IT Yöneticilerinin işe alım ve eğitim hakkında bilmesi gereken 6 madde

Bir çok IT liderinin mevcut personelini ya da işe alınan yeni insanların eğitilip eğitilmemesi konusunda tercih yapması sürekli karşılaştığı bir durumdur. En iyi karar için kuşkusuz pek çok yol vardır.Ancak ilk adım bu altı soruya cevap vermek olacak…

Baktığımız son makale, IT ekiplerinin beceri değerlendirmesini yapmak ve IT yöneticilerinin ve CIO’ların düzenli olarak bununla ilgilenmek zorunda olduğu konusunu gündeme getirdi. Gelecekteki iş ihtiyacınızı karşılayacak olan stajyer IT uzmanları ne zaman işe alınacak, ne zaman eğitilecek ve ne zaman yetiştirilecek ?
Bu sorunu cevabı bir dizi değişkene bağlı olarak çeşitlilik gösterecek. Fakat durumu daha belirgin hale getirmede yardımcı olmak için, uzmanlardan eğitim ve işe alma kararını verirken ihtiyacınız olacak soruları topladık.

1. Belirlenen boşluğu doldurmak için ne kadar zaman var? “Eğer bol zamanınız varsa , içeriden birisini bu konuda yetiştirmek daha mantıklı. Ancak, bu hemen doldurulması gereken boşluk ise, işe alım yoluna başvurmalısınız. ” diyor TEKsystems’in pazarlama müdürü Rachel Russell.

2- Bu bir yetenek sorunu mu, yoksa bant genişliği mi? Russel, örnek olarak şöyle konuşuyor: “Elimde belli bir yeteneğe sahip 3 kişi var, ancak işin gerektirdiği iş yükünü halletmem için ileride 10 kişiye ihtiyacım olabilir.” O zaman dünyadaki tüm eğitim çalışmaları bu sorunu çözmeyecek, ve dolayısıyla iş alımı ihtiyacınız olacak.

3 – İstenen şey ya da beceriler tecrübe mi ? Bazı şirketler sadece buna ihtiyaç duyar ya da işi daha derinlemesine anlamadan önce bu tür bir iş tecrübesi olan birini isterler . diyor Russell

“Eğer küçük bir boşluk var ise eğitme yoluna gitmeniz gerek. Çalışanlarınızı motive etmeli, iş konusunda ilham vermeli ve onlara konumunun ne olduklarını görme fırsatı sağlamalısınız. Yani şirket olarak kariyer çabalarına destek olmalısınız. ” diyor Russell.

4- Peki boşluk ne kadar büyük? Bir çalışanın sonraki seviyeye geçmesi için makul bir süre eğitim alması yeter mi, yoksa boşluğun büyüklüğüyle orantılı olarak, belirli bir yere ulaşmak için birkaç yılını vermesi mi gerekir?

5- Boşluk kısa vadeli veya uzun vadeli bir ihtiyacı mı yansıtıyor? Eğer yalnızca belirli bir yetenek ihtiyacı varsa “A” yerini “B” yerine alacak şekildeki bir iş içinse , o eğitim muhtemelen bir anlam ifade etmeyecek.

6. Boşluk yalnızca kurumsal bilgiyle mi değerli olur? Boşluk yetenek ve tecrübeden fazlasını mı ister? Russell: “Bu yeteneği kuruma uygulamak için dahili sistemlerin geçmişine dair detaylı bilgi ister mi? İsterse, o kurumsal bilgiye sahip birinin varlığından emin olmak için eğitim vermek mantıklı olur.”
Bir çoğu için gerçek rolü kendisine bağlıdır ve bir çok değişkenleri vardır. Üst düzey yetenek ve uzmanlık sadece satın almak için daha kolay olabilir. Ne yazık ki, günümüz piyasasında bolca bir bedel ödemeleri gerek. Fakat bu teknik bilgileri elde etmek ve bu insanları yetiştirmek için harcanan yıllar kurtarılabilir. diyor IT yetenek değerlendirme ve eğitimde uzmanlaşmış bir şirket olan Benchmark Learning’nin müdürü Eric Garrison.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu