Kuruluşlar, BYOD için aceleci mi davranıyor ?

 

IT profesyonelleri  ve IT yöneticilerin katılımında bulunduğu bir ankette BYOD (Bring your own device-Kendi cihazını getir) rahatsız edici bir resim çiziyor. Bu resim federal zorunluk kurallara uygun bir güven eksikliği , hassas verilerin risk alacağı ve BYOD’un genel etkileyiciliği hakkında belirsizliği olan bir korku içeriyor.

BYOD politikanız ile yasalarımı çiğniyorsunuz ?

TEKSystems Haziran araştırmasında 3.500 teknoloji uzmanı ve  IT liderlerinin yüzde 35’i (CIO ,IT başkan yardımcıları ve yöneticileri gibi) ve IT uzmanlarının (geliştirici, ağ yöneticileri, ve mimarlar gibi) yüzde 25’i kuruluşlarının BYOD politikası veri ile uyumlu,  gizlilik koruma eylemleri , HIPAA (sağlık sigortası), Dodd-Frank(finansal yasa) ya da diğer zorunlu hükümet düzenlemeleri ile uyumlu olduğu konusunda emin değiller.

BYOD veri güvenliği ve uyumluluk

Son kullanıcılar tarafından kişisel cihazlar üzerinden bu bilgilere erişim nedeniyle katılımcıların yarısı da hassas verilerin yüzde 25’inden daha fazlasının risk altında olduğuna inanıyorum.

Bu ve diğer endişe verici sonuçlar rahatsız edici bir tablo çiziyor. BYOD bu yarışta iş uygulamalarını geride bırakabilir.

BYOD akımı hiç şüphe yok ki ciddi olarak başladı. Çoğu çalışan kişisel mobil cihazlarını iş amaçlı kullanıyor. Bazı şirketler çalışanı için telefon bile tedarik ediyor. Gartner’ın araştırmasına göre, işverenlerin yarısı 2017 yılına kadar kendi cihazlarını tedarik edecek çalışanlara ihtiyacı olacağını gösteriyor.

Peki bu akımın arkasında neler var? BYOD, Aygıt benimsenmesi olarak algılanan bu eğilim, bir dizi iş faydaları taşıyor. İşte TEKsystems’in araştırmasındaki 5 önemli detay

Büyük erişilebilirlik, kişisel telefonu olmadan hiçbir yere gitmeyen bir çalışanı nüfuz altına alabilme anlamına geliyor.

Çalışan memnuniyeti,  Kullanmak istediği teknolojiyi kullanma özgürlüğüne sahip olması onların daha mutlu olması anlamına geliyor.byod-fayda-icerik

Geliştirilmiş çalışan verimliliği, Çalışanların mutlu olması daha verimli olacağı anlamına geliyor.

Daha iyi müşteri memnuniyeti,  IT’nin,  müşterilerin soru ve sorunları için cevap süresini geliştirebileceği anlamına geliyor

Maliyet tasarrufu, Çalışanlarınız eğer BYOD ‘a dahil olursa, firma tarafından verilen mobil cihazlar için IT’nin artık masrafını çekmek zorunda olmadığı anlamına geliyor.

Fakat BYOD’un algısı her zaman gerçeklerle uyuşmuyor.

Katılımcıların yarısından fazlası, Örneğin BYOD’un daha iyi müşteri memnuniyeti ve maliyet tasarrufu sağlayan orta yollu bir etkisi olduğunu düşünüyor.  Çalışan verimliliğin geliştirilmesi ile ilgili  jüri ikiye bölünmüş durumda ; Yarısı BYOD’un etkili olduğunu söylüyor, diğer yarısı orta yollu bir etkisi olduğuna inanıyor.

Diğer taraftan çalışanların bakış açısına göre ‘daha iyisi olamaz’ı ifade ediyor.

Ayrıca ankete katılanların çoğu BYOD politikaları biraz yetersiz olduğunu söylüyor.  Anket sonuçlarına göre,  son kullanıcı politikalarının, çalışanın gizlilik hakkına erişimine olanak sağlayan şirket haklarının yasal jargonlarla dolu olduğunu içerdiğini dile getiren BYOD uzmanları,   bu erişimin işçi ve işveren arasında bir güven boşluğuna yol açtığını söylüyor

Tartışmalı kullanıcı politikalarından sonra BYOD’un yararları konusunda  güvenlik kaygıları oluştuğundan beri, şirketler acı gerçeğin (Uyum yasası ile ters düşmüş olmak gibi) yüzlerine bir şamar gibi vurmadan önce bu akım için bir tedbir alabilir ya da bir yavaşlama ihtiyacı duyabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu