En iyi IT yeteneklerini elde tutmak için 8 ipucu

Çok yetenekli IT çalışanları için yüksek rekabetin olduğu bir pazarda, organizasyonlar en iyi yetenekleri elinde tutmak için ne yapabilir? Onlara daha fazla para vermek çözüm mü? Ya peki yeterince iyi ödeme alıyorsalar?

Linux Foundation ve teknoloji personel firması Dice tarafından 2,600 Linux IT profesyoneline, mevcut işlerinde kalmaları için en büyük üç motivasyonları sorulduğunda, onların yanıtları şu şekildeydi; daha fazla para (yüzde 74), daha iyi iş/yaşam dengesi (yüzde 61) ve daha esnek bir çalışma programı veya uzaktan çalışma (yüzde 47). Bunların yanı sıra profesyonel gelişim için fırsatlar da fazlaca dile getirildi, tabi eğer ilerlemeyle sonuçlandıkları takdirde.

IT çalışanlarının aradığı şeyin sadece para mı, esneklik mi yoksa başka bir şey mi olduğunu ortaya çıkartmak için CIO, onlarca  IT personel uzmanı ve yöneticilerle görüştü. IT yeteneklerini mutlu ve dolayısıyla yerinde tutmak için onlar şu sekiz tavsiyede bulunuyor.

1. Onları kararlara dahil edin.  “İyi mühendisler hemen hemen her zaman sabit fikirlidir.” açıklamasını yapıyor bir CRM entegratörü Scribe Software’in mühendislik başkan yardımcısı Eddie Cole. “Onlar dinlenilmek ve bazı aramaları yapabilme yetkisiyle yüksek bir değer sağlamak ister.” diye ekliyor. Dolayısıyla mutlu kalmalarını sağlamak için, “önde gelen yeteneklere çözümler tarafına katkı sağlayacak bir platform sağlanmalıdır.” şeklinde konuşuyor global IT servisleri firması Technology at Virtusa kıdemli başkan yardımcısı Chandika Mendis.

2. Her şeyi siz yönetmeyin. “Mükemmel geliştiriciler bir problem için en iyi çözümü nasıl yaratacaklarını bilir.” açıklamasını yapıyor üst düzey mücevherat markası Ritani CTO’su Simon Tan. Ekibinize istenen sonucu söyleyin (veya çözülmesine gereksinim duyduğunuz bir güçlüğü) ve problemin nasıl ele alınması gerektiğini söylemek yerine onların çözümle gelmesine müsaade edin. Bu, onlara kendi yollarını kontrol ettikleri hissini verir diye konuşuyor. “Ve geliştiriciler kendi yollarını oluşturmalarında teşvik edildiklerinde, onların memnuniyeti kayda değer oranda artıyor.”

3. Esnek çalışma saatleri sunun. “Bizim ve diğer birçok firmanın giderek daha rekabetçi bir durum kazanan pazarda en iyi IT yeteneklerini görevlendirip elde tutabilmesinin anahtar nedeni esnek çalışma saatleri sunmaktır.” şeklinde konuşuyor IT çözümleri danışmanlığı Axis Technical Group’un personel bölümü direktörü Cary DeShon.

“Amerika merkezli proje yöneticilerimizden bazıları, tipik bir 9-5 çalışma saatlerinin dışında çalışmalarını gerektiren hem deniz aşırı hem de yakın bölgelerdeki ekiplerle işbirliği halinde çalışıyor.”

Diğer çalışanların da esnek çalışma saatlerine ihtiyacı var çünkü iş ve aile sorumluluklarını efektif bir biçimde yerine getirmeleri gerekiyor diyor DeShon. “Bu imkanı sağlamak daha mutlu ve daha verimli ekip üyeleri sonucunu getiriyor.”

4. Eğitime yatırım yapın. “Teknolojik trendlerin ön saflarında yer almaları için IT çalışanlarına araçlar ve eğitim sağlayın.” tavsiyesinde bulunuyor IT personel firması Modis’te işe alma geliştirme yöneticisi Joe Muldowney. “IT endüstrisindeki çalışanlar genellikle teknolojiye karşı bir tutkuya sahiptir ve onlar pazardaki en son imkanları öğrenip anlamalarını sağlayacak en iyi fırsatları sunan pozisyonları ararlar.” diye konuşuyor. “IT yeteneklerinde var olan yaygın bir şikayet, yetenek takımı ve disiplinden bağımsız olarak, firmalarının IT’ye yatırım yapmadaki değeri görmemesidir.”

5. Yeni teknolojilere erişim sağlayın. “IT çalışanları en son ve önemli teknolojiyle çalışma imkanıyla canlanıyor.” şeklinde konuşuyor teknoloji tedarikçisi VLCM’in teknoloji başkan yardımcısı Josh Linton. Dolayısıyla eğer siz onlar memnun etmek ve ilgilerini korumak istiyorsanız, onların en son teknoloji ve ekipmanlara erişimini sağlayın (tabi bunların firma güvenlik ve gizlilik ilkelerini ihlal etmediğini temin ederek.)

6. Övgüde bulunun ve katkılara teşekkür edin.“İster küçük olsunlar ister büyük, zaferler departman içinde ve bir bütün olarak firma genelinde kutlanmalı ve takdir edilmelidir.” tavsiyesinde bulunuyor Polachi Access Executive Search’den Charley Polachi. “Tanındıklarını ve takdir edildiklerini bilen çalışanlar hem daha mutlu olur hem de firmalarına karşı daha fazla sadakat hissederler.”

“CIO’nun anahtar IT personelini korumak için yapabileceği en önemli şeylerden bir tanesi, yapılan katkıları takdir etmesidir ki böylelikle ekip üyeleri kendilerinin yaptığı katkıların anlamlı olduğunu, takdir edildiğini ve işletmenin misyonuyla senkronize olduğunu hisseder.” diye ekliyor yönetici araştırma firması The Weinman Group kurucusu ve başkanı Todd Weinman.

“Her ne kadar finansal takdir her zaman kabul görse de, katkıları takdir etmek için kâr hanesini etkilemeyecek başka birçok yol bulunuyor.” açıklamasını yapıyor. “Çalışan toplantılarında bireysel katkıları takdir etmek, bir ekip üyesinin katkılarını kıdemli yönetimin dikkatine sunmak, bunu firma bülteni veya Intranet’te duyurmak, hatta birebir görüşmeler yapmak dahi bir ekip üyesinin değerli hissetmesini sağlamanın etkin yolları olabilir.”

7. Ücretsiz şeyler sunun. “Cuma günleri pizza, ücretsiz masaj ya da 50 dolar yakıt katkısı gibi ücretsiz destekler önemsiz gibi görünebilir; ancak bunlar çalışanlar tarafında minnet ve değer hissi yaratıyor.” şeklinde konuşuyor Dallas merkezli IT firması, uygulama geliştirme sağlayıcısı InfoVision’ın Mobility Solutions direktörü Frank Philips.

8. Rekabetçi bir ücret paketi sağlayın.“Bugünlerde her ne kadar herkes sadece maaşla motive olmasa da, insanlarınızın yeteneklerine göre ödeme yaptığınızdan emin olmalarını sağlamak onları elde tutmanın önemli bir yanıdır.” açıklamasını yapıyor personel bulma firması WinterWyman’ın bilgi teknolojileri araştırma bölümü genel müdürü Tracy Cashman.

“Firmanızın sistemine bağlı olarak bu ana maaş, yıllık ikramiye ve/veya hisseyi içerebilir.” diyor Cashman. Ayrıca bütçeniz içerisine proje bazlı bonuslar eklemeyi düşünün ki böylelikle yıl içerisinde iyi başarılan bir iş için çalışanları ödüllendirebilirsiniz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu