İşsizken neler yapılmalı?

İşsiz kaldıysanız ne yapmanız gerekiyor ?  Bir kariyer koçu, bu durumla nasıl baş etmeniz gerektiğini anlatıyor. İlk İpucu : Kendinizi ‘işsiz’ olarak adlandırmayın.

Her zaman “işsiz” olduğunuzu söylemekten kaçının. Doğru fırsatı yakalayana kadar ilginç projeler üzerinde çalışan, dinamik bir kaynak olduğunuzu gösteren bir kartvizit oluşturun. Bu boş zamanlarınızda ki özgürlüğü, geleneksel işler, geçici projeler ve serbest meslek dönemleri arasında  yön verebilmek için kullanın.

Ara sıra mesleki etkinliklere katılın. Arasıra demeliyim çünkü bu etkinlikler de kalabalıkta sadece işverenlerin dikkatini çekmeyecek kadar olmalı. Bir tartışma paneline öncülük etmeyi deneyin veya misafir konuşmacı olmayı teklif edin. Ayrıca piyasa haberleri, etkinlikler ve bakış açılarınızı paylaşmak için kendi kaynak kurulunuzu oluşturmaya başlayın.

Kahve için 4-10 kişilik küçük bir grupla düzenli olarak görüşmek yeterlidir ve bu tür gruplarda bulunmak, yüz yüze görüşmeler yapmak topluluk oluşturmak için en etkili yoldur.  Araştırmalar, yöneticilerin yüzde 30’u, dijital bağlantılarının yüzlercesine sahip olduğunu ama çok azının fiziksel arkadaş olduğunu itiraf ettiğini göstermekte.

Kendiniz hakkında konuşarak asla bir konuşma başlatmayın. İnsanlarla tanıştığınızda, konuşmayı diğer kişiye yönlendirin.  Dikkatlice dinlemek ve karşı tarafın söylediklerinde ne kadar çok ilgili olduğunuzu gösterin. Onların mevcut projeleri hakkında, katıldığı son etkinlikleri, hobileri hakkında birkaç soru sorarak başlayın.  Verdikleri yanıtlardan yola çıkarak, konuşmaya devam etmek için fikir ve gözlemlerinizi ileri sürün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu