ConnectNSC

Geleceğin iş ortamı: Sanal makinelerden konteynere

Konteynerleştirme, çok yakın bir zamanda yerel bulut uygulamaların kalbi haline gelecek.

Pandemiyle hız kazanan iş ortamındaki değişimler, riskleri azaltarak maliyet verimliliği sağlayan ve yüksek düzeyde iş çevikliğini destekleyen yeni nesil bir çözümü zorunlu kıldı. Bu nedenle konteynerleştirme, çok yakın bir zamanda yerel bulut uygulamaların kalbi haline gelecek.

Şimdiye kadar sanal makineler (VM’ler), altyapı kaynaklarını optimize etmek için temel bir teknolojiydi. Bununla birlikte, dijital dönüşüm muazzam veri yükleri yaratıyor ve iş uygulamalarının her zamankinden daha hızlı çalışması gereksinimi, konteynerleştirmeye doğru bir kaymaya neden oluyor.

VM’ler tarihsel olarak, tek bir fiziksel sunucunun donanımında farklı işletim sistemlerine sahip birden çok bilgisayar gibi görünen şeyleri çalıştırmak için kullanılmıştı. Ölçek kazanmak adına sanal makinelerin verimli çalışması için de önemli miktarda CPU ve bellek gerekir. VM’ler ayrıca, sanal kopyaların uygulanması ve bunları yönetmek için gereken kaynaklar nedeniyle karmaşık bir yazılım geliştirme yaşam döngüsüne sahiptirler. Bu da hibrit bulutları kucaklayan tasarım çözümlerini zorlu hale getiriyor.

Geliştiricilerin işletim sisteminin paylaşılan bölümünün salt okunur olmasıyla birden çok uygulamayı çalıştırmasına olanak tanıyarak tek bir platform sağladığı için bu zorlukların çoğunu çözen konteynerleştirme ise bir uygulamanın çalışması için ikili dosyalar, kütüphaneler ve yapılandırma dosyaları gibi tüm kod ve bağımlılıkları kapsayan standartlaştırılmış yazılım birimlerine dayanıyor.

Konteyner mimarisine alınmış yazılım, birden çok bilgi işlem ve bulut ortamında çalışabildiği için son derece güvenilirdir. Bu da konteynerleri hafif hale getirir, böylece birden çok konteyner tek bir sunucuya dağıtılabilir. Tüm bir sunucuyu tek bir uygulamaya ayırma ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Konteynerleştirme, kuruluşların daha fazla sunucu alanına ihtiyaç duymadan çok daha hızlı ve daha kolay ölçeklenmesini sağladığı için hızla büyüyen bir çözümdür. Sınıfının en iyisi bir konteynerleştirme çözümü, geliştiricilerin herhangi bir kubernetes dağıtımında, herhangi bir bulutta veya herhangi bir şirket içi altyapıda çalıştırma esnekliği ile yerel bulut uygulamalar oluşturmasına, otomatikleştirmesine ve güvenliğini sağlamasına olanak tanır. Bu sayede kurumlar yalnızca geliştirme süresi ve maliyetlerinden tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iş ihtiyaçları değiştikçe daha hızlı ve verimli bir şekilde ölçeklenmelerini sağlar. Hizmet olarak konteynerlerin (CaaS) kullanılması, geliştiricilerin yazılım konteynerlerinin çevikliği ve taşınabilirliği aracılığıyla iş uygulamalarını daha hızlı oluşturmasına, dağıtmasına ve güncellemesine de yardımcı olur.

Konteyner düzenleme, geliştiricilere şirket içi altyapının güvenilirliği ve güvenliği ile konteynerleri geniş ölçekte tedarik etmek, yapılandırmak, dağıtmak ve yönetmek için genel bir bulutun çevikliğini verir. Konteynerleştirmenin işletmeler için diğer temel faydaları ise şunlardır:

  • Geliştiriciler, güvenlik ve veri korumasını sürdürürken iş uygulamalarını çok daha hızlı ve daha yüksek güvenilirlikle oluşturma ve güncelleme yetkisine sahip olur.
  • Daha hızlı ölçeklendirme yeteneği sayesinde iş çevikliği artar.
  • Otomatik kubernetes veri koruması, tüm kubernetes iş yükleri için optimize edilmiş yerel bulutta olağanüstü durum kurtarma ve yedeklemelerle konteynerli uygulamaları korur.

Kubernetesin veri patlaması ve hızlı büyümesi, kuruluşların mevcut kurumsal depolama ve veri koruma çözümlerinin yanı sıra, sanal makineleri kullanmasını, iş uygulamalarını güvenli hale getirmesini ve çalıştırmasını daha zor hale getiriyor.

Son iki yılda iş ortamındaki sismik değişimler, riskleri azaltırken ve daha iyi maliyet verimliliği sağlarken daha yüksek düzeyde iş çevikliğini destekleyen yeni nesil bir çözümü zorunlu kıldı. Konteynerleştirme, işin boyutu veya BT mimarisi ne olursa olsun, kuruluşlar için bu ihtiyacı karşılıyor. VM’ler için her zaman bir yer olacak olsa da konteynerleştirme çok yakın gelecekte yerel bulut uygulamaların kalbi haline gelecek.

Siz de kuruluşunuzu geleceğe şimdiden hazırlamak istiyorsanız, NSC Cloud Kubernetes Ürünleri‘nden ihtiyacınıza en uygun seçenekleri sunması için hemen demo talep edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish