“Nesnelerin İnterneti” pazarı 9 trilyon dolarlık değere ulaşacak

IDC, Nesnelerin İnterneti’nin büyüme potansiyelini detaylarıyla açıkladı.

Nesnelerin İnterneti bağlantısallığı, 2020 yılına kadar 8.9 trilyon $ kadar değer bir pazar yaratacak. Nesnelerin İnterneti; akıllı sayaç ve makineden makineye telematikten, internet erişimli buzdolabı ve kahve makinelerine kadar her şeyi kapsıyor.  IDC,  Nesnelerin İnterneti’nin 2020’ye kadar 7.9’luk yıllık bileşik büyüme oranında (CAGR) büyüyerek 8.9 trilyon dolara ulaşacağını söyledi.

Nesnelerin İnterneti, bir dizi etmen tarafından ivme kazandığını belirten IDC analisti Vernon Turner, “Şüphesiz, iş ve tüketici talepleri artarken, Nesnelerin İnterneti çözümleri de genişlemeye devam edecek” diyor.

Pazar sağlayıcıları; Nesnelerin İnterneti’nin yükselişinde, akıllı şehirlerin, arabaların, evlerin  ve kişisel bağlanabilirlilikte büyüyen bir kültürün içinde sürekli geliştiğini söylüyor.  IDC, ayrıca Nesnelerin İnterneti’nin gelişmesi için bazı zorlukların aşılması gerektiğine dikkat çekti.  Bu sorunlar arz tarafında olan; bir standart eksikliği, küresel ölçeklenebilirlik ve bir ” uygulama geliştirme için çıkan ekosistem “olduğunu söyledi. Diğer talep tarafında ise farkındalık eksikliği ve diğer IT / mobilite öncelikler içerdiğini söyledi.  Bu zorluklara rağmen, IDC, temeli kurulan Nesnelerin İnterneti 2020 sonuna kadar küresel boyutta yaklaşık olarak 212 milyar ‘nesneler’ olacağını söylüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu