Profesyonellerin yeni tercihi: Samsung Galaxy Z Flip

Samsung’un kısa süre önce Türkiye’de satışa sunduğu Galaxy Z Flip’i inceledik… Özellikle katlanabilir ekranıyla dikkat çeken Z Flip, performansıyla da iş dünyasına hitap ediyor.

Katlanabilir telefonlara aslında çok yabancı değiliz. Yıllar öncesinde farklı markaların piyasaya sunduğu katlanabilir telefonlar kullanıcı tarafından oldukça ilgi görmüştü. Ancak hepsinin bugünkü koşullar göz önüne alındığında bir eksiği vardı: Akıllı olması…

Günümüzde, teknoloji devi Samsung bu eksiği kapatacak hatta çok daha fazlasını sunacak bir cihazı kısa bir süre önce kullanıcılarla buluşturdu. Galaxy Z Flip, hem büyük ekran telefon hem de kolay taşınabilir bir cihaz arayanlar için adeta bir çığır açtı. Biz de CIO Update Dergisi olarak elimize ulaşan Galaxy Z Flip’i inceledik…

Galaxy Z Flip alışılmışın ötesinde bir akıllı telefon. En büyük farkı elbette ekranı… Telefonu katlarken ekranın ortadan ikiye ayrılacak hissi korkutsa da Samsung’un ekran konusundaki tartışmasız deneyimi ve 200 bin defa açılıp kapanmaya karşı test edilmiş olması ekranın katlanma izini neredeyse yok denecek kadar aza indiriyor. Z Flip’te Dynamic AMOLED teknolojisine sahip bir ekran mevcut. 6.7 inç’lik boyutuyla ekran bizce yeteri kadar büyük ve rahatlıkla kullanılabilir. 1080 x 2636 piksel çözünürlüğe sahip ekranda, diğer pek çok Samsung telefonda olduğu gibi renk, ekran parlaklığı, çözünürlük maksimum seviyede iyi durumda.

Öte yandan; telefon açık durumdayken boyutları 167.3 x 73.6 x 7.2 mm’ye ulaşıyor. Katlandığında 87.4 x 73.6 x 17.3 mm. boyutlarında olan cihaz bir cüzdan izlenimi verirken, herhangi bir cebinizde ya da küçük bir çantada rahatlıkla taşıyabileceğiniz boyutlara ulaşmış oluyor.

Katlandığında bildirim alma ekranı

Ekran sonrasında elbette telefonun ön plana çıkan özelliklerinden biri de tasarımı. Telefonun arka tarafında çift kamera bulunuyor. Aynı zamanda 1.1 inç’lik küçük bir ekran da cihazın yine hemen arkasında dikkat çeken bir detay. Telefon katlandığında, bu ekranda bildirimleri görebiliyorsunuz. Aynı zamanda hızlıca saati görmek için de güzel bir detay olarak dikkat çekiyor.

Kameralardan bahsetmişken, özelliklerini de ele alalım. Ön yüzeyinde 10 MP’lik bir kamera bulunan cihazda bu ön kamera f/2.4 diyaframa sahip. 26 mm’lik geniş açılı olarak tasarlanan ön kamerada HDR ve lazer otofokus desteği yer alırken, 4K video kaydı yapabiliyor. Telefonun arka tarafında ise çift kamera bulunuyor. Bu kameraların her biri 12 MP’lik. 27mm’lik ve 12 MP’lik ana kamera f/1.8 diyaframla geniş açılı fotoğraflar çekebilirken, ikinci kamera ise f/2.2 diyafram ile ultra geniş açılı çekimler yapabilme olanağı tanıyor. Kameraların her birinde farklı farklı özellikle yer alıyor ve özellikle renklerin canlılığını göz önüne aldığımızda oldukça iyi fotoğraflar ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Pil performansına dikkat!

Gelelim Galaxy Z Flip’in performansına… Yaklaşık 14 bin TL ödeyeceğiniz bir cihazdan kuşkusuz ekstra bir performans bekleyeceksiniz. Z Flip ulaşılacak en son noktada değil; mükemmel bir amiral gemisi kullanmak istiyorsanız, Snapdragon 855 Plus işlemci, 8 GB RAM ve 256 GB dahili hafıza fazlasıyla yetecektir. Cihazda 3300 mAh kapasiteli bir pil mevcut. Bu anlamda pil performansının amiral gemileriyle yarışamadığını söylemek yanlış olmaz. Ancak çok yoğun olmayan bir kullanımda yaklaşık 2 tam gün kullandığımızı söyleyebiliriz.

Bütün bunların yanında Galaxy Z Flip pek çok Samsung uygulamasının yanı sıra, uzaktan hizmet imkanı sunan Smart Tutor uygulaması ile geliyor. Ayrıca, Spotify, Netflix ve Facebook gibi çok fazla ihtiyaç duyulan uygulamalar da cihazla birlikte yüklü olarak geliyor.

İş hayatı için ideal

Sonuç olarak baktığımızda, katlanabilir bir ekranın kısmen kalın olarak görünmesini engelleyemezsiniz. Ancak ekran performansı ve katlanma izinin minimum seviyede olması bu detayı görmezden gelmenizi sağlıyor. Z Flip piyasadaki amiral gemisi telefonlara göre biraz pahalı evet; ancak profesyonel iş hayatınızda sizi yarı yolda bırakacak bir telefon kullanmak istemiyorsanız bu sıradışı telefonu denemenizi tavsiye ederiz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu