IT projelerini kontrol altında tutmak için 13 ipucu

Kapsam belirsiz. Ekip üyeleri kendilerinden ne beklendiğini bilmiyor. Departmanlar arası iletişim zayıf. Bunlar proje yöneticilerinin sürekli yüzleştiği problemlerden sadece bazıları.

Peki projelerinizi nasıl kontrol altında tutarsınız? CIO bunu ortaya çıkartmak için bir düzine proje yöneticisi ve proje yönetim uzmanıyla görüştü. İşte tüm proje yöneticilerinin bir dönemde karşı karşıya kaldığı güçlüklerle mücadele etmedeki en etkili 13 yol; projeleri kontrol altında tutmak için.

1. İş için doğru proje yöneticisini görevlendirin. “Geliştiricilerin saygı duyacağı ve onların ne yaptığını bilen proje yöneticilerini işe alın,” şeklinde konuşuyor Smart Science Education Inc. Kurucusu ve CEO’su Harry E. Keller. “Hiçbir şey bir projeyi zayıf yönetimden daha hızlı yok edemez. Bu güçtür çünkü çoğu geliştirici yönetim için uygun değildir ve çoğu yönetici de ilgili geliştirici türlerinden bihaberdir.”

2. Proje yöneticisini doğru ekiple destekleyin. “CIO, ekibi doğru insanlarla yeterince donatmalıdır,” diyor Whirpool Corporation’ın internet ve e-ticaret kıdemli yöneticisi, ModernServantLeader.com’un kurucusu Ben Lichtenwalner. Sadece doğru proje yöneticisini seçmek zorunda değilsiniz aynı zamanda “proje yöneticinizi doğru ekip üyeleriyle (iş analisti, QA yöneticisi vs.) desteklemelisiniz ki proje yöneticisi projeyi düzgün bir biçimde yönetebilsin ve işin tamamını kendisi yapmasın.”

“Kaynakları ulaşılırlığa göre değil kabiliyet temelinde tahsis edin,” diye konuşuyor IBM Global Technology Services’ın IT mimarı Gerargo Menegaz. “Sıklıkla kaynaklar gereksinimlerle uyumlu yeteneklerden ziyade pozisyonları doldurmak üzere tahsis edilir. Nihayetinde bu sadece projenin başarısını dinamitlemeye hizmet edecektir,” şeklinde konuşuyor.

3. Proje ekibinizin güçlü ve zayıf olduğu noktaları anlayın. “Projeleri kontrol altında tutmadaki en önemli şey babamın da söylediği gibi ‘atlarınızı tanımaktır’,” şeklinde konuşuyor yüksek performanslı oyun bilgisayarları ve grafi k işistasyonları üreticisi PsychsoftPC CEO’su Dr. Tim Lynch. “Bu itibarla, takımınızda hangi kişilerin asgari denetimle en iyi çalıştığını ve kendi başlarına bırakılabildiğini, kimin teşvike ihtiyaç duyduğunu ve kimin kontrol altında tutulması gerektiğini bilmeniz ve onları buna uygun bir biçimde yönetmeniz gerekiyor.”

4. Projeyi ayrıntılı olarak inceleyin ve fazlalıkları atın. “Tüm projeyi en ince ayrıntısına kadar inceliyoruz. Ardından neredeyse yüzde 50’isini çıkartmaya çalışıyoruz,” diye konuşuyor bigWebApps. com CEO’su Patrick Clements. “Projenin kalan yüzde 50’lik bölümünde başlayabileceğimiz üç şeyi alıyoruz ve projeyi başarılı yapmak için bunları tamamlıyoruz, temel olarak MVP (minimum uygulanabilir ürün) metoduyla.”

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu