Eski askerler IT için eğitilecek

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi, yenilikçi bir programla IT sektöründe şimdiye kadar alışık olmadık bir katkı sağlayacak. Merkez, gazilerin bilgi teknolojileri alanında kariyer yapması için bir destek programı hazırlıyor.


Jaime Parent,  Chicago’daki 688 yataklı bir hastane olan Rush University Medical Center’ın yardımcı CIO’su ve IT operasyonları başkan yardımcısı. Ancak onun sabah erken saatlerde yataktan kalkmasının asıl nedeni emekli asker ve ailelerine yönelik The Rush Center adındaki bir sağlık merkezi.

İlgili Makaleler

Parent’ın fikri olan bu merkez, sayıları giderek artan engelli gaziler için gördüğü bir gereksinimden hareketle oluşmuş.  Merkezin sivil yaşama yeniden uyum sağlamak isteyen gaziler için kurulduğunu söyleyen Parent, onlara yalnızca iş bulmak değiş aynı zamanda iyi bir kariyer hedefi çizmek istediklerini anlatıyor.

Gazilerin orduda elde ettikleri yeteneklerin sivildeki iş hayatında karşılığı olmamasından yola çıkan merkez, askerlerin iş hayatında başarıya ulaşmasının yanı sıra ruhsal ve bedensel sağlıklarına da destek olmayı amaçlıyor.

Çok sayıda eski askerin sivil yaşama uyum sağlamada zorlandığı için orduya döndüğünü söyleyen Parent,  “Birçoğu sivil anlamda ‘faydalı’ olmadıklarını hissettiklerini söylüyor. Müfrezeleri, bölükleri ve silah arkadaşları onlara güveniyordu ama şimdi onlara ihtiyaç yok.” sözleriyle askerlerin ruh halini özetliyor.  Kurulan merkez ise bu durumdaki askerlere yardımcı olabilecek yollardan biri.

Kendisi de Hava Kuvvetleri emeklisi olan Parent, uzun süre Ulusal Askeri Sağlık Merkezi Walter Reed’de kalmış. Burada henüz yirmili yaşların ortalarında post travmatik stres bozukluğu (PTSD), travmatik beyin hasarı (TBI) veya fiziksel engelli olarak tekerlekli sandalyeye mahkum binlerce gazinin mücadelesine şahit olduğunu anlatan Parent, “Onların hiçbiri uzun vadeli bir iş sahibi olamayacaklarını düşünüyordu.” diyor. Parent, ekonomik durgunluğa rağmen bu gaziler gibi iyi eğitimli, yetenekli insanların IT ve sağlık gibi ‘gözde’ alanlarda değerlendirilebileceğini düşünmeye başladığını söylüyor.

Doğru teknik işi bulmak

Üç yüz metrekarelik merkez,  resmi olarak Şubat 2014’e kadar açılmayacak. Ancak Parent halihazırda istihdam programının nasıl yürütüleceğine dair bazı gazilerle küçük ölçekli bir sürüm üzerinde çalışıyor. Merkez birkaç ay daha açılmayacak olsa da şu an için dört askerin mevcut olduğunu belirten Parent, “Ben o kadar uzun süre bekleyemem ve bu askerler de öyle” diyor.

İş tanımı dikkate alındığında Parent öğrenmesi ve eğitimi kolay, aynı zamanda esneklik sunan, iyi ücretli IT sektörü iyi bir seçim.  İşler aynı zamanda geçici olabildiğinden adaylar bir kez IT yeteneklerini elde ettiğinde başka yerlerdeki IT işlerini araştırmaya başlayabilir. Böylece merkeze daha sonra gelecek yeni gazilere de yer açılabilir.

Giriş seviyesinde bu eski askerlere cazip gelebilecek işler hedefleyen merkez, haftada 32 saate kadar saat başına 12.50 dolara part time çalışmalarına izin veriyor. Ancak talep edene daha büyük fırsatlar da sunabilir.

Teknik olarak işi başlangıç seviyesinde öğreten merkez, gazilere üzerine daha iyi bilgiler ekleyebilecekleri bir alt yapı sunmayı hedefliyor. “Onların bu iş üstünde takılı kalmalarını istemeyiz.” diyen Parent, temel eğitim programından sonra gazilerin yeni denizlere yelken açmalarını temenni ediyor.  Parent, “Onların bu duruma takılı kalmalarını istemeyiz ama onların daha iyi şeylere yönelebileceği, yapısal bir iş üstünde eğitim programı olmasını istiyoruz” diyor.

Jaime Parent, bir IT yöneticisi olarak şimdiki tecrübesini, geçmişteki yaptığı Hava Kuvvetleri’ndeki Albaylık tecrübesini “Gaziler ve Aileleri için The Rush Center”ı oluşturmak için birleştirdi. (Rush Üniversitesi Tıp Merkezi izniyle bir fotoğraf)

Parent, Rush University Medical Center’ın halihazırda bir sanal masaüstü altyapısı (VDI) çözümü uygulamasının tam ortasında olduğunu söylüyor. Bu teknolojiyi ise Rush Center’ın hizmet edeceği gaziler için mükemmel bir fırsat olarak görüyor. Şu anda bir VDI uygulamasının ortasında olan ve her ay 200 sistemi yenileyen merkez,  36 ay içinde bu 8 bin ila 9 bin birim olacak. Parent bu rakamların gayet sürdürülebilir olduğunu söylüyor.  “Bunu yapmak için askerler bulabilirim ve basit yeteneklere sahip olanlar dahi söz konusu sistemlerin nasıl değiştirileceğini öğrenebilir.” diyen Parent,  ardından ilgi alanlarına ve engellerine bağlı olarak departman içerisinde ve nihayetinde başka yerlerde dahi üst pozisyonlara yükselmelerini hedefliyor.

“Programın bu yanı açıklanması en güç kısım, gazilerin kendilerine dahi.”  diyor Parent. Her ne kadar Wal-Mart gibi çok uluslu firmalar geri dönen gazilere iş imkanları sunuyor olsa da, bu türden programların devamlı faydaları belirgin değil.

“Wal-Mart’ın 50 bin eski askeri işe alacağını söylüyorlar. Bu harika; ne yapacaklar? Kasiyer mi olacaklar? Karşılamacı mı? Bu gaziler için konuştuğumuz pozisyonlar üretkenlik hakkında veya ne kadar çok üretebilecekleri hakkında değil.” diyen Parent, merkezin ise gazilerin on altı ay içerisinde IT pazarında rekabet edebilir hale gelebilecekleri bir kurum olduğunu vurguluyor.

Gazilere seslenen Parent,  “Sizin kapıdan girdiğinizi görmeyi sevdiğimden daha fazla çıkıp gittiğinizi görmek istiyorum. Çünkü bu, sistemin çalıştığı, tekrarlanabildiği, sürdürülebildiği ve herhangi bir sağlık organizasyonunun bu programın taslağını uygulayabileceği anlamına geliyor.” diyor.

Ailenin rolünü vurgulamak

Rush Center bir psikiyatri uzmanı, birkaç psikiyatr ve psikoloğun yanı sıra gaziler ve onların ailelerini desteklemek üzere yönetici ekibe görev verecek. Bu, gazilerin istihdamını hedefleyen geleneksel programlar tarafından zaman zaman göz ardı edilen bir bileşen.

Chicago’da büyük bir VA (Eski Askerler Teşkilatı) olduğunu hatırlatan Parent,  onlarla rekabet etmeye çalışmadıklarını tam aksine bir diğer kaynak ve destek çözümü olan onları tamamlamak için var olduklarını söylüyor.

Gözlemlerine göre ailelerin ihtiyaçları karşılandığında gazilerin de daha iyi olduğunu söyleyen Parent, sonuçların yüzde 30 ila yüzde 40 arttırılabileceğini söylüyor.  Bu yüzden tedavi ve istihdam desteğinde ‘sağlam kişi, sağlam aile’ yaklaşımını denenecek.  Bu ise bazı durumlarda gazinin değil eşinin işe alınması manasına geliyor.

Parent’ın bahsettiği gazilerden bir tanesi ileri derecede PTSD durumu yaşıyor, iletişim kuramadığından bir iş bulması neredeyse imkansızdı. Bu tür durumlarda Rush Center’ın gazi aileleri üzerindeki odağı oldukça önemli ve yaşam kalitesinde çok büyük bir değişim sağlayabilir.

Rush Center hibeler ve özel hediyelerle fonlanacak. Aynı zamanda online eğitim programları, işe yerleştirmeler ile diğer değerli ürün ve hizmetler sunmak üzere gelen IT firmalarının bağışlarından yararlanacak.

Örneğin Cisco online CCNA eğitimi sunarken Microsoft kendi MCSE sertifikasyon eğitimini sunacak. Hem Hitachi hem de NetApp online depolama sertifikasyon programını verecek. Bunların tümü gazilerin mevcut IT iş pazarında rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olma amacını taşıyor.

İstihdam güçlüğünün üstesinden gelmek

Her ne kadar merkezin ardındaki fikir teoride güçlü olsa da pratikte en büyük güçlüklerden biri katılacak gazilerin belirlenmesi ve işe yerleştirilmesi. Benzer bir programa da Massachusetts Üniversitesi’nde (UMass) öncülük edildi. “ Programa gazilerin kabul edilmek için akın edeceği beklentisi vardı ama bu gerçekleşmedi.”  diyor Parent.

Gazilerin önemli bir kısmı bu tür programlardan habersiz ve bunun ötesinde bu tür programlardan yardım talep etmeye bağlı sosyal bir utanma mevcut.  Bu yüzden Parent,  gazilerin merkezin varlığından haberdar olduğundan emin olmak üzere ciddi oranda saha çalışmasına gerek olduğunu açıklıyor.

Bu engellerin üstesinden gelmek için dışa açılımın çok büyük olacağını belirten Parent, “Bu adeta yeni bir iş geliştirme yapmak gibi olacak; halihazırda bu gazilerle çalışan sağlık profesyonelleri, zihin sağlığı ve sosyal çalışma profesyonelleriyle ortak çalışmak ve sesimizi duyurmak zorundayız ” diyor.

“UMass’deki programdan öğrendiğimiz ders şu ki sadece ‘onu inşa et ve onlar gelsin’le bunun olmayacağıdır.” diyen Parent,  bu insanlara yardımcı olabilecek hizmet ve programlara onların nazik bir biçimde itilmesi gerektiğini söylüyor.

Tüm güçlükler için Parent, Rush Center’ın gazilere ve onların ailelerine yönelik programı için umut ve azim buluyor. Eski askerlerin sıklıkla iş hayatında başarılı olacak yeteneklere sahip olduklarını, sadece bu yeteneklerin sivil hataya tercüme edilmesi için biraz yardıma ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

“Asker ve eski asker aileleri karakter, sadakat ve adanmışlığa sahip. Onlar sıkı çalışır, kendilerini adarlar ve tüm ihtiyaçları bir miktar ekstra yetenek ve eğitimdir,” diyor Parent.  Rush Center üzerinde bu insanlara yardımcı olmanın kendisini mutlu ettiğini söyleyen Parent, “ Benim amacım sesimizi duyurmak ki böylelikle başlattığımız şeyin kısa zamanda diğer hastane ve merkezler tarafından da benimsenmesini umut ediyorum.” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu