İş zekası yazılımıyla kârınızı arttırmanın 8 yolu

Organizasyonların büyük verileri çıkartıp analiz etmesine yardımcı olan yazılımlar, iş zekası (BI) çözümleri firmanızın kâr zarar hanesini iyileştirmesine yardımcı olabilir mi? Bunu bulmak için CIO onlarca BI uzmanı ve IT yöneticisiyle görüştü.

BI yazılımı yatırımınızdan pozitif bir geri dönüş alabilmenizle ilgili olarak en önde gelen sekiz tavsiye şöyle;

1. Kritik iş sorularına hızlı yanıtlar verin. “İş zekası bir firmaya değerli bir anda veri sağlar.” diye konuşuyor BT Global Services baş mimarı ve CTO’su Jason Cook. “Yerli yerinde bir BI çözümüyle birlikte işletmeler büyük miktarlardaki veriler içinden önemli esasları oldukça yüksek bir hızda açığa çıkartabilir.”

“Şirket içi verilerinize hızlı erişim ile içerideki bilgilerinizi analiz etmek ve kararlar vermek için zamanınızı daha verimli biçimde kullanabilirsiniz.” şeklinde konuşuyor veri görüntüleme ve çıkarma çözümleri sağlayıcısı Connotate’in başkanı Ryan Mulholland. Söz gelimi, “firmamın başkanı olarak satış döngülerimizdeki tüm trendlere bakabilir ve hangilerinin işimizi etkileyeceğini görebilirim.” şeklinde konuşuyor. “Ardından rotamıza çok daha hızlı ve verimli bir biçimde karar verebilirim.”

2. İş aktivitelerini kurumsal stratejiyle hizalayın. “İnsanlar, hatta bütün olarak departmanlar firmanın stratejisiyle hizalı olmayan şeyler üzerine odaklandığında, firmalar çok büyük doğrudan maliyetlerle birlikte gölge maliyete maruz kalıyor.” diye konuşuyor BI ve karar sistemleri danışmanlık firması Northwood Advisors kurucusu Myron Weber.   

“Stratejiyle aynı hizada olan ölçüt ve anahtar performans göstergeleri oluşturmak, ardından görülebilirliği sağlamak ve sorumluluğu teşvik etmek için BI yazılımını kullanmak, aktivite ve sonuçların arzu edilen stratejik hedeflerle hizalanmasını getirir.” şeklinde konuşuyor Weber.

3. Çalışanları yetkilendirin. “Verilerinize erişimi olan daha fazla insanla birlikte, organizasyonlar daha büyük değer türetecektir.” diyor iş yazılımı çözümleri sağlayıcısı Information Builders’ın baş inovasyon müdürü Rado Kotorov. “BI yazılımı işletmelerin enformasyon sermayesini maksimize etmesine ve her bir çalışanı bir karar vericiye dönüştürmesine imkan tanır. Uygun, gerçek zamanlı bilgiyle donanan bireyler firmanın kar/zarar hanesini etkileyen veri güdümlü, bilgili kararlar verebilir.”

4. Veri girişi ve manipülasyonunda harcanan zamanı azaltın. “Güçlü bir BI sistemi verilerdeki kopyala yapıştıra ve gerçekleştirilen hesaplara harcanan zamanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.” diye konuşuyor Fortune 500 ve özel sermaye firmalarına kurumsal çözümler danışmanlığı yapan Harmeda LLC’nin genel müdürü Max Dufour.

Çünkü iş zekası yazılımıyla birlikte çalışanlar hızlı bir biçimde “sahne arkasında yerine getirilmiş olan en fazla ayak işinin yapıldığı yerlerde raporlar oluşturabilir.” diyor Dufour. “Raporun hazırlanmasında tasarruf edilen zaman sonucun analizine ve daha iyi, daha kârlı kararların teşvik edilmesine aktarılabilir.”

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu