2014’ün teknoloji öngörüsü

Yeni teknolojilerin birbiri ardına açıklandığı bir 2013 yılını geride bırakıyoruz. 2014 yılında ise çok daha fazlası bizleri bekliyor. İşte karşılaşacağınız yeni teknolojilerden bazıları.

2013 yılında yeni nesil cep telefonlarından akıllı televizyonlara, otomobil eğlence sistemlerine ve oyun konsollarına kadar bir dizi yenilik bizlerle buluştu. Ancak teknoloji dünyasında gelişmeler hız kesmeden devam ediyor ve 2014 yılında daha birçok yeni ürün ve teknoloji piyasaya sürülmüş olacak. Bunlardan bazılarının ilk prototiplerini bu sene gördük. Kimilerinin ticari bir ürün olarak piyasaya sürülmesi ise 2015 ve sonrasını bulacak gibi görünüyor. Öte yandan artık kesin olarak karşımıza gelecek ve fuarlarda kesin olarak açıklanacak birçok ürün var.  Şurası kesin ki teknoloji dünyası açısından sürprizlerle dolu bir yıl olacak 2014. Geçtiğimiz yıllardan sinyallerini veren bu sene karşımıza çıkacak olan ürün ve teknoloji trendlerinden bazılarını derledik.

İlgili Makaleler

Bükülebilir ekranlar

Geçtiğimiz senelerde başta Samsung ve LG olmak üzere birçok üreticinin geliştirdiği bükülebilir ekranlar artık çok daha fazla hayatımızda yer alacak. Şimdilik piyasaya çıkan ilk örnekler yalnızca telefon ve bileklikler üzerinde olsa da 2014 yılının fuarlarında hem Samsung hem de LG’nin bükülebilir ekranlı ilk TV’lerini tanıtmaları bekleniyor.  İçeriden sızan bilgilere göre kullanıcılar bu devasa ekranlı OLED TV’lerin uzaktan kumandaları sayesinde istedikleri görüntü açısına göre bükebilecekler.

Giyilebilir teknolojiler Geliyor

Google Glass nihayet pazarda yerini almaya başlayacak. Ancak bunun haricinde birçok üretici hem gözlük hem de saat olmak üzere daha fazla giyilebilir teknolojiyi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.  Geçtiğimiz senenin en çok kendinden söz ettiren ürünü olan Galaxy Gear’dan sonra diğer üreticilerinden de akıllı saat pazarında aktif olması bekleniyor. Sony Smart Watch, Pebble, Nike Fuel gibi örneklerin çoğalması bekleniyor. Bunlar haricinde üreticiler yüzük, ayakkabı aparatı ve kolye gibi farklı akıllı cihazlar konusunda çalışmalar yapıyorlar. Elbette en çok merak edilen ise Apple’ın iWatch tarzı bir ürünü çıkarıp çıkarmayacağı.

3D Yazıcılar evlere girecek

İlk çıktıklarında 2000 dolar üstü fiyatları ile yalnızca hobicilerin oyuncakları gibi görünen üç boyutlu yazıcıların fiyatları gittikçe düşüyor. Endüstriyel alanda birçok kullanım alanı bulunan yazıcıların daha ucuz modellerinin artık evlere daha rahat girebileceğini söyleyebiliriz. 2014 yılında 500 dolarlar seviyesinde bulunan giriş seviyesi 3D yazıcılar sayesinde evinizde siz de kendi nesnelerini basabilecek, internetten aldığınız baskı planları ile eğlenceli vakit geçirebileceksiniz. Büyük markaların da bu alana girmesi ile birlikte farklı uygulama alanları oluşacak ve fiyatlar gittikçe ucuzlayacak.

Android PC’ler geliyor

Daha önce Netbook’lar ile denenen yalnızca internete girebilen ucuz mobil cihazlar fikri bu sefer Android işletim sistemi ile tekrar hayata dönüyor. Kullanıcılar uygulamalara ve işletim sisteminin arabirimine çok daha fazla alışık hale geldikçe, klavyeli bir Android notebook fikrine de alışmaya başladılar. Yeni nesil cihazların çoklu işlem yetenekleri de ön plana çıktığında artık internet ve eğlence işlemleri için Android tabanlı taşınabilir bilgisayarların önü açılmış oldu. HP ve Acer’ın başını çektiği bu akım 2014 yılında çok daha fazla üretici tarafından desteklenebilir ve Android PC’lerin yaygınlığı artabilir.

Hareket ve konuşma odaklı bilişim

Üreticiler ses ve hareket tanıma teknolojileri üzerinde yıllardır çalışırken bunların ilk meyvelerini geçtiğimiz yıllarda görmüş olduk. Hem oyun konsolları hem de akıllı televizyonları kumanda etmek için artık ses ve hareketler kullanabiliyoruz. Hareket algılama teknolojilerinde gelişim, yeni nesil telefon, tablet ve akıllı TV’lerde artık çok daha yaygın kullanılacağını gösteriyor.  Samsung’un hem akıllı telefon hem de TV’lerde sıkça kullanmaya başladığı hareket tanıma diğer üreticilerin de benimseyeceği bir yöntem olacak. Özellikle araç eğlence sistemleri ve akıllı evlerde başta olmak üzere sesli komutların çok daha yaygınlaştığı bir yıla giriş yapıyoruz.

Robotların çağı ve Nesnelerin İnterneti

Makineler arası iletişim, nesnelerin interneti ve yapay zeka kabiliyetlerinin artması ile birlikte otonom sistemlerinin çok daha yoğun kullanıldığı bir yıla giriş yapıyoruz. Amazon tarafından denemesi yapılan Prime gibi, kargo gönderilerini kendi kendine yapabilen uçan sistemler dahil olmak üzere çok daha fazla otomatikleştirilmiş ve işlemleri kendisi yapan cihazlar ve robotlar göreceğiz. Dahası evlerimizde artık klasik PC ve akıllı mobil cihazlardan çok daha fazlası internete bağlı olacak. Ev eğlence sisteminiz, klimanız, güvenlik sisteminiz ve kimi mutfak aletleriniz internet üzerinden haberleşecek, çalıştırılabilecek veya durumları hakkında sizi veya üretici firmaları uyarabilecek.

MURAT YILDIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu