MANŞETYeni Normal

Hava taşımacılığı teknolojisinde yeni normal nasıl olacak?

Pandemiden ortaya çıkan trendler, yolcuların güvenini yeniden inşa eden ve gelecek seyahatin on yılını destekleyen daha güvenli ve daha akıllı bir hava taşımacılığı endüstrisi oluşturacak.

Hava taşımacılığında, uçuş programları küresel olarak %80’e kadar azaldı ve birçok ülke COVID-19’un yayılmasını azaltmak için sınırlarını kapattı. Bu küresel kargaşaya rağmen endüstri, hava yolculuğu için ‘yeni bir normale’ ulaşmayı desteklemek için güven, teknoloji ve işbirliği ihtiyacına uyum sağlıyor. 

Ekonomik baskılar yeni operasyonel verimlilikleri artıracak

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda havayolları, filoların daralması üzerinde bir miktar düşünerek gökyüzüne dönmeye çalışacaklar. Uzun vadede birincil odak noktalarından biri, daha akıllı ve daha verimli uçak ve geri dönüş operasyonları ile yeni operasyonel maliyet verimliliğinin nasıl artırılacağı olacak. Havaalanı operasyonlarının esnek olması ve hızla değişen yolcu hacimlerine ve gereksinimlerine uyarlanması gerekecek.

Emniyet ve güvenlik adapte olacak

Şimdiye kadar hava taşımacılığı endüstrisinin güvenlik ve emniyete odaklanması, esas olarak uçak ve emniyet prosedürlerine yoğunlaşmaktı. 2020’den sonra sektör, seyahat için en önemli düşüncelerden biri olarak sağlığı ekleyecek ve sağlık ekranları kısa vadede bir çözüm olacak. Uzun vadede, sosyal mesafeyi mümkün kılan havaalanı teknolojisini, güvenilir bir ortamda paylaşılan aşıların dijitalleştirilmiş kayıtlarını ve yolcuların seyahatlerinin tüm yönlerini kontrol etmelerini sağlayan mobil otomasyonları göreceğiz.

Sürdürülebilirliğe odaklanma yoğunlaşacak

İnsanlar tekrar uçmaya başladığında, sürdürülebilirlikle ilgili yeni normlar ve düzenlemeler göreceğiz. Daha sürdürülebilir bir hava taşımacılığı endüstrisine yönelik baskı şüphesiz daha temiz gökyüzü talebiyle artacaktır. İşletmeler, müşterileri ve çalışanları ile bağlantı kurmak için dijital çözümlerin kullanımını hızlandırırken, eğlence amaçlı seyahatlere doğru bir geçiş de göreceğiz.

İyileşme yolu

Yolcu seyahat planları değiştikçe ve iş seyahatleri, sanal toplantılar ve etkinlikler lehine kesintiler gördükçe, sektör büyük kararlarla karşı karşıya kalacak.

Hava taşımacılığı endüstrisi, bu durumu yararına çevirerek yolcu güvenliğini aşılayacak, seyahati daha güvenli, daha dayanıklı, akıcı ve sürdürülebilir hale getirecek teknolojiler uygulama şansına sahip olacak. Bu, havayolları ve havaalanlarını gelecekteki değişime daha çevik ve uyarlanabilir hale getirecektir.

Mobil uyumlu bir yolculuk

COVID-19’dan önce birçok havayolu ve havaalanı dijital dönüşüm eğrisinin çeşitli aşamalarındaydı. Endüstrinin bir parçası olarak hava taşımacılığındaki dijitalleşme, otomasyon ve yolcu deneyiminin hızlandırılması noktasında gündemdeki yerini koruyor. Özellikle mobil ve self servis biyometri gibi temassız teknolojiler alanında bu durum geçerlidir. seyahati yeniden şekillendirecek ve tasarlayacak olan bu amaç ise seyahati güvenli, kolay ve temassız hale getirerek yolcu güvenini oluşturmak olacak.

Başlangıçta yüzeylere dokunmak ve temsilcilerle etkileşimde bulunmak istemeyen yolcular, akıllı telefonlarında daha fazla ne kadar çok şey yapabilirlerse, hava yolculuğu konusunda o kadar emin olacak. Uygulamalar; mobil barkodları kullanarak çantaları kontrol etmek, havaalanlarında gezinmek ve hatta kabin ekibiyle etkileşime geçmek için kullanılabilecek.

Altyapı, esnek, çevik, ölçeklenebilir ve önceki altyapılardan çok daha düşük maliyetli yeni nesil bulut tabanlı platformlara dayanabilir. Bu platformların benimsenmesi, havayolu şirketlerinin ve havaalanlarının değişen yolcu taleplerine ve olaylarına hızla yanıt verebileceği anlamına geliyor. Hem gezginler hem de çalışanlar için uygulamalar ve gerçek zamanlı bilgiler, her yerde her zaman erişilebilir olmalıdır.

Biyometri ve dijital kimlik yönetimi bu temassız yolculukta temel yetenekler olacak. Hem hava taşımacılığı endüstrisi hem de müşterileri için daha fazla otomasyon, doğruluk ve verimlilik sağlayacak. Bu nedenle havaalanları dışında daha fazla check-in görmeye başlayacağız.

Yolcu verilerinin gizliliğini korumak bir önceliktir. Gelişen blockchain teknolojisi, bize yolcu kayıtlarının gelişmiş mutabakatını ve veri paylaşımını veriyor. Ayrıca, ömür boyu taşınabilir bir kimlik olan Self-Sovereign Identity benimsenmesindeki ilerlemeleri göreceğiz.

İşbirliği çok önemli

Bu stratejik teknolojik dönüşüm, hava taşımacılığı endüstrisinin geleceği için kritik öneme sahiptir. Ancak işe yarayacaksa, endüstri ve paydaşları her düzeyde işbirliği yapmak zorundadır. Yolcuların tekrar göklere çıkmak için kendilerini güvende hissettikleri bir ekosistem oluşturmak adına sektörün birlikte çalıştığından emin olmak için bunu birkaç vites yükseltmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish