IT yetenek boşluğunu kapatma yolları

Gelecekteki işgücünüzü nasıl inşa edersiniz? Uzmanlar IT ve iş tarafının çekirdeği olan özel teknoloji çalışanlarına dair bir yetenek eksikliği olduğunda hemfikir. Ancak firmanızdaki bu boşluk nerede? IT ekiplerinizin bir yetenek analizini nasıl yapacağını öğrenmek sizi yetenek eğrisinde öne geçirebilir.

 

Peter Drucker’a ithaf edilen eski bir iş atasözü var: “Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz,” diyor bu söz. Bu, eğer yerli yerinde gerçek ölçütlere sahip değilseniz ve performansı ölçmüyorsanız, daha iyi veya daha kötü yapıp yapmadığınızı hiçbir zaman bilemeyeceksiniz, manasına geliyor. Bu söz IT ve kariyerler içinde yaptığımız çoğu şeyle ilgili çünkü eğer nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, o zaman sizi oraya götürecek gerekli yetenekleri bilemeyeceksiniz.

CIO Executive Council’in Geleceğin IT Liderlik Ekibini Bugün Yaratmak raporunun verilerini dikkate alın. İki yüz kıdemli IT personeline kendi insanlarının gelişimini ne kadar önemli gördükleri sorulmuştu. Bu IT liderlerinin neredeyse tamamen (yüzde 96) bunu ya önemli ya da çok önemli olarak derecelendirdi. Ancak liderliklerinin çalışan yönetiminin bu tamamlayıcı bölümünün üstesinden nasıl geldiği sorulduğunda yüzde 30’dan fazlası kendilerini yeterli değil olarak derecelendirdi. Firmaların IT yeteneklerini kurum içinde daha iyi geliştirmelerine yardımcı olacak yollardan birisi yetenek analizine dayanan bireyselleştirilmiş bir eğitim programı inşa etmektir.

IT ekibinizin yetenek analizi yönetim araç kutunuz içersindeki önemli araçlardan bir tanesidir. Bu, firmanızın güçlü ve zayıf yanlarını daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

“İşgücü planlaması ve kariyer gelişimi için bu türden bir analizi gerçekleştirmek hayatidir çünkü bu, hedeflerini başarması için işletmenin hangi yeteneklere ihtiyaç duyacağını çalışanların anlamasına yardımcı olur.” şeklinde konuşuyor TEKsystems pazarlama direktörü Rachel Russell.

Karşılığında bu liderlik ekiplerinin gelecekteki gereksinimleri daha iyi planlamasına imkan tanır ama bunun da ötesinde doğru yapıldığında çalışan katılımını inşa eder ve çalışanların daha uzun süre kurumda kalmasına yardımcı olur.

“Bu yapmaya başladığımız bir şey ama bence giderek daha fazla gerçekleşecek. Bir kez çalışanlarınızın durumunu ortaya koyan verilere sahip olduğunuzda, elden çıkartacağınız çok daha fazla aracınız olacak,” diye konuşuyor Bunchball kurucularından CEO Rajat Paharia.

IT yetenek analizi neden yapılmalı?

“İnsanlarınıza yatırım yapabilmek ve onları geliştirmek oldukça önemli çünkü çalışanları elde tutma ve ekip gücü halihazırda gerçekten kritik bir konu,” diyor CIO Executive Council başkan yardımcısı ve baş eğitim müdürü Monica Brunaccini.

Benchmark Learning’in eğitim direktörü Eric Garrison’a göre “teknik beceriler yerli yerinde, iş yetenekleri yerli yerinde ve yetenekler yerli yerinde olmaksızın işletmeyle daha iyi bağlantı kuramazsınız; aksi takdirde yüzüstü düşme riskiniz var.”

Sizi yetenek analizinin şart olduğu gerçeğine getiren bir dizi etken olabilir. Toyota Financial Services’ın başkan yardımcısı ve CIO’su Ron Guerrier şu örneği veriyor:

Mobilin yaklaşık iki yıl kadar önce nerede olduğunu biliyoruz. Herkes mobil hakkında konuşuyordu. Tüm uygulamalarınızın, müşteriye dönük bütün uygulamalarınızın bir mobil yanı olması gerekiyor. Ardından mobil uygulamalar geliştirmeye başlamak, uygulamaları iPad, Android veya elinizde her ne varsa ona aktarmak için bünyemizde gerekli yeteneklere sahip olmadığımızı fark ettik.

Guerrier bir şey yapması gerektiğini biliyordu ve yetenek analizi iyi bir başlangıç noktası gibi gözüktü.

TEKsystems pazarlama direktörü Rachel Russell’a göre ilk adım işletmeyi anlamak ve IT organizasyonunuz ile yetenek takımlarınızın gelecekte nasıl bir görüntüye sahip olması gerektiği konusunda net bir stratejiye sahip olmaktır:

“O noktaya erişmek için ne tür yetenekler, deneyim ve bantgenişliğinin gerektiğini sormak için İK firmaları ya da TEKsystems benzeri firmalarla birlikte çalışarak bir plan üzerinde çalışın,” diyor Russell. “Ardından buradan geriye doğru çalışın. Söz gelimi, bunlar gerekli olan yetenek deneyimi ve bantgenişliği, şimdi mevcut çalışanlarımızın bir envanterini çıkartarak nerede olduklarını anlamaya çalışalım. Deneyebileceğiniz çeşitli şeyler var ve ben zaman ile paranın imkan verdiği sürece daha fazlasını yapmayı öneriyorum. Bunlar ekiplerinin yönetici değerlendirmesini, şahsi değerlendirmeleri içerebilir, testler uygulayabilir, çalışanların geçmiş deneyimlerini toplayabilir ve özgeçmişlerdeki yeteneklere bakabilirsiniz, vs.”

Yetenek analizine gelince, Garrison IT yönetimine şu dört soruyla yaklaşıyor:

IT’nin rolü “işletme içinde” nasıl değişti?

IT çalışanlarınızın “işletme içinde” başarılı olması için şimdi ve gelecekte hangi yeteneklere gereksinimi var?

Ekiplerinizdeki en büyük yetenek boşlukları neler?

İnsanlarınızı başarı için hazırlamak üzere bu boşlukları kapatmaya yardımcı olmak için ne yapıyorsunuz?

“Birlikteliğin durumunu, insanların bugün en ehil olduğu şeylerin ne olduğunu, zayıf yanlarını ve boşluklarını görmemiz gerekiyor. Bu bize çözülmesi gereken şeylerin bir öncelik listesini ele almamızı sağlayan veriyi sağlıyor. Ardından gelecek 18-24 ay için bir eğitim planı inşa edebilir ve boşluğu kapamaya başlayabiliriz,” şeklinde konuşuyor Garrison.

Redwing’de, Red Wing Shoes CIO’su Joe Topinka İK ile bir diyalog oluşturarak ve IT yetenek analizinin önemini açıklayarak başladı. Bu ise liderlik ekibinin dahil olmasını kolaylaştırdı. “Benim hedefim ibreyi katılıma yöneltmekti ki böylelikle bir yetenek değerlendirmesi gerçekleştirdik ve ardından bunun etrafında bir eğitim programı inşa ettik,” diyor Topinka.

Yardıma ihtiyacım var mı?

Çoğu sefer yöneticiler veya lider ekipleri yetenek değerlendirmesini kendi başlarına yapacak, Guerrier ve Toyota’da olduğu gibi. Başarılı olmak için liderler üst düzeyde başlıyor ve genellikle ihtiyaç duydukları yetenek serilerini geliştirmek için takım liderleriyle çalışıyor.

Onlar tipik olarak anket oluşturmak için Excel, Word veya Survey Monkey gibi araçları kullanıyor. Oluşturulan başlıklar konusundaki memnuniyet düzeylerini ölçmek için bunları ekiplerine gönderiyorlar.

“İşletmeler bunu kendi başlarına yapabilir mi? Kesinlikle. Planlaması ve doğru biçimde yapılması çokça zaman alıyor mu?, Kesinlikle,” diyor Garrison. Garrison’a göre üçüncü parti bir firmayı kullanmanın yararları şu ki, bir kez belirlendikten sonra yetenek boşlukları doğrudan eğitim varlıklarına bağlanıyor ve bu da çalışanların boşluğu hızla kapatmasına imkan tanıyor.

Mesajın net olduğundan emin olun

Computerworld’un 2012 yılında yayınladığı bir ankette, 4,337 IT profesyonelinin yüzde 26’sı bilhassa yeteneklerini güncel tutma konusunda ve işverenlerine karşı değerli olmakla ilgilendiklerini belirtti. Bir yetenek analizi ve eğitim programı çalışanlarının bunu yapmasına yardımcı olabilir ama çalışanlarınızın bu gelişim konusunda nasıl hissedecekleri çok önemli.

Garrison’a göre bu süreçle ilgili olarak çalışanla iletişim oldukça önemli. “Organizasyonun sizin yardıma ihtiyacınız olduğunu bilmesini gerektiren bir tonda olması lazım; bununla birlikte sizin ne tür bir ihtiyaç duyduğunuzu bilmiyoruz. Bu bizim en mahir olduğunuz yetenekleri ve boşlukları belirlememize yardımcı olacak. Bu bize eyleme geçebilmemiz için ihtiyacımız olan veriyi sağlıyor ve rolünüzde daha başarılı olmanıza yardımcı oluyor. İletişimin bu yoldan ayarlanmış olması oldukça kritik,” diye konuşuyor Garrison.

“Bu konu hakkında tüm ekiple konuştuk ve bunun bir tür açık yakalama yönetim programı olmadığı konusunda onları temin ettik. Biz gerçekten gelişmenize yardımcı olabileceğimiz alanları bulmaya çalışıyoruz. Onlara sizin kariyerinize bir yatırım yapacağımızı, söyledik,” diyor Topinka.

“Bunu bir kez yaptıktan sonra, onlar sonuç aldığımızı gördüler ve değerlendirmenin bir sonucu olarak eğitim programlarının uygulanması ile bunun zayıf performansa sahip olanları veya yanlış yetenek setlerine sahip olan insanları vs. elemenin bir yolu olmadığını görmeye başladılar. Klişe olmaktan nefret ediyorum ama aynası iştir kişinin lafa bakılmaz,” diyor Topinka.

Ne kadar uzun sürecek?

Garrison’a göre analiz ve eğitim sürecinin ne kadar zaman alacağı firmanızın halihazırda nerede olduğuna bağlı. Teknik, işletme ve süreç yeteneklerinde kendini emin hisseden firma muhtemelen bir planı yaklaşık iki yılda inşa edecektir. Bu üç yetenek alanının herhangi birinde zayıf olan bir işletme çalışanlarını ihtiyaç duydukları performans düzeyine çıkartmak için muhtemelen üç ila 5 yıl içinde bir plan oluşturacaktır.

Uzmanlara göre ekiplerinizin bir IT yetenek analizini gerçekleştirmek hiç şüphesiz doğru sonucu elde etmek için dikkatli bir biçimde yaklaşılmasını gerektiriyor ve buna değer. Bu IT departmanınızı gelecekteki başarılara hazırlayabilir ve çalışanların katılımı ile korunmasını iyileştirebilir.

Sizin firmanız bir iç yetenek değerlendirmesi gerçekleştirdi mi? Bu iyi bir deneyim miydi yoksa kötü müydü?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu