Küçük uydular, kozmik sırları aydınlatıyor: İşte NASA’nın CubeSat filosu!

Küçük Uydular, Büyük Görevler Nebraska’dan gelen ilk CubeSat olan Big Red Sat-1, güneş hücrelerinin enerji üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor.

NASA’nın CubeSat filosu, güneş enerjisi, kozmik olayların tespiti ve Dünya’nın su kaynaklarının analizi gibi alanlarda ilerlemeler sağlamak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) dört CubeSat gönderiyor. Bu yenilikçi adım, küresel tarımsal ve çevresel araştırmalara yardımcı olacak.

NASA mühendisleri Julie Cox ve Kate Gasaway, bu görüntüde BurstCube uzay aracına bir güneş paneli yerleştiriyor. Çalışma, NASA'nın Greenbelt, Maryland'deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki CubeSat Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi.
NASA mühendisleri Julie Cox ve Kate Gasaway, bu görüntüde BurstCube uzay aracına bir güneş paneli yerleştiriyor. Çalışma, NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki CubeSat Laboratuvarı’nda gerçekleştirildi.

Küçük Uydular, Büyük Görevler Nebraska’dan gelen ilk CubeSat olan Big Red Sat-1, güneş hücrelerinin enerji üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor. Ortaokul ve lise öğrencileri tarafından geliştirilen ve Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nin mühendislik öğrencileri tarafından desteklenen bu uydu, Perovskite hücrelerini test edecek ve güneş ışığına doğrudan maruz kalmadan bile enerji üretimi sağlayabilecek.

Gama Işınları Peşinde BurstCube, gama ışını patlamaları, güneş patlamaları ve diğer sert X-ışını geçişleri gibi yüksek enerjili ışık parlamalarını araştıracak 6U büyüklüğünde bir CubeSat’tır. Bu fenomenler, evrenin en güçlü patlamalarının sonucu olabilir ve masif yıldızların çöküşü veya çarpışması, ya da bir nötron yıldızının bir kara delikle birleşmesi gibi olaylardan kaynaklanabilir.

BurstCube, kısa gama ışını patlamalarını ararken Dünya'nın yörüngesinde dönecek.
BurstCube, kısa gama ışını patlamalarını ararken Dünya’nın yörüngesinde dönecek.

Dünya’nın Dinamikleri Bu CubeSat filosu, SpaceX Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracı ile ISS’ye gönderilecek. Fırlatma, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan gerçekleştirilecek ve ek bilim, mürettebat malzemeleri ve NASA için 30. ticari ikmal hizmetleri görevi için donanımı teslim edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu