ayrılmaz bir biçimde bağlantılı olan bir dönemde yaşıyoruz. CIO’lar işleri birer teknoloji yenilikçileri gibi olmanın yanı sıra iş strateji uzmanı gibi yönetebilmesi gerekiyor. Veresh  diğer bölgesel CEO’larımız ile oturan ve teknolojimiz  konusunda iş faydaları için sorumluluk alan bir iş adamı olarak işe giriyor. Ve bu gerçekten harika oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu