Kariyer tavsiyesi : Nereye odaklanmalı?

Freeman şirketinin Yönetici Başkan Yardımcısı ve CIO’su Richard Maranville kariyer yönetimi ilişkin soruları yanıtladı. 

 

 

Freeman CIO Richard Maranville

 

 

Bilgisayar Bilimi Derecesinde son seneme girdiğim için, hangi tür özel teknolojileri üzerine yoğunlaşmalıyım ?

Son seneniz olduğunuz için kutlarım. Bu konuda size veri tasarımı, veri tabanları, iş zekası konuları üzerine odaklanmanızı tavsiye edebilirim. Veri yönetimi her zaman yazılımın merkezinde yer almıştır. Şirketlerin sosyal medya, mobil bilgi işlem ve sensörlerin gelişmeleriyle birlikte artan verileri de yönetmenin ve idareli kullanmanın önemi gittikçe büyüyor. Bu güçlü beceri aynı zamanda teknolojiler arasında özellikle sağlık, perakende ve enerji gibi alanlarda çok portatif olarak yer alıyor.

Geçenlerde masaüstü destek analisti olarak terfi edildim ve masaüstü düzeyinde;  yönetim güvenliği, performans, prosedürler ve satıcılar olacak. Tüm bunlar gelecek yıllar için beni mutlu edebilecek şeyler. Ancak  ilerleme kararı vermek adına bazı şeyler için güvence istiyorum.

Bunu duymak çok güzel ! Kariyerin için sonrasını düşünmen çok iyi bir şey. Çoğu uzmanlık alanları ve odak alanları gibi sorunlarla karşı karşıya kalan Teknoloji uzmanları, kendi gelişimlerine odaklanması gerekir.  Güvenlik her zaman talep gören ve büyüyen bir beceri. Mobil, bulut ve sosyal medya gibi hızla gelişen alanlarda koruma için tehditler ve fırsatlar hızla değişiyor.

Geleneksel IT işlevi,  üçüncü taraflar ile özellikle bulut sağlayıcılarıyla bir çok düzenleme yönetmesi gerekeceği için, şu anda bulunduğun konum diğer fırsatlara özellikle güvenlik ve tedarikçi yönetim gibi fırsatlara yol açabilir. Servis seviyesi anlaşması yönetmek ve aktif bir sağlayıcı ile meşgul için nasıl bir anlayış üzerine inşa etmek güçlü becerilerdir.

 

IT operasyonları etkileyen düzenlemeler hakkında güncel tutmanın için en iyi yolu nedir?

Kariyerinin sorumluluğunu üstlenmek konusunda başka iyi bir soru ! Çalışan IT kurumsal ile meşgul olunan günlük faaliyetlere genel bir bakış sağladığı için IT operasyonları odaklanmak için büyük  bir alandır.

Fazla enerji ve merkez  sistem geliştirmeye eklediğinde, eğer sistemler iş görmez ve etkin şekilde çalışmazsa, sonuçta gereken değere ulaşamayacaktır.  IT sistemleri artık bir çok işletme için ayrılmaz bir parça olduğu için, vasıflı operatör olmak daha önemli hale geldi.  IT operasyonlarını etkileyen düzenlemelerin güncel kalması için en iyi yol; bu düzenlemeler ile ilgili olan şirketteki diğer insanlarla – Yasal, insan kaynakları, iç denetim ve risk yönetimi temsilcileri – ile bir araya gelmek.  Bu kimseler yalnızca operasyonların bakış açısından anlaşılması gerekenlere odaklanmanızda size yardımcı olmayacak aynı zamanda düzenlemelerin nasıl uygulanmasını ve şirketiniz için nasıl yorumlanacağınızı anlamış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu