Siber Güvenlik ve Bulut Teknolojilerinde Gelecek

Siber güvenlik hizmetleri kullanmanın şirketler için 5 faydası

Günümüzde kuruluşlar için veri, artık para ile eşdeğer öneme sahip. Bu verilerin korunması ise IT ekiplerinin çok daha ötesinde uzmanlık gerektiriyor. Siber güvenlik hizmetleri ise kuruluşlara profesyonel destek ve kaynak yönetimi açısından birçok avantaj sunuyor.

Pentagon ve NASA’nın bile siber saldırıya maruz kaldığı bir çağda, hiçbir kurumun güvende olmadığı artık yadsınamaz bir gerçek. Farkında olunması gereken bir diğer gerçek ise siber güvenlik ihtiyacını kurum olarak kendi başınıza karşılayıp karşılayamama konusuna vereceğiniz dürüst bir cevap: Siber güvenlik ekibinizi kurup, gerekli donanıma yatırıp yapıp bu alanı sürdürülebilir şekilde büyütebilecek misiniz?

En ufak bir tereddüt yaşıyor ya da siber güvenliğe dair birikiminiz yoksa bu alanda uzmanlaşmış profesyonel hizmet sağlayan güvenlik şirketleri ile ortak hareket etmek sizin ve kurumunuzun yararına olacaktır. Bu yazıda beş maddede siber güvenlik şirketleri ile ortak hareket etmenin yararlarına değiniyoruz.

1- Güvenlik konusunu alanında uzman bir kuruma vererek maliyetleri düşürün

Bilişim sektörünün her alanında olduğu gibi güvenlik konusu da yeniliğe açık ve daimi olarak güncellenen bir yapıya sahiptir. Bu durum ne yazık ki in-house olarak tabir ettiğimiz güvenlik konusunun şirket bünyesinde çözülmesi aşamasında maliyetleri artıran bir unsur olarak karşımıza çıkar. Donanım yenilemek, yazılım güncellemek gibi daimi masraflara ek olarak, güvenlik personelinin eğitimleri de eklendiğinde bu işi şirketiniz içerisinde çözmek astarı yüzünden pahalıya mal olan bir operasyona dönüşebilir. Bunun yerine güvendiğiniz bir siber güvenlik hizmeti sağlayan bir kurumla anlaşma yaptığınızda çok daha sürdürülebilir ve ölçeklendirilebilir bir yatırım yapmış olursunuz. Öyle ki yeni yapılan bir araştırmaya göre, bilişim departmanlarının güvenlik konusunu bir başka aracı kuruma devrederek yıllık yüzde 25 tasarruf ettikleri ortaya çıktı.

Diğer taraftan bu alanda yetişmiş personel sayısının az olduğu bilinen bir gerçek. Ücretleri ve beklentileri artan siber güvenlik uzmanları, başka şirketlere kolaylıkla transfer olabiliyor. Bu da şirketin yapısında bozulmaya neden oluyor.

2- Güvenliği unutup işe odaklanın

Şirket demek müşteri demek. Müşteri de doğal olarak kritik veriye erişim olarak karşımıza çıkar. Sağlık, otomobil ya da her türlü perakende alanında müşterinin verisini korumak adına harcayacağınız mesaiyi, değer üretmek ve iş stratejisi geliştirmek için kanalize edebilirsiniz. “Amatörler risk alır, profesyoneller riski yönetir” anlayışından hareket edecek olursak, güvenlik hizmeti aldığınız şirketten bir temsilciyi yönetim kurulunda belli bir pozisyonda konumlandırabilirsiniz. Bu kişinin öngörüleri ve tavsiyeleri doğrultusunda yeni kararları daha sağlıklı alabilirsiniz. Çoğu zaman CISO pozisyonunda görev alan bu kişiler, sektör içerisinde diğer şirketlerle dirsek temasında oldukları için özellikle tehdit ve tehlikeler konusunda size çok değerli tüyolar verebilir. Diğer taraftan, siber güvenlik yöneticisinin şirket bünyesinde yer alması çoğu zaman CEO ve yönetim kurulu ile bu kişiyi karşı karşıya getirir. CISO güvenlik anlamında bütçe ve yatırım talep ederken ister istemez sürtüşme veya çatışmaya neden olabilir. Ancak dışarıdan alınan hizmetin temsilcisi ile bütçe tartışmaları nadiren yaşanır.

3- Kurumun tecrübesinden yararlanın

Aslında bilişim dünyası salt olarak teknoloji ve donanım ile değerlendirilirse eksik kalır. Bunun yerine, bilişim dünyasını bir dijital kültür olarak ele almak daha doğrudur. Böyle bakıldığında siber güvenlik hizmeti sağlayan bir kurum aslında size çok değerli bir tecrübe birikimiyle katkı sağlar. Güvenlik olarak değerlendirdiğinizde ise farklı sektörlerin değişen dönemlerde değişen tehditlere maruz kaldığını görürüz. Örneğin, pandemi sürecinde sağlık sektöründe veri ihlali tavan yaparken, otomobil sektöründe yapay zeka açıkları, enerji sektöründe dijital altyapı sabotajları yaşanırken tedarik zincirinde lojistik saldırılar yaşanabilir. Bugün sizin şirketinizin başına gelmeyen bir olay, zamanın getirdiği koşullar içerisinde ileride başınızı ağrıtabilir. Elbette kurumunuzun dört bir taraftan her türlü saldırıya karşı hazırlıklı olması beklenemez. Ancak bu hizmeti profesyonel olarak sağlayan bir kurum özellikle sektörün ve sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda güvenlik protokolü geliştirerek riski en aza indirir. Olası bir kötü senaryoda sizin vereceğiniz tepki ile uzman bir kurumun refleksi etki ve zaman açısından çok farklı olacaktır.

4- Güvenlik uzmanlarını dikkate alın

Güvenlik bilgisi son yıllarda teknolojinin önüne geçmiştir. Her ne kadar yapay zeka ve otomasyon gibi kavramlar hayatımızda daha yoğun şekilde yer alsa da güvenlik büyük oranda insan teması gerektiren bir konudur. Siber güvenlik şirketlerinde çalışan uzmanların vereceği bilgiler ve öngörüler stratejinizi tamamlayan çok değerli verilerdir. Bu kişiler dijital dönüşüm sürecinde de kurumunuzun şimdiki ve gelecekteki pozisyonuna dair fikir verecektir. Elbette uzmanlar, şirketinizin ve işinizin ihtiyaçlarına özel olarak size bilgi akışı sağlayacaktır.

5- Üst düzey teknolojiden istifade edin

Güvenlik öyle bir konudur ki asla tam kapsamlı hale geldiği söylenemez. Saldırganlar her zaman açık bir kapı bulabilir. Bu nedenle güvenliği ne kadar yüksek tutarsanız o kadar az hasar alırsınız. Siber güvenlik şirketleri bu alanda uzmanlaştıkları için genellikle size denenmiş ve başarılı olmuş çözümleri sunarlar. Bu da yazılım ve donanım anlamında üst düzey teknoloji demektir. Hatta çoğu zaman kurumsal güvenlik şirketleri kendi yazılımlarını geliştirir. Bu yazılım global anlamda tüm müşterilerde kullanıldığı için aslında her gün yüzlerce tehdit karşısında sınanır. Sizin kurum olarak belki bir ayda karşılaşacağınız tehlikeye kurumlar birkaç dakikada maruz kalabilir. Bu da aslında özel güvenlik önlemlerinin açıklarının kapatılmasını sağlar.

Özetlemek gerekirse, her gün onlarca firma ve yüzlerce tehdit aslında güvelik şirketlerinin çözümlerini üst seviyeye taşıyan birer idmandır. Bu birikime kurumsal olarak sizin kendi başınıza ulaşmanız pek olası değildir.

Bilişim teknolojileri konusunda uzun yıllardır faaliyet gösteren NSC Soft, bu teknolojileri sürekli olarak kullanan, uygulayan ve geliştiren profesyoneli ekibi ile kurum ihtiyacına yönelikler teklifler sunarak, şirketler için üst düzey koruma sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish