Popülerliği satın alabilir misiniz ?

Paralar harcayarak insanların sevgisini kazanabilir misiniz ? İnsanlar bunu yapabileceğini düşünüyor.

 

Bir çok takipçisi olan ve bu sayıyı arttırmak isteyen bazı kurumlar ya da  insanlar bu alanda daha hızlı yol almak için çeşitli yollara başvuruyor. Bunu bazen Facebook hayranları, YouTube’da görüntülenme ve diğer sosyal ölçümleri satın alarak sosyal medyada hızlı bir şekilde yer almaya çalışıyorlar. Eğer bir kısa bir arama yaparsanız bu tip örneklere rastlayabilirsiniz. Ancak popülerlik satın almakla ilgili bazı sorunlarda var. Bunlardan bazılarına bir bakalım.

• Robotlar için ödeme yapıyor olabilirsiniz

Çoğu servis gerçek insan değil robot takipçi satıyor. Böyle hesapları tespit etmek oldukça kolay çünkü robotların yaptıkları yorumlarda genel ifadeler sürekli tekrar ediliyor ve konuşmaya yeni bir şeyler eklenmiyor. Ayrıca robotlar konuşmalarında sık sık imla ve gramer hataları yapıyor. Botların hesaplarında ne bir profil fotoğrafı ne de onu tanımlayacak bir resmi bulunmuyor.

• Bazı satıcılar dolandırıcılık yapıyor

Bazı siteler robot takipçilerini göndermiyor bile. Daha da kötüsü gerçek takipçilerine spam e-postalar gönderiyor ya da onların hesaplarını hacklemeye çalışarak onları dolandırmak için hedef alıyor. Bunu yapanlar yaptıklarının bedelini ödeyemeyebiliyor çünkü alıcılar özellikle kurumsal pazarlama personelleri bu durumu nadiren şikayet edebiliyor. Ayrıca kim böyle bir dolandırıcılık olayını itiraf etmek isteyebilir ki ?

• Sosyal siteler kullanım modellerini inceler

Sosyal medya şirketleri sahte takipçilerini tespit etmek için kendi  çözüm yolları hakkında çekingendirler. Fakat bazı modeller açıkça şüphe edilebilir. Sadece birkaç gün içinde yarım milyon gösterim yapan bir YouTube videosu meşru bir virüs saldırısını gösterebilir. Ama eğer birkaç  ilaveten gösterim önümüzdeki birkaç ay içinde ortaya çıkarsa, o artış muhtemelen sahte olacaktır. İçerik ile etkileşimi olmayan takipçiler Klout Puanızı artırmayacaktır.

Klout score (Klout Puan) nedir ?

Sosyal medyada kimleri etkilediğinizi, kimlerden etkilendiğinizi, hangi kelimelerde ya da konularda etkili olduğunuzu da size gösterir.

• Hile yapanların hesapları devre dışı olabilir

Çoğu sitenin takipçi ya da gösterimleri yapay olarak artırmak için tasarlanmış eylemlere karşı ciddi yasakları var. İlk olarak bir video silinebilir ya da Facebook’tan bir uyarı alabilirsiniz ama sorun devam ederse hesabınız sonlandırılabilir.

• İtibarınıza zarar verebilirsiniz

Hesabınız sonlandırılmasa bile, eğer yaptığınız bu hilekarcı tavrınız ortaya çıkarsa,bu gerçek takipçilerinizin gözünden düşmeniz için yeterli olabilir.

• Ya açığa çıkarsanız ?

Sahte hayranlar ile trafik artırılması o kadar yaygın hale geldi ki SocialBakers ve StatusPeople gibi robot takipçilerini ortaya çıkaran siteler çıktı.

Eğer müşterileriniz popülarite için ödeme yaptığınızı öğrenirse, dürüst olmadığınızdan başka bir şey düşünmeyeceklerini unutmayın. Gerçekten bunu istiyor musunuz ?

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu