ConnectHaberler

İstanbul Alman Lisesi, Cisco Meraki ile gelişimin öncüsü olmaya devam ediyor

Cisco Meraki çözümleri, öğrenciler için de olağanüstü bir deneyim sunuyor.

  • WiFi-6 ile güçlendirilmiş erişim noktaları, Alman Lisesi kampüsünde yüksek kapsama alanı ve olağanüstü bir deneyim sağlıyor.
  • Yedekli, Meraki MX FireWall çözümüyle veri güvenliği en üst seviyeye çıkarıldı.
  • Uçtan uca Meraki ağ anahtarları ile etkileşimi hiç olmadığı kadar yüksek, kolay yönetilebilir bir network altyapısı oluşturuldu.

İstanbul Alman Lisesi (DSI) “Alman ve İsviçre Okulu” olarak 1868 yılında kuruldu. Mevcut bina ise İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 1896 yılında inşa edildi. Köklü bir geçmişe sahip olan kurum; Alman yurt dışı okulları arasında, kültürel bağlamda “karşılaşma okulu” olarak faaliyet gösteriyor. İstanbul Alman Lisesi, tarihi süresince olduğu gibi bugün de kendini yeniden tanımlayarak ve geliştirerek eğitim hayatına kesintisiz devam ediyor. Köklü lise, sadece tek bir konuda değişim göstermiyor: Her iki ülkeye ve kültüre yakın olan nesiller yetiştirmek. Bu kültürel alışverişte, ülkelerin birbirine karşı anlayışı ve karşılıklı bağlılığın güçlendirilmesi temel alınıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye ile Almanya arasındaki tarihsel iletişimin gelişimi de okul kültüründe son derece önemli bir yer teşkil ediyor.

DSI Ağ ve Sistem Yöneticisi olan Doğukan Çudin; okulun beklentilerini karşılamak, öğrencilere ve okul personeline en iyi deneyimi sağlamak için daha modern bir çözüme ihtiyaç olduğunu biliyordu. Kablosuz bağlantı noktaları, ağ anahtarı ve güvenlik için farklı çözümler tercih etmenin, bu sistemleri yönetmekte oldukça zorluk çıkaracağını ve sürekli müdahale gerektireceğini öngörüyordu. Tüm bu gerekliliklerden dolayı DSI yönetimi; performanstan ödün vermeden daha kolay yönetilebilen, derin ağ analizlerini ilave yazılım ve donanımlara ihtiyaç olmadan sunabilen ve sorunların çok hızlı tespit edilmesini sağlayan bir çözüm aramaya başladı.

Tek sağlayıcıyla bütüncül ağ çözümü

Alman Lisesi, doğru çözüme karar vermek için farklı ağ sağlayıcıları ile görüşmeler ve denemeler gerçekleştirdi. Sonuçlar son derece netti: Diğer çözümlerin konfigürasyon ve yönetimleri karmaşık ve zor iken Cisco Meraki’nin sunduğu çözümler son derece kolay ve anlaşılırdı. Bu nedenle, Meraki erişim noktalarını, ağ anahtarlarını ve güvenlik duvarı cihazlarını kullanmayı tercih ettiler.

Hızlı, kolay ve güvenli

Meraki erişim noktaları ve anahtarlarıyla, sınıflarda artık eğitimin bir parçası olan teknoloji araçlarına erişim, buna bağlı olarak da öğrenme sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleşiyor. DSI; bir kış dönemi içinde eski network çözümlerini tamamen kaldırıp Meraki MR erişim noktalarıyla değiştirerek, öğrencilerin ve öğretmenlerin ihtiyaç duydukları ağ erişimine sahip olmalarını sağladı.

İlgili Makaleler

Uçtan uca güvenli, hızlı ve kolay ölçülebilir bir iletişim ağı yaratmak oldukça zor bir görev. Cisco Meraki tam da bu amaca yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve zorlukların çözülmesi noktasında devreye giriyor. Kurulum ve konfigürasyon aşamasında, sistemin idare edilmesi süresince karşılaşılabilecek tüm zorlukları kolaylıkla çözebilmesi ve bulut temelli tek bir yönetim penceresinde tüm ağ sisteminin sağlık durumunun ayrıntılarıyla görülebilmesi, yalnızca Cisco Meraki’nin sağlayabildiği özellikler. İhtiyaç olan değişikliklerin birkaç tıklamayla gerçekleşmesi ve tüm kampüste eş zamanlı uygulanması, ağ yönetimine ve sorun tespitine ayrılan zamandan %95 gibi muazzam bir oranda tasarruf sağlıyor.

Tüm DSI iletişim ağı altyapısı, Meraki ağ anahtarları üzerinde yeniden dizayn edildi. Veri merkezinde, omurgada yedekli MS425’ler, kampüs binalarında MS350’ler ve uç noktalarda ise MS225’ler ile tamamen yenilenmiş bir ağ altyapısı oluşturuldu. Anahtarların Meraki kontrol paneli aracılığıyla yapılandırılması ve yönetilmesi oldukça kolay. DSI bilgi sistemi çalışanları, kısa bir eğitim sonrasında tüm ağ anahtarlarını, erişim noktaları üzerindeki bağlantı noktalarını doğru şekilde yapılandırmayı öğrendi ve yönetimin yükü büyük ölçüde hafifletildi. Ayrıca, paket yakalama gibi tümleşik sorun giderme araçları, ağ sorunlarının kolayca giderilmesine olanak sağlıyor. DSI, daha önce karmaşık yazılımlar üzerinden ağ şemasını manuel olarak oluşturuyordu. Şimdiyse Meraki kontrol panelindeki ağ topolojisi otomatik olarak güncelleniyor ve saatler süren çabalardan tasarruf sağlanıyor. 

Yüksek güvenlik, üstün performans

DSI, öğrenci verilerinin gizliliği ve ağ güvenliği için tüm trafik akışını iki Meraki MX250 güvenlik cihazıyla, okulun tüm internet kapasitesini ise yedekli MX250’ler aracılığıyla kontrol ediyor. Cisco Meraki MX250, web üzerinden merkezi olarak yönetilen entegre bir yönlendirici, yeni nesil güvenlik duvarı, trafik şekillendirici ve internet ağ geçididir. MX250 kapsamlı ve ayrıntılı bir özellik seti sunarken dağıtılması ve yönetimi ise inanılmaz derecede kolaydır. Sezgisel web tabanlı yönetim, bilgi işlem uzmanlarının iş yüklerini önemli ölçüde ortadan kaldırırken bulut tabanlı merkezi yönetim, otomatik ürün yazılım güncellemelerini hiç olmadığı kadar kolay hale getirir.

Cisco Meraki ile kampüsteki değişimi İstanbul Alman Lisesi Ağ ve Sistem Yöneticisi Doğukan Çudin şöyle anlatıyor: “Eskiden basit bir servis için 20 farklı değişiklik yapmamız gerekiyordu. Bu çok fazla zaman ve iş gücü gerektiriyordu. Ayrıca hatalar için de çok fazla zaman harcıyorduk. Tek bir yönetim penceresinden değişiklik yapmak ve bu değişikliğin tüm kampüs için geçerli olmasını sağlamak bizim için büyük bir fark yaratıyor. Meraki ağ anahtarı üzerinde basit bir kablo testini sadece bir komutla gerçekleştirebiliyor, sorunları anında tespit edebiliyoruz. Bu gerçekten çok güzel bir özellik. “Artık, çok daha iyi bir kapsama alanına ve çok daha kolay yönetilebilir bir IT altyapısına sahibiz.”

Cisco Teknoloji İş Ortağı: Forest Teknoloji Çözümleri

Forest Teknoloji olarak özel bilgi teknolojisi çözümleri sunuyor ve kurumların dijital dönüşümüne katkı sağlıyoruz. Bilgi teknolojisi çözüm ortağı olduğumuz kurumların öncelikle ihtiyaçlarını belirliyor, sonrasında en uygun çözümleri planlıyoruz. Odağımızda ise daima maliyetleri düşürürken performansı ve verimliliği artırmak yer alıyor. Yeni nesil bilgi işlem, kurumsal ağ iletişimi, akıllı veri yönetimi ve hibrit bulut konusunda bütünleşik çözümler sunuyor ve inovatif bir yaklaşımla, müşterilerimize katkı sağlayacağını düşündüğümüz gelişmeleri ürünlerimize entegre ediyoruz.

Forest Teknoloji olarak tutkuyla yaklaştığımız işimiz için kullanıcı deneyimi ve müşteri memnuniyetinin de kritik önemde olduğunun farkındayız. Benzer bir vizyonla, bu konuları odağı haline getirmiş Cisco en önemli iş ortaklarımızdan biri. Cisco’nun güçlü ve kullanıcı dostu ürün portföyü ve aralıksız sürdürdüğü Ar-Ge çalışmalarıyla gelişmelere öncülük etmesi ise kurumsal kültürümüzle de birebir uyum sağlıyor. 

Daha analitik yaklaşımla daha nitelikli eğitim

Cisco Meraki, çözümlerine daha fazla özellik eklemeye, yeni ürünler piyasaya sürmeye ve müşterileri için yeni teknolojiler geliştirmeye devam ederken Alman Lisesi sürekli, en son teknolojiden azami ölçüde yararlanmanın yollarını arıyor. Meraki’nin bütüncül çözümünün sağladığı üstün yönetim yetenekleri sayesinde, DSI Bilişim Teknolojileri yönetimi; zamanının çoğunu sorun giderme veya ağ yapılandırma uğraşları yerine, yeni BT girişimlerini üstlenmeye ve okul genelinde teknolojiyi geliştirmeye ayırabiliyor. DSI yönetimi, son sözlerini “Üstün yönetim kabiliyetleri ile Meraki ağını yönetmek, sorun gidermek veya yapılandırmak için harcanan sürenin minimize olması sayesinde, sınıflarımızı 21. yüzyıl öğrenim merkezleri haline getirmek için ayırabileceğimiz daha fazla zamanımız var.” diyerek tamamlıyor.

Detaylı bilgi için: https://forest-tech.com.tr/success-story/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish