Sektörün ilk dağıtık hizmetler anahtarlama çözümü Aruba’dan

Pensando iş birliği ile yaratılan anahtarlama çözümü ile birlikte modern uygulamaların ve BT organizasyonlarının gerektirdiği hibrit bulut sistemini sağlayan eski yazılımlar ve uygulamaları devre dışı bırakıyor.

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba, 19 Ekim tarihinde verinin yaratıldığı ve işlendiği yazılım tabanlı durum bilgili hizmetlerin kurumlarda uygulanmasını sağlayan sektörün ilk Dağıtık Hizmetler Anahtarlama çözümünü tanıtmıştı.  Bugün, HPE Türkiye ve Aruba ekiplerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Pensando ile yapılan iş birliğinin detayları Türk IT sektörüne aktarıldı. Pensando iş birliği ile yaratılan bu anahtarlama çözümü ile birlikte modern uygulamaların ve BT organizasyonlarının gerektirdiği hibrit bulut sistemini sağlayan eski yazılımlar ve uygulamaları devre dışı bırakıyor.

Aruba’nın CX 10000 Serisi Anahtarlama çözümü, türünün en iyisi Aruba veri merkezi L2/3 anahtarlama çözümüyle sektörün tek, Pensando’nun tamamen programlanabilir veri işleme ünitesini (DPU) bir araya getirerek, veri merkezi anahtarlamalarında yeni bir sınıflandırmaya öncülük ediyor. Böylelikle hem kablo hızı performansı hem de toplam sahip olma maliyetlerindeki kırılımla geleneksel veri merkezi L2/3 anahtarlarına performans iyileştirmelerini, büyüklük mertebesini ve durum bilgisi veren yazılım tabanlı hizmetleri ölçeğine göre sunuyor.

Ağ Hizmetler Modelini Yeniden Tasarlamak

Veri merkezi ağları geçtiğimiz 10 yılda gelişmekte olan uygulama mimarilerinin hacmini ve hızını karşılayan daha yüksek performanslı 25/100/400G spine leaf topolojilerine dönüşürken, güvenlik ve hizmet mimarileri ise bu dönüşümden payını alamadı.

Veri merkezindeki doğu-batı trafiğinin hızla büyümesi, merkezileştirilmiş güvenlik uygulamalarını verimsiz, pahalı ve yönetmesi zor bir hale getiriyor. Basit bir ifadeyle, güvenlik donanımlarını veri merkezinde uç noktalara hizmet verecek bir şekilde konumlandırmak yoğun ölçüde performans, maliyet ve operasyonel zorluk anlamına geliyor. Burada temel sorun olarak, veri trafiğinin bir hizmetten diğerine gitmek için fiziksel bir ana bilgisayardan ayrılma ihtiyacı doğurmayacağı mikro hizmet tabanlı uygulamalar tarafında yoğunlaşması öne çıkıyor. Bu durum, bazı uygulama trafiklerinin donanımsal güvenlik duvarı, IPS ya da diğer güvenlik cihazları tarafından tespit edilemeyeceği anlamına geliyor ve kurumları kendi içlerinden gelebilecek saldırılara karşı savunmasız bırakıyor.

Açılış konuşmasında HPE Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan Genel Müdürü Güngör Kaymak; megatrendlerin anahtarlama mimarisini nasıl etkilediğini şöyle aktardı: “Şirketlerin gelecekte de varlıklarını sürdürebilmeleri için dikkate almaları gereken 3 megatrend ile karşı karşıyayız: Sensörlerin ve mobil cihazların hayatımıza daha fazla girmesiyle inanılmaz bir oranda artmaya devam eden veri, uçlarda üretilen bu verinin işlenebilmesi için ihtiyacımız olan dağıtık bulut yapısı, bu veriden hızla öngörü elde edilerek iş uygulamalarına dönüştürülmesi. Bunları yapabilmek için daha ekonomik ve hızlı çözümlere ihtiyacımız var. Pensando bize, veri merkezlerinde bulunan sunucuların birbirleriyle daha hızlı ve güvenli bir şekilde konuşmasına yardımcı olacak bir anahtarlama mimarisi sunuyor. Getirdiğimiz bu hız ve güvenlik ise, kurumların rekabette öne geçmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri için en kritik unsurlar arasında yer alıyor.”

Etkinlikte konuşan Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar; “Aruba ve Pensando işbirliği, kuruluşların çok büyük ölçekli altyapı devleri gibi performans gösteren ve ölçeklenen ağ altyapıları oluşturmasına ve işletmesine olanak tanıyan, endüstrinin ilk dağıtık hizmet mimarisini etkinleştirdi. Birlikte gerçekleştiğimiz bu atılımın sektörde yeni inovasyonlara öncülük edeceğini düşünüyoruz. Nesnelerin İnterneti cihazları ve makineler arası iletişim (M2M), dijital dönüşümle yaygınlaşarak hızla büyüyor. Günümüzde internete bağlı cihazların sayısı insan nüfusunun beş katına ulaşmış durumda. Önümüzdeki üç yılda bu oran 10 katına çıkacak ve Nesnelerin İnterneti cihazlarının güvenliğini otomatize hale getirmek olağanüstü önem kazanacak. Bu cihazları otomatize yöntemler olmaksızın kullanıma sokan, tedarik eden ve güvence altına almak isteyen şirketler, sürekli bir şekilde daha karmaşıklaşan güvenlik ihlallerine karşı savunmasız kalacaklar.” dedi.

Yeni Nesil Dağıtık Hizmetler Mimarisine Taşınmak

Pensando’yla birlikte geliştirilen Aruba CX 10000 Serisi Anahtarı, eski mimarilerin getirdiği kısıtlamaların üstesinden gelen tamamen yeni nesil bir anahtarlama çözümü sunuyor. Aruba CX 10000, operatörlerin durum bilgili dağıtık mikro segmentasyon, doğu-batı trafiğini kapsayan güvenlik duvarı ve uzaktan ölçüm hizmetleriyle birlikte sektör standardı spine leaf ağlarını genişletmesini sağlıyor. Tüm bunlar, kritik kurumsal uygulamaların her nerede çalışıyorsa yakınında, her bir erişim noktasında ve tüm zaman dilimlerinde gerçekleşiyor.

Aruba Ülke Teknik Müdürü Oğuzhan Eren;”  Sektörün ilk dağıtık hizmetler mimarisi, Aruba ve Pensando işbirliğiyle piyasaya sürüldü. Bu atılımın zaman içerisinde büyüyecek ve diğerlerinden ayrışacak gelişmekte olan bir sektör kategorisi olduğunu düşünüyoruz. Sunduğumuz bu çözüm, trafiği ağ üzerinden bir merkezi politika uygulama noktasına doğru sürmenin elverişsiz ve maliyetli olduğu durumlarda, gelişmiş ağ oluşturma ve güvenlik hizmetlerini dağıtmak için performans, ölçek ve otomasyondan meydana gelen benzersiz bir karışım sunuyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu