Apple, Samsung’un Liderliğine Son Verdi!

2023, Apple için akıllı telefon piyasasında önemli bir dönüm noktası oldu. Uluslararası Veri Şirketi (IDC) tarafından yapılan araştırmaya göre, Apple geçtiğimiz yıl 234.6 milyon adet iPhone sevkiyatı yaparak, küresel pazarda %20.1’lik bir paya ulaştı. Böylece, Samsung’u geride bırakarak, 2010’dan bu yana ilk kez global akıllı telefon sevkiyatında lider konuma yükseldi. Samsung ise 226.6 milyon birimle %19.4 pazar payına sahipti.

Bu değişiklik, akıllı telefon endüstrisindeki yoğun rekabet ve süregelen düzenlemeler göz önüne alındığında dikkate değer bir gelişme. Xiaomi, OPPO ve Transsion ise sırasıyla 145.9, 103.1 ve 94.9 milyon birimle geriye kalan üç sırayı aldılar.

Apple, Samsung'un küresel akıllı telefon sevkıyatında on yıldan fazla süren liderliğine son veriyor
Apple, Samsung’un küresel akıllı telefon sevkıyatında on yıldan fazla süren liderliğine son veriyor

IDC’nin Küresel Mobilite ve Tüketici Cihazı İzleme Grubu’nun Başkan Yardımcısı Ryan Reith, “Apple’ın yükselişi Samsung’un düşüşünde önemli bir rol oynadı, ancak genel olarak Android alanı kendi içinde çeşitleniyor. Huawei, Çin’de hızla ilerleme kaydediyor. OnePlus, Honor, Google ve diğer markalar, üst düzeyin alt fiyat aralığında rekabetçi cihazlar piyasaya sürüyor. Katlanabilir cihazlar ve akıllı telefonlarda AI yeteneklerine dair artan tartışmalar ilgi çekiyor,” dedi.

2023’te, genel akıllı telefon sevkiyatları %3.2 düşüş gösterdi ancak dördüncü çeyrekte %8.4 artış yaşandı. Ancak Apple, Çin pazarında zorluklarla karşı karşıya. Şirket, Çin’deki dördüncü çeyrek satışlarını bir önceki yıla göre %11 azalttı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu