NASA’dan şok uyarı: Eyfel Kulesi büyüklüğünde asteroid, Dünya’ya doğru ilerliyor!

Bu algoritma, asteroidi, Hawaii’deki ATLAS araştırması ile yapılan bir test sürüşü sırasında buldu.

NASA, Dünya’ya yakın tehlikeli bir asteroidin yaklaştığını duyurdu. Bu asteroid, 2022 SF289 olarak adlandırılıyor ve yaklaşık 180 metre uzunluğunda, . Bu asteroid, Dünya’nın yörüngesine 5 milyon kilometreden daha yakın geçebilen ve çarpışma riski taşıyan potansiyel olarak tehlikeli asteroidler (PHA) kategorisine giriyor.

2022 SF289, Vera C. Rubin Gözlemevi’nin yakında başlayacak olan 10 yıllık gökyüzü araştırması için tasarlanmış yeni nesil bir asteroid keşif algoritması olan HelioLinc3D tarafından tespit edildi. Bu algoritma, asteroidi, Hawaii’deki ATLAS araştırması ile yapılan bir test sürüşü sırasında buldu. 2022 SF289’in bulunması, HelioLinc3D’nin bugünkü yöntemlere göre daha az ve daha dağınık gözlemlerle Dünya’ya yakın asteroidleri tespit edebileceğini doğruluyor.

NASA'dan Şok Uyarı: Eyfel Kulesi Büyüklüğünde Asteroid Dünya'ya Doğru İlerliyor!
NASA’dan Şok Uyarı: Eyfel Kulesi Büyüklüğünde Asteroid Dünya’ya Doğru İlerliyor!

HelioLinc3D’nin baş geliştiricisi ve Washington Üniversitesi’nde araştırmacı olan Rubin bilimcisi Ari Heinze, “Rubin’in binlerce henüz bilinmeyen potansiyel olarak tehlikeli asteroidi aramak için kullanacağı yazılımın gerçek dünyadaki etkinliğini göstererek, 2022 SF289’in keşfi hepimizi daha güvenli hale getiriyor” dedi.

Güneş sistemi, küçük asteroidlerden Ay büyüklüğünde cüce gezegenlere kadar değişen büyüklükteki on milyonlarca kayalık cisimle dolu. Bu cisimler, dört milyar yıldan fazla bir süre önce gezegenlerin oluştuğu ve bugünkü konumlarını aldığı bir dönemden kalma. Bu cisimlerin çoğu uzakta, ancak bazıları Dünya’ya yakın yörüngelerde dolaşıyor ve Dünya’ya yakın cisimler (NEO) olarak biliniyor. Bu cisimlerin en yakınları (yörüngeleri Dünya’nın yörüngesine yaklaşık 8 milyon kilometre veya Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 20 katı kadar yakın olanlar) özel bir ilgiyi hak ediyor. Bu “potansiyel olarak tehlikeli asteroidler” veya PHA’lar, sistematik olarak aranıyor ve Dünya’ya çarpmayacaklarından emin olmak için izleniyor.

2022 SF289, 2024 yılında Dünya’ya en yakın noktasına ulaşacak ve o zaman Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık yarısı kadar bir uzaklıkta olacak. Bu, Dünya için bir tehdit oluşturmuyor, ancak gelecekteki yakın geçişler için asteroidin yörüngesini daha iyi anlamak için bir fırsat sunuyor. Rubin Gözlemevi, 2022 SF289 dahil olmak üzere binlerce PHA’yı keşfetmeyi ve izlemeyi amaçlıyor. Bu sayede, Dünya’ya çarpma olasılığı olan herhangi bir asteroidi önceden tespit edip önlem almak mümkün olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu