Yeni ‘süper telefonlar’ gerçekten süper mi?

 ‘Süper telefon’ kelimesi  bir eski  pazarlama ve bir başlık hilesidir ancak bu yıl ki bir çok telefonun sıralanması  bu ismi almasına sebep oldu.

Bu kelimeyi 1990’larda pazarlamacılar ve gazeteciler rekabeti artırma adına telefon fikrini yaymak için kullanılıyordu. Örneğin, 10 yıl önce Nokia 9210, süper telefon olarak oldukça övülmüştü. Diğer telefonlardan çok bir dizüstü bilgisayar gibi görünüyordu.  Diğer telefonlardan daha büyük ama laptoplardan daha küçük olan cihazın renkli bir ekranı vardı.  Kapağını açınca içinden çıkan bir klavyesi vardı.

İlgili Makaleler

41 megapiksel kamerası ile Nokia Lumia 1020 akıllı telefon süper telefon kategorisinde yerini alacak diyor Mike Elgan.  90’lardan bu yana,  pazarlamacılar süper telefon  etiketini  rekabetin dışındaki ürünlerinde kullanıyorlar. Gazeteciler de bu etiketi, yeni bir telefon ya da yeni özellikler hakkında heyecanlarını ifade etmek için renkli bir kelime olarak kullanıyorlar.

Süper telefon kelimesi aslında hiçbir anlamı yok. Net bir tanımı olmayan bir kelimeydi.  Sonuç olarak, bu halk tarafından ortaya çıkmadı. Bunu değiştirmenin zamanı geldi. Telefonların yeni ürünü ‘süper telefon’ olarak tanımlanmalı ve bunun neden böyle olması gerektiğini anlatacağım.

Süper telefon için yeni bir tanım

Öncelikle telefonların,  özellikleri ve fonksiyonları bakımından diğer cihazlardan daha aşağı durumda olduğunu kabul etmek zorundayız.  Onların işlemcileri PC’nin işlemcisinden daha zayıf. Elektronik kameraları, gerçek kameraların teknolojisinden daha düşük seviyede. Ve onların kullanım modelleri , insanların bunları sınırlı şekilde kullanacağı ve diğer cihazlarda olanın ‘küçültülmüş sürümü’ fikrine dayanıyor.

Daha güçlü olmak için değil de, taşınabilir ve çok amaçlı oldukları için telefonlarımızı seviyoruz. Fakat telefonlara uygulanan süper tabiri kusurlu ve değiştirilmeli.

Süper bilgisayarlar,  oda büyüklüğündeki makineler  olduğundan  iyi olduğu anlamına gelmiyor.  Sadece süper bilgisayarların yaptığı şeyleri,  örneğin gelecekteki küresel hava iklimlerini tahmin edebilmek gibi şeyler yapabildiği için süperler.

Akıllı telefonu,  bir süper telefon olarak nitelendirmek için,  sadece diğer telefonları değil tüketici cihazlarını da geçebilecek özelliklere sahip olmalı.. Hatta bilgisayarların, dizüstülerin, dijital kameraların  ve diğer yapılamayan şeyleri yababilmeli.

nokia-lumia-1020-icerik

Yeni süper telefonlar ile tanışın

Yeni süpertelefonlar süper şeyler yapmak için marketlere geleceği duyuruldu. Sadece bu telefonlarda bulabileceğiniz önemli özellikleri var.

Süper kameralar

Süper telefonun yeni kategorisinde, en yüksek kaliteli dijital kameralardan bile daha fazla piksel kullanma özelliğine sahip kameralar bulunuyor.

Nokia bu hafta ‘süper’ olan Lumia 1020 süpertelefonunu duyurdu. Çünkü içerisinde 41 megapiksel dijital kamerası bulunuyor. (Benim en yüksek dijital kameram Canon EOS 7D 18’in megapixeli var)

Tüm bu megapikselin  en iyi şekilde kullanılarak dijital zoom ve “yüksek hızda örnekleme”  ile beraber
dijital kameraların yaptığından daha fazlası olan 38 megapiksel fotoğraf çekebilme özelliğine  sahip olacak.

Bu kategorideki diğer süper telefonlar;  Nokia’nın eski Symbian destekli PureView 808 (aynı zamanda 41 piksel) ve önümüzdeki  zamanda piyasaya sürülecek olan Sony Honami i1 (20-megapiksel kamera olması bekleniyor)

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu