Giyilebilir teknoloji, akıllı telefonların sonunu mu getirecek ?

 

Gelecekteki akıllı telefonlar neye benzeyecek? Muhtemelen bugünkünden çok daha farklı olmayacak. Ama hayatımızda oynayacağı rolünün farklı olacağı kesin.


Cebinizde mini motor düşünün.
Bu en azından, San Francisco’da MobileBeat konferansında birçok mobil uzmanı tarafından sunulan fikir. Konferansta konuşmanın tamamı, gözlüklere, saatlere minyatürize edilmiş hatta giysi içine örülmüş mobil teknolojisini içeren giyilebilirlik konusu üzerineydi. Fakat giyilebilir teknolojide işlem gücü ve pil ömrü gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Uzmanlar ayrıca yeterli alan olmadığını da söylüyor.
Burada akıllı telefon devreye giriyor

Akıllı telefonlar : Giyilebilir teknolojinin beyinleri
Belki ‘giyilebilirler’ sadece akıllı telefonlara ya da onlardan bilgi alacağı veya gönderebileceği algılayıcılar ve ekranlardan oluşacak. “Telefonun daha merkezi ve daha önemli olacağını düşünüyorum” diyor akıllı saat üreticisi Basis Point CIO’su Jef Holove
Akıllı telefon bir sunucu cihazı gibi, akıllı telefonun evriminden gelen önemli bir değişim olacaktır. iPhone’un ilk çıkışından sonra Apple ve Android cihaz üreticileri her yeni sürümü ile bir kat daha çıkmaya çalışarak donanım özellikleri yarışı içerisine giriyorlar. Daha yüksek ekran çözünürlükleri, daha iyi kameralar, daha büyük ekranlar. Samsung’un mart ayında tanıttığı Galaxy S4 doruk noktası gibiydi.
Ancak bu yarışta yavaşlamaya dair bir takım işaretler görüyoruz. Bu yılın başında Apple’dan Tim Cook, Goldman Sachs Teknoloji ve İnternet toplatısında “Biz bir donanım şirketi değiliz.” diyerek donanımı küçümsemişti. Cook, Apple’ın yazılım ve hizmetler üzerine odaklanmasını arttırdı. Gelecek iWatch ve sonbaharda gelecek yeni ürünler hakkındaki dedikodular karışık.
Blackberry Z10’nin durgun satışlarından sonra, zor durumdaki Blackberry’de de benzer bir hava esiyor. “Bir cihaz şirketi asla olmadık” diyor Blackberry CEO’su Thorsten Heins.Biz de küresel bir güvenlik ağı ve hizmetleri üzerinde çalışıyoruz. Ve kısa vadede yalnızca cihaz stratejisiyle hareket etmek gibi bir şirket planımız yok açıklamasında bulunuyor.
Akıllı telefon üreticileri kıymetli akıllı telefonlarından geri çekilecek gibi gözüküyor. En azından donanım özellikleri açısından. Bu rüzgarın değişmesi için iyi bir şans.

Giyilebilir aksesuarların geleceği kaçınılmaz. Ancak, günümüzde akıllı telefonlarımızdan beklediğimiz her şeyi yapabilmek ve satın almak için yeterince ucuz olması gereken işlemci gücü ve pil ömrü eksikliği gibi sorunlar yaşayacağımıza dair teknolojik bir kesinlik var..

“Akıllı telefonların zaten iletişim yetenekleri varsa giyilebilir aksesuarların içine hücresel bağlantı entegre edilmesi sadece bir israf kaynağıdır.” diyor Gartner’ın araştırma başkan yardımcısı Van Baker. “Bluetooth üzerinden akıllı telefonunuza bağlanın ve internet bağlantınız ile ihtiyacınız olanı alın veya gönderin.”

Bir akıllı telefon üzerine bağlantı ve yükleme işlemi yaparak giyilebilirlerin maliyeti daha ucuz olacak. Öncü giyilebilir aksesuarlar bugün işlem ve bağlanabilirliği ele almış durumda diyor Baker. Ve ürünler zaten çok maliyetli. Gelecekte akıllı telefonlar ve giyilebilir aksesuarların bağlantısı, tek bir akıllı telefondan çoklu giyilebilir cihazları kullanabilir.

Akıllı telefon savaşları aslında yeni mi başladı?
Baker dikkati çekmede hızlı davranıyor. Akıllı telefonların giyilebilirler ile olan potansiyel rolünü belirtmede aceleci davranıyor. Bu durum akıllı telefonların donanım yarışının bittiği anlamına gelmiyor. O, Akıllı telefonların daha becerikli ve daha akıllı duruma geleceğine inandığını söylüyor. Giyilebilirlere güç sağlamak için daha hızlı işlemci ve bellek ihtiyacı olduğunu dile getiriyor. Tek sorun ise pil ömrü.
“Donanım yarışının bittiğini söylemek kişisel bilgisayarların 640K bellekten daha fazlasına asla ihtiyaç duymayacak demekle aynı benzerlik taşır.” diyor Baker. Yarışın bitip bitmemesine istinaden Bill Gates “640K herkes içinde yeterli olmalıdır” demişti 1981’de bir bilgisayar ticaret gösterisinde
Akıllı telefon donanım özellikleri yarışı bitti mi? Giyilebilir teknolojide sensörler ve ekranlar mı egemen olacak ? Bunlar olur mu bilinmez ama bir şey de kesinlik söz konusu. Eğer akıllı telefon ayrıca giyilebilir teknolojinin içine koyulan bir cihaz olursa, her zamankinden daha fazla mobil cihaza ihtiyacımız olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu