Rekabette Öne Çıkmak İçin Veriye Değer Katanlar Buluştu

Üretim sektörünün veri ile veri analitiğine dair ihtiyaçları ve yaklaşımları, HPE ile Artı ve Artı’nın Bursa’da düzenlediği “Üretim Sektöründe Veri Analitiği ve Depolama İhtiyaçları” başlıklı ‘Yuvarlak Masa Toplantıları’nda ele alındı. Toplantıda HPE ile Artı ve Artı ekibinin yanı sıra Bursa’nın önde gelen kurumlarını temsil eden bilgi işlem yöneticileri, veriyi daha iyi kullanmaya dair beklentilerini ve tecrübelerini paylaştı.

Toplantının açılışında söz alan HPE Veri Servisleri İş Birimi Müdürü Mehmet Çatalgöl, HPE olarak yapay zeka gibi geleceğe ışık tutan teknolojilere odaklandıklarına ve bu teknolojilerin doğru şekilde hayata geçirilmesi için verinin hayati rol oynadığına değindi. HPE’nin sunucu, depolama ve ağ tarafında kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler sunduğunun altını çizen Çatalgöl, şunları söyledi:

“Günümüzde veri miktarı inanılmaz bir hızla artıyor. Bu verinin doğru şekilde depolanması, yedeklenmesi ve devamlılığının sağlanması olmazsa olmazımız. Esas fark yaratan nokta ise bu verileri yaratıldıkları andan itibaren anlamlı hale getirmenin, veriye dayalı içgörülere ulaşmanın yollarını bulabilmek. Bu konu tüm şirketlerin gündeminde yer alıyor. Enerji tasarrufundan çalışan verimliliğine kadar kurumlara katma değer sağlamanın yolu veriyi anlamlandırmaktan geçiyor.”

Yapay Zeka Yolculuğunda Kurumlara Yol Gösteriyor

Toplantıda Artı ve Artı AI / RPA Grup Yöneticisi Pamir Aydınoğlu, “AI Nedir: Yıl 2024 – 2030” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Artı ve Artı olarak Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olduklarını vurgulayan Aydınoğlu, yaklaşık dört yüz elli kişilik ekiple Türkiye’nin 81 ilinde hizmet verdiklerini, kapsamlı yetkili servis ağı sayesinde arızalara 8 iş saati içinde çözüm sunabildiklerine değindi. Teknolojide yeni odaklarının yapay zeka olduğunun altını çizen Aydınoğlu, bunu şöyle detaylandırdı:

“Yapay zekâ Türkiye için çok yeni bir konu. Artı ve Artı olarak yeni nesil teknolojilere, büyük veriye ve yapay zekaya odaklanıyoruz. Geleceğin burada olduğunun farkındayız. Yapay zeka çözümleri sunmak için HPE GreenLake üzerine Ezmeral ile bir yapay zeka platformu yerleştiriyor ve senaryolar oluşturuyoruz. Bugün dünyanın en hızlı beş süper bilgisayarından üçü HPE imzasını taşıyor ve bunların üzerinde uç seviye yapay zeka uygulamaları çalışıyor. Biz de bunlardan güç alıyoruz. CIO’ların yüzde 57’sinin en büyük önceliği yapay zeka. 2030’a kadar yapay zeka harcamalarının büyüklüğü 2 trilyon dolara çıkacak. Araştırmalar yapay zekanın karınızı yüzde 49, satışlarınızı yüzde 50, satış büyümenizi yüzde 43, yatırım geri dönüşünüzü yüzde 45 artırdığını söylüyor. Bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmek için elinizdeki veriye ulaşmanız, veriyi doğru kullanmanız, verinin sizi yönlendirmesi lazım. Bu noktada size yapay zekanın özellikle Görüntü İşleme (Image Processing), Kestirimci Bakım (Predictive Maintenance) ve Veri Analitiği alanlarının yanı sıra, firmanızın süreçlerini hızlandırabilmek için Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Process Automation – RPA) konusunda da yardımcı olmak isteriz.”

Yapay Zekayla İşin Kuralı Değişiyor

Toplantıda makine öğrenmesinin ve yapay zekanın endüstrideki önemli kullanım alanlarından biri olan bilgisayar görüşü ve görüntü işleme hakkında bilgi veren Diatics Kurucu Ortağı ve CTO’su Ali Aydın Koç, bunun endüstriyel kurumlar açısından önemli kullanım alanlarından olduğuna değindi. Özellikle üretim ve üretim verimliliğine odaklandıklarını söyleyen Koç, sundukları çözümlere dair şu bilgileri paylaştı:

“Yapay zeka; görüntü işleme ve veri analitiği konusunda büyük ilerlemeleri gündeme getirdi. Bizim de şu anda mevcut kameralarla entegre olup onları akıllandırmaya yarayan ürünlerimiz var. Böylece sahanın 7/24 izlenmesini, operasyonel güvenliğin sağlanmasını mümkün hale getiriyoruz. Kameralardan gelen görüntüler, yüksek bilgi işlem kapasitesine sahip makinelerle bizim derin öğrenme dediğimiz işlemden geçiyor. Böylece mevcut kameralarınız üzerinden sahadaki nesnelerin tanımlanmasını ve takibini yapabiliyor, nesneler üzerindeki etkileşimleri gözlemleyebiliyor, anlık bildirimlerde bulunabiliyoruz. Üretim sektörü pek çok sensör eşliğinde kendi veri göllerini oluşturuyor. Biz bu veri gölü üzerine çözüm inşa etmek için çalışıyoruz. Gerçek zamanlı operasyon verilerinin otomasyon verilerine dönüşmesini sağlıyoruz. Burada HPE Ezmeral kendini ispatlamış bir ürün. Büyük veriden anlam çıkarmak için HPE Ezmeral’in analitik yeteneklerini kullanıyoruz.” 

Küresel Tecrübeyi Türkiye’deki Kurumlarla Buluşturuyoruz

HPE Veri ve Yapay Zeka Elçisi Tuğba Kadı, toplantıdaki konuşmasında müşterilerin yapay zeka ve analitik konusundaki spesifik ihtiyaçlarına çözüm geliştirmek için çalıştıklarını belirterek HPE’nin ortaya koyduğu çözümlerin nasıl farklılaştığını şu sözlerle aktardı:

“HPE olarak donanım, yazılım ve hizmetleri bir bütün olarak sunuyoruz. Bu sayede pek çok yenilikçi teknoloji eşliğinde ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabilen anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Ayrıca HPE iş ortaklarımızın çözümlerini kendi çözümlerimizle uyum içinde bir araya getirebiliyoruz. HPE’nin çözümleri Seagate, Foxconn, Mercedes, AUDI, BMW ve daha pek çok küresel şirketin yapay zekaya dayalı üretim, kalite kontrol ve diğer süreçlerinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. HPE GreenLake ve HPE Ezmeral çözümlerimizle buralarda yer alıyoruz. Benzer projeleri yerel pazarlarda da yapıyoruz. Otonom sürüş projeleri için yüksek performanslı bilgi işlem çözümleri sunuyoruz. Endüstrinin lider kurumlarının yanı sıra kamuyla ve üniversitelerle birlikte çalışıyoruz. Türkiye’deki şirketlerin de her türlü spesifik ihtiyaçlarını karşılamaya hazırız.”

Üretim Sektörü Veriyle Güçlenecek

Toplantının açılış sunumlarının ardından üretim sektörünün önde gelen kurumlarını temsil eden bilgi işlem yöneticilerinin söz aldığı yuvarlak masa toplantısında, katılımcılar kurumlarında ve sektörlerinde veri depolama ve analizine ilişkin çözümlerini ve beklentilerini paylaştılar. 

Beyçelik Gestamp Kurumsal Sistemler ve Ağ Yönetimi Birim Lideri Ünal Altınsaray, otomotiv yan sanayi metal sektöründe geliştirdikleri kalıp, teçhizat ve komponent ürünleriyle araçların daha hafif ve güvenli olmasını sağlarken enerji tüketiminin azaltılmasına ve çevrenin korunmasına da katkı sağladıklarını söyledi. Altınsaray, “Çelik gibi olmak ruhumuzda var. Verilerimizi korurken çelik gibi sağlam, dayanıklı, kullanılabilirliği yüksek fakat kullanırken, yedeklerken, felaket kurtarmasını sağlarken oldukça verimli, basit, çevik ve esnek çözüm ve teknolojileri kullanıyoruz” dedi.

Karsan Otomotiv Sistem ve Altyapı Müdürü Gökhan Altuntaş, sistemlerinin üretimin devamlılığı için planlandığına ve özel üretim süreçleri gerektirdiğine değindi. Bir dakikalık kesintinin üretim hattında 6-7 aracı etkileyebildiğine dikkat çeken Altuntaş, veri altyapısında güvenliğe ve kesintisizliğe önem verdiklerini dile getirdi.

Karsan Otomotiv BT Envanter ve Satınalma Sorumlusu Fikret Sevdalı, Karsan’ın envantere yönelik tercihlerine ilişkin bilgi vererek, satın alma tercihlerinde performansın, güvenliğin ve dayanıklılığın ön plana çıktığını anlattı.

CITS Bilişim Hizmetleri Ar-Ge Yapay Zeka Takım Lideri Oğuzhan Yüce, yapay zekanın özellikle kestirimci bakımda kullanılması için veriyi uygun şekilde toplamak, saklamak ve aktarmak gerektiğini söyledi. Yüce, buradaki süreçlerin üreticiler tarafından sahiplenilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

YPS Otomotiv Bilgi Sistemleri Sorumlusu Yunus Avcu, iş sürekliliğinin müşterileri ile kendileri açısından çok önemli olduğunu kaydederek, bu amaçla kullandıkları HPE SimpliVity çözümlerinin kendilerine çeviklik kazandırdığını ve yeni olanakların yolunu açtığını ifade etti.

Opsan Dijital Dönüşüm Müdürü Erdem Tuğul, verinin tek başına kendileri için anlamlı olmadığını, veriyi müşteriden aldıkları andan itibaren bilgiye çevirmek için çalıştıklarını belirtti. Tuğul, beklentilerini esnek ve çevik olmak olarak nitelendirirken, yatırımlarının farklı veri depolama ihtiyaçlarını karşılamak üzerine olduğunu söyledi.

Elektroteks Tekstil Bilgi İşlem Sorumlusu Zafer Helvacı,pandemi sırasındaki kapasite büyütmesinin veri miktarını artırarak veri altyapısı üzerinde de yük oluşturduğuna ve konuyla ilgili ciddi bir altyapı modernizasyonu içinde olduklarına işaret etti.

Maysan Mando Bilgi Teknolojileri Müdürü Serdar Şencan,dijital dönüşüm aktivitelerini bir dijital olgunluk modeli stratejisiyle yönettiklerini ifade etti. Depolama, ağ, güvenlik gibi bir dijital olgunluk modeli içinde harmanlayıp faz faz ilerlediklerini vurgulayan Şencan, 2024 yıl sonu hedeflerini “Akıllı Şirket olmak” olarak açıkladı.

Warmhaus Dijital Dönüşüm Müdürü Ufuk Eteş,verilerini üç farklı platformda depoladıklarını anlattı. Faaliyetlerinde pazar payının önemi, pazarlama, marka değeri, müşteri memnuniyeti ve satış sonrası hizmetlerindeki dinamiklerin önemli olduğuna değinen Eteş, dijital yetkinliği arttırarak tüm verilerin tek bir çatı altında toplayıp veri analitiğini çözmek ve sürdürülebilir olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Besler Grup Bilgi Teknolojileri Müdürü Ramazan Ünal, yüzde 100 Türk sermayesiyle yüzde 80 ihracat yapan bir şirket olduklarına dikkati çekerek, üretimi memnun etmenin, sürdürülebilir kılmanın, şikayetleri doğru teknolojilerle adreslemenin BT üzerinde iş yükü oluşturduğuna ve bunun deneyimle üstesinden gelinebileceğine işaret etti.

Korteks Mensucat Bilgi Teknolojileri Müdürü Tuncay Kartal, kurum içinde iş sürekliliği sağlayan sistemlerin olduğunu ve bunun kendilerine güven verdiğini dile getirerek, sistemlerin 7/24 çalışması için 20 kişilik uzman ekibi ile yönetildiğine değindi. Korteks tekstil fabrikasında üretim ve paketleme bölümlerinde robotlar kullanarak ürünün otomasyon sistemleri ile yönetiminin sağlandığını belirten Kartal, akıllı fabrikalara geçiş için dijital dönüşüm projelerini hayata geçirdiklerini ifade etti.

TOFAŞ Bilgi Güvenliği ve Sistem Müdürü Güvenç Bolışık,3 vardiya çalıştıklarını, üretimde kayıp yaşamamanın kendileri için çok önemli olduğunu, kestirimci bakım ve kalite sorunlarının iyileştirilmesi için veri analitiğinden önemli ölçüde faydalanıldığını söyledi.

Erbak Uludağ İçecek Bilgi Sistemleri Yöneticisi Mücahit Bedir, 2016 yılında veriye dayalı karar alma süreçlerini güçlendirmek üzere büyük bir dönüşüm başlattıklarını kaydederek, pazarlama ve satış tarafından gelen verilerin analizinin ile incelenmesinin son derece önemli olduğunu aktardı. 

Ermetal Otomotiv ERP Yöneticisi Aycan Karabekir, üretim ve sevkiyat verilerini analiz ederek sistemlerine kaydeden çözümlere sahip olduklarını söyledi. Buradan çıkan raporların karar vericilere yardımcı olduğunu vurgulayan Karabekir, ellerindeki veriyi yapay zekayı besleyecek nitelikli veriye dönüştürmenin gündemde olduğunu anlattı.

Nuri Körüstan Makina Metal Sanayi Bilgi İşlem Yöneticisi Tezcan Güzel, hedeflerini müşterilerine kaliteli, güvenilir ve nitelikli hizmet sunmak olarak tanımladı. En iyi ürüne, en iyi hizmete ve en dayanıklı üretime odaklandıklarını belirten Güzel bunun için veriyi iyi kullanmak gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu