Orta sınıf telefonlara amiral gemisi gücü: Snapdragon 7 Plus Gen 3!

Snapdragon 7 Plus Gen 3'ün selefine kıyasla daha geniş bir kabul görmesi bekleniyor.

Qualcomm, orta sınıf telefonları amiral gemisi seviyesine çıkaracak yeni Snapdragon 7 Plus yongaseti ile mobil teknoloji dünyasında heyecan yaratıyor. Snapdragon 7 Plus Gen 2 işlemcisi geçen yıl piyasaya sürüldüğünde, orta sınıf telefonlara önemli bir performans artışı getirmişti. Şimdi ise, bir sonraki Snapdragon 7 Plus yongaseti, Snapdragon 7 Plus Gen 3 olarak adlandırılması beklenen bir modelle, muhtemelen daha da büyük bir yükseltme alacak.

Snapdragon 8 Gen 3, 2024 yılında piyasaya sürülen amiral gemisi telefonları güçlendiren en son ve en gelişmiş Snapdragon işlemcisidir. Bu işlemci, sekiz çekirdekli bir CPU yapılandırması ile gelir: güçlü bir Cortex-X4 büyük çekirdek, beş adet Cortex-A720 orta çekirdek ve iki adet Cortex-A520 küçük çekirdek içerir. Snapdragon 7 Plus Gen 3’ün de bu etkileyici CPU çekirdeklerini kullanması muhtemeldir.

Orta sınıf telefonlar, yeni nesil Snapdragon 7 Plus yonga seti ile amiral gemisi düzeyinde güç alabilir
Orta sınıf telefonlar, yeni nesil Snapdragon 7 Plus yonga seti ile amiral gemisi düzeyinde güç alabilir

Bir akıllı telefonun CPU’sunu, farklı görevleri yerine getiren bir işçi takımı gibi düşünebiliriz. Büyük çekirdek, yüksek son grafikli oyunlar veya karmaşık uygulamalar gibi en zorlu görevleri üstlenirken, orta çekirdekler web tarama ve mesajlaşma gibi düzenli görevleri halleder. Küçük çekirdekler ise bildirimleri çalıştırmak ve uygulama süreçlerini yönetmek gibi arka plan görevlerini üstlenir.

Büyük, orta ve küçük çekirdeklerin kombinasyonu sayesinde, Sistemlerdeki Çipler (SoCs), performans ve verimlilik arasında bir denge sağlayabilir. Böylece geniş bir görev yelpazesi ile başa çıkabilirler ve bunu yaparken pil ömründen ödün vermezler.

Snapdragon 7 Plus Gen 3’ün selefine kıyasla daha geniş bir kabul görmesi bekleniyor. Önceki model, Xiaomi ve Realme gibi belirli cihazlarda kullanıldı ve ABD’de mevcut değildi. Snapdragon 7 Plus Gen 3, orta sınıf akıllı telefonlara önemli performans iyileştirmeleri sunarak, daha bütçe dostu fiyatlarla amiral gemisi seviyesinde özellikler sunma potansiyeline sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu