Site icon CIO Update

MDM yazılımlar BYOD’un katili olabilir

Gelecekte bir çok BYOD programı çok kısıtlayıcı MDM önlemlerinin konuşlandırılması yüzünden başarısız olma tehlikesi taşıyor.

BYOD çalışanlar için iş ve kişisel yaşamlarını birleştirme rahatlığına imkan verdiğinden oldukça çekici bir cazibesi var. Ayrıca firmalara mobil cihaz yönetim (Mobile device management-MDM) yazılımları sayesinde bir güvenlik anlayışı da sunuyor. Ancak diğer taraftan çok sayıda korkunç derecede kötü yeni MDM yazılımı kullanıcıları uzaklaştırmakla tehdit ediyor.  Bu bilim kurgu filmini daha önce de gördüyseniz dur deyin: İnsanlar hayatı kolaylaştırmak için yazılım geliştiriyorlar ancak yazılımlarla işini çok iyi yapıyor ve dolayısıyla yaratıcılarının aleyhine de dönebiliyor.  Henüz bu noktada değiliz. Ancak bu temanın bir yankısı hızla gelişen BYOD pazarında baş gösteriyor.

Yalnızca 2 yıl önce BYOD, bir yandan şirketler için güvenlik kalkanı sunan, bir yandan da çalışanları iş ve kişisel uygulamaları tek bir cihaz üzerinden kullanma kolaylığı sağlayan yeni sürüm mobil cihaz yönetim yazılımı sayesinde şirketleri kısmen istila etmeye başladı.

Fakat şu anda ileri seviye MDM yeteneklerinin avantajını kullanan firmaların kullanıcı deneyimini bozmakla tehdit ettiklerinin işaretleri mevcut. Gartner analisti Van Baker “Mobil cihazlar üzerinde katı kontrollere sahip bazı IT organizasyonlarının kullanıcılar için çok sıkıntılı MDM ilkeleri geliştireceğini düşünüyoruz” diyor.

Mobil cihaz yönetimi mobil cihaz kullanımını bitirecek mi?

Kurumsal alandaki mobil tüketici cihazları, yükselişlerini Apple ve Android’in pazara getirdiği harika kullanıcı deneyimine borçlu; eğer kullanışlılık zarar gördüğü takdirde şüphesiz onu bir kullanıcı isyanı takip edecek. “2016 yılına kadar beş BYOD programından biri çok kısıtlayıcı MDM önlemlerinin konuşlandırılması yüzünden başarısız olacak” öngörüsünde bulunuyor Baker.

Gartner geçen yılın sonuna doğru çalışanlar arasında bir anket yaptı. Ankete göre, katılımcıların beşte birinin gizlilik endişeleri sebebiyle BYOD’la yapabileceği hiçbir şey olmayacağını ortaya çıkardı. Zayıf kullanılabilirlik ve gizlilik ihlalleri BYOD hareketini raydan çıkartabilir.

Baker bu tahminlerini sadece öngörülerine dayandırmıyor. Hali hazırda MDM’in mobil cihazlar üzerindeki kullanıcı deneyimini azalttığına şahit olduğunu ifade ediyor.

Bazı IT departmanları kullanıcıları birden fazla parola arasında atlamaya zorlayan MDM kontrollerine yöneliyor. Örneğin planlardan birinde, BYOD tabletinin kişisel alanında bir Facebook uygulaması açık olan kullanıcı iş postaları kontrol etmek istediğinde Facebook’tan çıkıp kişisel alandan ayrılmalı ve iş alanına bağlanmalı sonrasında kurumsal e-postaya bağlanmalı. Tekrar Facebook’a dönmek istediğinde bunların tümünü tam tersi sırada tekrar yapmalı.  Baker, bir başka firmanın da tabletlerdeki GPS, Wi-Fi ve hücresel bağlantı özelliklerini devre dışı bıraktığını söylüyor. Tabletler güvenlik kartı gerektiren bir tutucu kızak ile geliyor.  Sonuç olarak tabletler faydasız bir yük haline gelmiş oluyor.

Kullanıcı deneyimini bozan diğer yaygın taktikler ise çalışanları kurumsal mobil uygulamaları sadece firmadayken kullanmaya zorlamak ve onları doğal bir posta istemcisi yerine hantal bir posta istemcisini kullanmaya mecbur etmek. Baker bu tür bir kullanımın tahammül edilemeyeceğini söylüyor ve bu taktiklerin BYOD programlarından uzaklaşmalarına neden olacağını belirtiyor.

Kullanışlılığın zarar gördüğü bir diğer yöntem de yeni özelliklere erişim eksikliği.

Apple ve Android gibi tüketici odaklı cihaz üreticileri en son etkileyici özellikleri sağlamak için her zaman birbirleriyle rekabet ediyor. Bu çok sayıda değişikliğin, yamanın, ekstra özelliklerin çok hızlı bir biçimde pazara geldiği hareketli bir alan. Örneğin Apple iOS 7.0.4’te ve bu dördüncü sürüm. Tüketici odaklı herhangi bir tedarikçinin çıkardığı duyurulmamış her bir donanım veya yazılım, uygulama geliştiricileri ve MDM firmalarının kendi yazılımlarında değişiklik yapmak için çabaladığı bir zincir reaksiyonunu tetikliyor.

Büyükler çevikliğe zarar veriyor

Şu ana değin saf MDM firmaları oldukça çevikti ancak ağırsıkletlerin pazarı istila etmesiyle birlikte durum değişmeye başladı. Microsoft yönetim araçlarını MDM alanına genişletti. Citrix bir yıl önce Zenprise’ı satın aldı. IBM geçtiğimiz Kasım’da Fiberlink’i bünyesine kattı. Daha yakınlarda VMware, AirWatch’ı satın aldı. Yine de kurumsal tarafa yönelen teknoloji devleri tüketicilerin çılgın, maymun iştahlı temposuna ayak uydurmada pek başarılı olamadı.

“Microsoft, Oracle, SAP ya da IBM’in kullanıcılara ayak uyduracak kadar çevik olmasını hayal etmek güç” diyor Baker ve ekliyor: “Aynı şey VMware’ın AirWatch ve Citrix’in Zenprise satın almaları için de öyle. Zenprise önceki kadar çevik mi? Zannetmiyorum.”

MDM en son sürümü desteklemediklerinde çalışanların kişisel olarak sahip oldukları BYOD’lar üzerinde böylece en son özellikleri alamayacak. MDM kullanıcıları zorladığı takdirde, çalışanlar BYOD programlarından uzaklaşacak. MDM aşırı kontrol ediyor gibi göründüğünde, o zaman çalışanlar ayaklanacak. Bilim kurgu senaryolarının bize öğretti bir şey var ki, nihayetinde insanlar her zaman kazanır.

Exit mobile version