MANŞETSosyal AğlarSosyal Medya

WhatsApp’ı silmeli misiniz? İşte bazı gerçekler!

WhatsApp için kabus haftasıydı ve gittikçe kötüleşmeye de devam etti. Veri toplama ölçeğine karşı hızlı bir tepki, ardından yeni hizmet şartlarıyla, kullanıcılarını Facebook ile verilerini paylaşmaya zorlaması izledi. “Ya bunu şimdi kabul edin ya da hesabınızı silin” dedi. Ve bu nedenle, birçok kullanıcı da alternatif aradı.

WhatsApp’ın ciddi bir sorunu var – geçen hafta eve sert bir şekilde vuran bir sorun. Dünyanın önde gelen mesajlaşma platformu, güvenlik ve gizliliğin DNA’sında olduğunu iddia ediyor; ancak dünyanın en hırslı veri toplama makinesine sahip diyebiliriz. WhatsApp, yürürlüğe giren yeni şartları kabul etmedikçe, silinecek hesaplarla kullanıcıları tehdit ederken, bu tarih için de 8 Şubat’ı verdi.

Gerçekte, sosyal medya devi mesajlaşma uygulamasını 2014’te geri aldığından beri WhatsApp’ta bir Facebook sorunu yaşanıyor. Peki, aniden ne değişti?

Hikayeyi geçen ay takip ediyorsanız, her şey Apple’ın AAPL +% 0,9 zorunlu gizlilik etiketlerinin tanıtımıyla başlamış gibi görünür. Facebook, Apple’ın yeni gizlilik önlemlerinin en sesli eleştirmeni oldu. Ancak Facebook’un bir veri makinesi olduğunu herkes bilir. Bu gizlilik etiketlerinden muhtemelen daha fazla etkilenen WhatsApp, veri toplamanın yanlış sunulduğundan ve Apple’ın kendi iMessage uygulamasının aynı incelemeye tabi olmadığından şikayet etti ki,bu haksızlıktı.

WhatsApp, Facebook ile çok az şey paylaşıldığını, etiketlemenin güvenlik önlemlerini gözden kaçırdığını, 2 milyar kullanıcıya ve 100 milyar günlük mesaja hizmet veren bir platformu çalıştırmak için tüm verilerin gerekli olduğunu doğrulayarak veri gizliliğini korumaya devam etti. WhatsApp, dozu biraz kaçırdı ve ticari hizmetlerinin ve alışveriş planlarının iMessage ile adil olmayan karşılaştırmalar yaptığını da öne sürdü.

Ancak bu son tepkinin tohumları, WhatsApp’ın bu alışveriş planlarını onayladığı Ekim ayında daha önce ekilmişti. Tüketiciler ve potansiyel olarak Facebook tarafından barındırılan işletmeler arasındaki veri bağlantıları ve WhatsApp mesajları da dahil olmak üzere, böyle bir endişeye neden olan her şey o zamanlar belliydi. WhatsApp, tüm bunların, “uçtan uca ücretsiz şifreli metin, video ve sesli arama sağlarken ve genişletirken kendi işimizi kurmaya devam etmesini” sağladığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bu, genel verilerinizin daha fazlasını Facebook ile paylaştığından daha fazla WhatsApp’ın paylaşmasıyla ilgili değil. Bu, verilerinizi kullanmak, alışveriş ve diğer iş hizmetlerini etkinleştirmek, işletmelerin sizinle iletişim kurabileceği bir platform sağlamak için platformla olan etkileşiminizle ilgilidir.

Bir WhatsApp sözcüsü, “WhatsApp, insanların hem satın alma hem de doğrudan WhatsApp üzerinden bir işletmeden yardım almalarını kolaylaştırmak istiyor” dedi. Ancak Facebook ve veri kelimelerinin birleşimi tepkileri hızla artırdı ve dünya çapında manşetlere taşınarak, sosyal medyada viral bir heyecan yarattı.

Bu kaçınılmazdı ”diyor Güvenlik Araştırmacısı Sean Wright. “Facebook’un WhatsApp’ı satın almasının bir nedeni var, bunu yapmanın bu kadar uzun sürmesine gerçekten şaşırdım.

Peki WhatsApp’ı kullanmayı bırakmalı mısınız? Kısa cevap; hayır! Gerçekten hiçbir şey değişmedi. WhatsApp’ın veri paylaşımı gerçekten değişmedi, güvenliği değişmedi, mevcut en büyük uçtan-uca şifrelenmiş platform olmaya devam ediyor ve muhtemelen iletişim kurduğunuz herkes tarafından kullanılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish