Kariyer tavsiyesi : İşi iyice anlamak

Starz Entertainment Başkan Yardımcısı Judy Batenburg , “IT’de uzmanlaşmak”  ve “IT lideri olmak” konularında soruları cevaplıyor. 

Ticarete geçen bir IT direktörüyüm. Ticari aktivitelerini biraz izole bir pozisyondaki  desteklemiş olduğum kişilerle her zaman irtibattayım ve şu anda ticaretten anlamayan biriyken kendimi ne kadar hızlı ve etkin bir şekilde geliştirmeme şaşırıyorum.

Öncelikle bilmediğiniz bir şeyi tanımaya çalışmanızdan ötürü sizleri tebrik ederim. Bu ilk adım. Çok yönlü bir yaklaşımı tavsiye ederim. Öncelikle endüstri hakkında okuyup bilgi edinmeye başlayın. Trendler nedir, hangi güçler endüstrinizi değiştirmeye çalışıyor, zorluklar nelerdir? Şirketiniz, zorluklar ve fırsatlar hakkında neler söyleniyor?  Sonra bir uzmanın tavsiyesine başvurun. Sizinle çalışan biri veya ağınızda olan biri. Kritik bölgelerdeki önemli cana yakın insanları belirleyin ve şirketteki rollerini nasıl gördüklerini sorun. Zorlukları neler? Genel de insanlar ne yaptıkları ve hangi zorluklar karşılaştıkları hakkında konuşmayı severler. Birine sana ticaret hakkında bir ders vermesine karşılık öğle yemeğine gitmeyi öner. Eğer uygunsa endüstrideki konferansları belirle ve katılmayı talep et. İşletme içinde sana rehberlik edecek birini belirle ve onlardan yardım iste.

8 yıl IT destek yönetiminden sonra nerede uzmanlaşacağımı bilmiyorum. Şu anda girilebilecek en iyi alan hakkında önerisi olan?

Başlamak için en iyi yer IT’nin hangi alanları seni heyecanlandırıyor,  hangi alana ilgi duyuyorsun, bunu belirlemek. IT’nin çok büyük bir alanı olması fark etmez. Eğer ona ilgili değilsen, mutlu olamayacaksın. Diğer alanlardaki takım arkadaşlarınla müdürlerle konuş, ne yaptıklarını ve neyin ilginç geldiğini belirle. Başlamak için bazı yerler endüstri trendlerine bakmak. Şu anda büyük gelişim alanları sosyal medyalar, IT güvenliği ve bilgi yönetim. Meslek tablolarına bak ve hangi becerilerin reklam yapıldığını öğren. Veya endüstri makalelerini bak ve hangi becerilerin önümüzdeki birkaç yıl içinde talep edileceğini öğren. Okuyabildiğin kadar oku ve diğerleriyle konuş. Muhtemelen seni mutlaka ilgilendiren bir alana  doğru yönelmeye başlayacaksın.

Her zaman becerilerimi güncel tuttuğum her şeyi yaptım. Otuzlarımdayım  ve liderlik rolüne geçmek istiyorum. Hangi kurs ve eğitimleri önerirsiniz?

Kurslar ve eğitimler önemli fakat liderlik rolüne geçmek için en iyi rol liderliğini gösterebileceğin fırsatlardan faydalanmak. Bu fırsatlar muhtemelen senin çevrendedir. Fakat bazen onlar,  hazır olana kadar onları fark etmezsin . Bir projeye liderlik etmeye gönüllü ol, bitirilmesi gereken bir proje, görev  veya bir hizmet belirle.  Sonra bunu yap.  İnsanların şöyle dediğini duyuyorum. “Bana liderlik pozisyonu verirsen lider olurum” ancak liderliğin nasıl olduğu böyle değildir. Diğerlerine inisiyatif aldığını ve liderliğini gösterdiğini kanıtlarsan kendini lider olarak düşünmeye başlayacaksın. Yardıma ihtiyacın olursa liderlik üzerine bazı kitaplar var. Sana Colin Powell’ın “It Worked for Me”: In Life and Leadership. ” kitaplarını öneririm.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu