Turkcell 2015'te 4G'ye odaklandı

Turkcell, 2014 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.
Turkcell Grup, 2014’te konsolide gelirini bir önceki yıla göre %6 oranında artırarak 12 milyar 44 milyon TL’ye çıkardı. Büyümenin itici gücü %34 oranında artış gösteren mobil internet ve %35 oranında artan fiber internet gelirleri oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre %6 artışla 3 milyar 762 milyon TL, net kâr 1 milyar 865 milyon TL olarak gerçekleşti. VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kâr) ise bir önceki yıla göre %9 artışla 2 milyar 122 milyon TL oldu.

Kuruöz: “Türkiye ultra mobil genişbantı Turkcell ile tanıyacak”

Grubun 2014 yılsonu sonuçlarını yorumlayan Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz şunları söyledi:
“Turkcell takımı olarak teknoloji, inovasyon ve operasyonel mükemmeliyet ile müşterilerimize daha çok fayda ve en iyi hizmeti sunmaya odaklandığımız 2014 yılını güçlü bir performans ile noktaladık. 20. yılımızı kutladığımız 2014’te, Türkiye’nin ve bölgenin önemli iletişim ve teknoloji şirketlerinden biri olmak bizi gururlandırıyor. Teknolojiye ve altyapımıza yaptığımız istikrarlı yatırım ve yenilikçi yaklaşım sayesinde sektörde öncü ve lider konumumuzu koruduk. Turkcell olarak, 4G ile başlayacak yeni dönemde de kalite odağımız, üstün network altyapımız, ürün ve servislerimizle müşterilerimize daha fazla değer ve fark yaratacağız. 2015’te lisans bedelleri hariç 2,5 milyar TL’den fazla altyapı yatırımı yapmayı, 4G’ye geçişte liderliğimizi ve güçlü büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Türkiye’yi sabitte ultra genişbant ile biz tanıştırdık, mobilde de Türkiye ultra genişbantı Turkcell ile tanıyacak.”

2015’te yeni işlerde büyüme

Turkcell Grubu, Turkcell Superonline ve Turkcell Global Bilgi’yi de kapsayan grup şirketlerinde 2015 yılında istihdam konusunda atılım hedefliyor. Bu çerçevede çağrı merkezi, iş geliştirme pazarlama, ürün geliştirme, ürün yönetimi ve yeni teknoloji ekiplerine yönelik yeni istihdam alanları yaratılacak.

İlgili Makaleler

1 milyon 200 bin yeni faturalı abone

Turkcell Türkiye, inovatif servisleri, mobil internetteki hız ve kalitesi ve en iyi müşteri deneyimi hedefiyle 2014 yılında yaklaşık 1 milyon 200 bin faturalı abone kazandı. Bu rakamla birlikte abone sayısı Türkiye’de 34,6 milyon oldu. Faturalı abonelerin toplam abone bazındaki payı %43,9’a yükseldi. Turkcell Grup’un 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71,5 milyona ulaştı.

Akıllı telefon kullanıcısı 13 milyona yaklaştı

Mobil genişbant gelirlerinin artışında temel etken olan Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 2014 yılında 3 milyon 100 bin artarak, toplam 12 milyon 700 bine yükseldi. Böylece Turkcell şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonu %40 seviyesine ulaştı. Bu artışta satış rekorları kıran T serisinin en yeni üyesi Turkcell T50 ve “Akıllı Telefon Festivali” ile sunulan teklifler etkili oldu.

Fiber internetin lideri Turkcell Superonline

Turkcell’in başarılı sonuçlarında grup şirketlerinin performansları da etkili oldu. Turkcell Superonline’ın gelirleri yıllık bazda %35 büyüyerek 1 milyar 253 milyon TL’ye ulaştı. Yıl bazında 165 bin yeni abone kazanarak yaklaşık 735 bin ulaşan fiber internet abone sayısı ile Turkcell Superonline fiberde Türkiye pazar lideri oldu. Turkcell Superonline’ın, ADSL kullanıcıları dâhil olmak üzere toplam abone sayısı 346 bin artış ile 1,2 milyona ulaştı. 2014 yılı boyunca fiber yatırımlarına devam eden Turkcell Superonline’nın fiber hane erişimi ise 380 bin hane artarak yaklaşık 2,1 milyona ulaştı. Güçlü altyapısıyla kişisel televizyon platformu Turkcell TV Plus’ı sunan Turkcell Superonline, ürün portfoyünü de güçlendirmiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu