İnsansız bomba imha aracı ‘Ejderha’

Aselsan’ın insansız bomba imha aracı ‘Ejderha’ ilk kez fuarda görücüye çıktı.

Fuarda güvenlik ve güvenlik teknolojilerinin önde gelen aktörleri en son teknoloji ürünlerini sergiliyor. Aselsan tarafından tasarlanan insansız kara aracı üzerine inşa edilen bomba imha aracı ‘Ejderha’ yoğun ilgi gördü.

İlgili Makaleler

CNR Holding kuruluşu İstanbul Fuarcılık; İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve İstanbul Valiliği’nin desteğinde jandarma, özel kuvvetler ve emniyet alanında en son teknolojilerin sergilendiği Ulusal Güvenlik Fuarı Homeland Security kapılarını açtı. 24 Kasım 2013 tarihine kadar devam edecek fuar kapsamında düzenlenen etkinlikler tatbikat havasında geçiyor.

Fuar alanında yanan araç söndürüldü
Yangınların neden olduğu can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinde büyük rol oynayacak, ‘Yangın Söndürme Topu’nun tanıtımı fuarda görsel şova dönüştü. Yanan araca ‘Yangın Söndürme Topu’ ile müdahalenin praktikliği ziyaretçilerle paylaşıldı. Otomatik ve manuel kullanımı mümkün olan cihaz, yangın çıktığı sırada kendi kendine de devreye girerek, içindeki kimyasal tozlar aracılığıyla yangını söndürüyor.

aselsan-tatbikat (1)

Ejderha böcek de avlıyor
CNR Homeland Security’de Aselsan tarafından tasarlanan insansız kara aracı üzerine inşa edilen bomba imha aracı ‘Ejderha’ da yoğun ilgi gördü. Ejderha; istihbarat, gözetleme, casusluk amaçlı kullanılan ve çoğunlukla böcek olarak bilinen gizlenmiş dinleme cihazları, minyatür bir telsiz vericisi ve mikrofondan oluşuyor. Uzaktan bombanın varlığını algılayıp imha eden araç aynı zamanda gizlenmiş dinleme cihazlarını da etkisiz hale getiriyor.
Şüpheli paketlerin etkisiz hale getirilmesinde de kullanılan Ejderha, bomba imha ekiplerine şüpheli paketlere güvenli mesafede uzaktan müdahale kabiliyeti sağlıyor.

aselsan-tatbikat (3)

Dedektif köpekler iş başında
CNR Homeland Security kapsamında gerçekleştirilen bir başka ilginç etkinlik de, narkotik polislerinin K9 köpeklerinin hünerlerini gösterdiği etkinlik oldu. Jandarmanın arama kurtarma eğitimli ‘golden’ köpekleri de gösterileriyle fuarda ilgi çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu